» Olaszország » Toscana » Toszkána
Siena az egyik leghíresebb olasz város, és minden turista célja, hogy meglátogassa egy toszkánai utazás során. Híres az évente kétszer megrendezésre kerülő Palióról, valamint jellegzetes, téglaépületekkel szegélyezett szűk utcáiról.
A történelmi várost az UNESCO a világörökség részeként tartja számon, és tele van gyönyörű és érdekes látnivalókkal.
A Piazza del Campo uralja a városközpontot. Ez a világ egyik legnagyobb középkori tere, és összetéveszthetetlenül sajátos, kagyló alakú. Minden évben július 2-án és augusztus 16-án itt rendezik meg a híres Palio lóversenyt.
1300 óta Siena életének központja, aktív piac és a sienaiak gyülekezőhelye a fontos politikai események, valamint a partik és ünnepségek idején.
A tér tetején található a Fonte Gaia, Siena egyik legszebb szökőkútja (a Piazza téren lévő szökőkút egy másolat, míg az eredeti maradványait a Santa Maria della Scala múzeumkomplexumban őrzik).
A Torre del Mangia nevét Giovanni di Duccióról, első őrzőjéről kapta, akinek beceneve "Mangiaguadagni" (szó szerint 'kereső evő') volt, mivel minden jövedelmét a sienai kocsmákban elköltötte.
Ha tériszonya van, talán nem akar felmerészkedni a Torre del Mangia 88 méteres (400 lépcsőfok!) magasságába, de így lemarad a csodálatos kilátásról.
Innen a látvány valóban lélegzetelállító. Egész Siena belátható: a Piazza del Campót, a kicsit távolabb lévő székesegyházat, és azon túl a távoli dombokat.
A Santa Maria Assunta dóm Olaszország egyik legjelentősebb gótikus katedrálisa.
"A város meseszerű, vidám meseszerű jellegét az adja meg, hogy minden pontjáról látni lehet a város tetején a dómot, amely mint egy tréfás, zebraszínű, tornyos Zeppelin lebeg fölötte." (Szerb Antal: Utas és Holdvilág)
Az itáliai reneszánsz egyik jelképének tartott katedrálist a 12. század közepén kezdték építeni. Oldalhomlokzata egyszerű fekete-fehér csíkozású márványburkolata tisztán megőrizte a középkori formákat. A jobb oldalhomlokzat mellett magasodik a harangtorony.
A dóm híres fekete-fehér és színes márványintarziával fedett padlózata évente egyszer, néhány hétig látható. Nemcsak azért érdemes megnézni, mert szép, hanem azért is, mert az itáliai művészet történetének egyik remekművéről van szó.
A mintegy hatvan alakkal, szimbólummal vagy jelenettel díszített padlózat első intarziája a 14. század második felében készült. Az utolsót a 19. században rakták le. Több mint negyven művész dolgozott rajta, többségük sienai születésű.
Az alkotók között volt Pinturicchio (1454-1513) és Domenico Beccafumi (1486-1551), aki a padlózat harmincöt intarziáját készítette.
Kripta. A kriptát 1999-ben fedezték fel a főoltár restaurálásakor. Az altemplomnak ebben a részében 12. századi freskók őrződtek meg jó állapotban. A száznyolcvan négyzetméteres falfelületet díszítő festmények az Ó- és az Újtestamentum jeleneteit ábrázolják, köztük Krisztus megkeresztelését.
Az 1325-ben épült, közvetlenül a székesegyház mögött található Keresztelőkápolna a város egyik legfontosabb vallási helyszíne. Sok évszázadon át Siena minden lakosát, legyen az híres vagy sem, a Keresztelőkápolna bordásboltozata alatt keresztelték meg.
Belül freskókat és a bronzból és márványból készült keresztelőmedencét csodálhatjuk meg, amely közvetlenül a keresztelőkápolna közepén található.
A Santa Maria della Scala komplexuma egykor fontos polgári kórház volt, amelyet az elhagyott gyermekek, a szegények, a betegek és a zarándokok gondozásának szenteltek. A közvetlenül a fenséges sienai dóm előtt álló komplexum ma múzeumként működik. Az 1330-as években a Santa Maria della Scala számos fontos belső és külső freskót, valamint számos jelentős oltárképet készíttetett.
Az egész komplexum több múzeumnak és pompás műemléki területnek ad otthont. A múzeum négy emeleten terül el.
A középkori eredetű, de rendszeresen 1644-től megrendezett vágta, a palio eredetileg a lovagi tornákon díjként használt selyemszövetet, majd magát a versenyt jelentette. A lóverseny három körből áll, amelyet a város kerületeinek színeiben futó lovak tesznek meg Siena jellegzetes kagylóalakú főterén.
A modern korban évente kétszer, július másodikán, az úgynevezett Sarlós Boldogasszony, valamint augusztus tizenhatodikán, vagyis Nagyboldogasszony ünnepe alkalmából rendezik meg a lóversenyt a kagyló alakú főtéren.
A feljegyzések szerint nagyon ritkán mondtak le róla: 1723-ban II. Ferdinánd toszkán nagyherceg halálakor, valamint 1855-ben a kolerajárvány idején. Utoljára a második világháború alatt, 1940-ben és 1944-ben maradt el a sienai vágta.
2020-ban és 2021-ben a koronavírus-járvány miatt nem rendezték meg.
A Panforte di Siena nélkül a karácsony Toszkánában és különösen Sienában elképzelhetetlen lenne. A „Panforte di Siena” lisztből, kandírozott gyümölcsökből, aszalt gyümölcsökből, többféle cukorból, mézből és fűszerekből összegyúrt, majd ezt követően kisütött édesség.
A termék kétféle változatban készül: a fehér változatot porcukor borítja (Panforte Bianco), a fekete változatot pedig fűszerek. A fehéret Panforte di Margheritának is hívják, mivel ezt először a híres sienai lovasversenyre, a Palióra 1879-ben ellátogató Margit királynő tiszteletére készítettek. A „Panforte di Siena”-t a különleges szaktudású „panfortaio”-k készítik. (részletek)
Utcán ne szemeteljünk, ne a műemlékek tetején fogyasszuk el uzsonnánkat, ne focizzunk a középkori utcákon - többek között ezek a figyelmeztetések szerepelnek abban az olasz és angol nyelvű prospektusban, amely a Sienába látogatókra vonatkozó magatartási szabályokat tartalmazza.
A város információs pontjain osztott és interneten is elérhető útmutató mindenekelőtt arra kéri az olasz és külföldi turistákat, hogy a rendelkezésükre bocsátott illemhelyeket használják, és a hulladékot a tárolókba dobják.
A magatartási kódexet megsértőket a városi rendőrök megbírságolhatják, a beszedett összeget pedig a városra fordítják majd.
Megtiltották a szabadtéri ételfogyasztást a történelmi műemlékeknél, például a központi Piazza del Campo téren vagy a paloták és templomok utcára néző bejárati lépcsőin.
A turisták tizenkét kijelölt zöldterület közül választhatnak, ahol a földre telepedve elfogyaszthatják az otthonról hozott vagy Sienában vásárolt élelmet.
Siena egész városa 1995 óta az UNESCO világöröksége részét képezi, a jellegzetes kagyló alakú Piazza del Campo a 12. század óta áll. A Campón nem szabad kerékpározni, frizbivel játszani és focizni sem.
|
Értékeld te is!