» Olaszország

» Olaszország » Lazio


Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

Mintegy 35 millió zarándokot várnak az Örök Városba. A Szentév 2024 karácsonyán kezdődik és 2026. január 6-án ér véget. Itt van minden tudnivaló.



hirdetés

A Szentév különleges jelentőséggel bír a római katolikus egyházban. Általában csak 25 évente kerül rá sor (legutóbb 2016-ot nyilvánították rendkívüli "az irgalmasság szentévének"). Ferenc pápa reméli, hogy az év, amelynek mottója "A remény zarándokai", több lesz, mint egy vallási esemény. Célja az is, hogy etikai, erkölcsi, társadalmi és kulturális újjászületést hirdessen, és a társadalmat a nagyobb igazságosság és szolidaritás felé ösztönözze.

A hívők számára három dolog tartozik a szentévhez legalább annyira, mint a közmondásos "Ámen az imában": a római zarándoklat, az engedmények és a Szent Kapu megnyitása. Erre a Szent Péter-bazilikában kerül sor 2024 szentestéjén Ferenc pápa által. A kapu csak egy szent évben nyílik meg.

A Szent Péter-bazilikán kívül három másik római bazilikának van Szent Kapuja: a Lateráni Szent János-bazilikának, a Santa Maria Maggiore-bazilikának és a Falakon kívüli Szent Pál-bazilikának - a zarándokok általában ezeket is meglátogatják. Szent Kapun való áthaladás teljes bűnbocsánatot hoz a híveknek.

A jubileumi évet először VIII. Bonifác pápa hirdette meg 1300-ban, a 25 éves ritmus 1470 óta létezik. Egy 1400-ból származó dokumentum szerint "Aki háromszor áthalad ezen a kapun, annak bűneit eltörlik", ezért a Szent Kapu meglátogatása a zarándoklat fontos része.

A négy Szent Kaput a jubileumi év elején és végén az illetékes püspök nyitja ki és zárja be. A mindenkori zárt "Porta Santa"-t három kalapácsütéssel megkopogtatják, majd kinyitják. A zarándokok a jubileumi év alatt ezeken a kapukon keresztül haladnak át, énekelve és imádkozva bűneik bocsánatáért.

Nem könnyű feladat a Szent Kapuhoz való eljutás. Tömeg esetén több mint egy órát kell várakozni a térre való belépéstől számítva. A Szent Péter térre vezető útvonalakon több ponton is biztonsági ellenőrzést tartanak: a rendőrség és csendőrség emberei kézi fémdetektorral vizsgálják át a kabátokat, táskákat, hátizsákokat. A palackozott vizet és a kulacsokat elkobozzák. A Szent Péter tér oszlopai között is metáldetektoros kapukon kell áthaladni.

A kapun való áthaladás ingyenes, nem kell hozzá jegyet váltani, és előzetes helyfoglalás sem szükséges.

Az Angyalvártól a Szent Péter térre vezető sugárutat a jubileumi Szentév kezdetére gyalogos övezetté alakították át.

A szentév során jelentős és részben ingyenes kulturális események is kísérik az egyházi programokat. November 27-től január 27-ig Marc Chagall 1938-as Fehér keresztrefeszítés című festménye lesz látható első alkalommal Olaszországban.

A római templomok kiállítják ritkán látott kincseiket, a többi között december 8-ig látható a Szent Péter-bazilika főoltáránál kiállított pápai trón, amelyet a IX. századra datálnak, és azóta csak néhány alkalommal volt megtekinthető.

a 2026. január 6-ig tartó egyházi esztendőben a Vatikán több mint 30 millió zarándok érkezésével számol. A becslések szerint az Egyesült Államokból 2,5 millióan, Németországból nyolcszázezren érkezhetnek.

A szent év jelentősebb eseményei között az úgynevezett jubileumi találkozók szerepelnek, amikor a pápa különböző szakmák, társadalmi csoportok képviselőit fogadja. Kiemelt várakozás előzi meg a fiatalok július végi jubileumát, amelyre több mint egy millió fiatalt várnak az egész világból, és újdonságnak számít a tinédzserek jubileuma is április végén.

Az olasz fővárosnak ezt a részét 2015-től a fegyveres erők katonái felügyelik, de a szent évben várt 30 millió zarándok biztonságának garantálására további óvintézkedéseket vezettek be. Egyebek mellett újabb ellenőrzési kapukat állítottak fel, és a Szent Péter térre vezető úton tömegterelő folyosókat építettek ki.

A Szent Kapu hagyománya

A Szent Péter-bazilika szent kapuját tíz év után először karácsonykor, a jubileumi szentév kezdetekor Ferenc pápa nyitja ki.

A kapu még be van zárva, belülről be is van falazva. A kapunyitás előtti napokban lebontják a falat, amelyet a legutóbbi Szentévben, 2016-ban emeltek. Bontáskor a falból előkerül majd az a kis díszláda is, amelyben többek között a kapu kulcsait őrzik.

A kereszténység központi templomának számító Szent Péter-bazilika homlokzati csarnokának legszélén található a Szent Kapu. A kapu bronzborítása 1950-ben készült.

Első látásra nem különbözik a többi hatalmas kaputól, csak annyiban, hogy az év minden napján zárva van. A Szent Kapu kizárólag a szent évben tart nyitva, akkor haladnak át rajta a zarándokok, a szent év végén ismét bezárják, és újra befalazzák.

A Szent Péter-bazilika szent kapujának megnyitásával veszi kezdetét a Szentév, amelyet a hagyomány szerint minden huszonötödik esztendőben tartanak meg.

Ferenc pápa december 24-án este, hosszabb szertartás keretében nyitja majd meg a kaput.

2000-ig a bazilika szent kapuját a mindenkori pápa a szent év megnyitásakor egy kisebb kalapáccsal törte át. Ez 1975-ben majdnem balesetet okozott, mivel korabeli beszámolók szerint VI. Pál pápa kalapácsütéseire a téglafal darabokra tört, és a törmelékek a pápa testi épségét veszélyeztették.

II. János Pál pápa egyszerűsítette és felgyorsította a kapunyitást: 2000-től kezdve a kaput elzáró falat kőművesek korábban lebontják, így a pápa a kalapáccsal jelképesen csak megkopogtatja a Szent Kaput, de kezével tárja ki. Így tett Ferenc pápa is a 2015-ben kezdődött rendkívüli szent évben.

A szent kapu hagyományát 1288-ra vezetik vissza, amikor V. Celesztin pápa szent kaput nyittatott a közép-olaszországi L’Aquila városában, a Santa Maria di Collemaggio-bazilikában. A kapun történő áthaladással a hívők Perdonanzát, vagyis bűnbocsánatot kaptak, amellyel teljes búcsút lehetett nyerni.

Rómában elsőként a lateráni Szent János-bazilikában nyitottak Szent Kaput 1423-ban, majd 1500-tól a Szent Péter-bazilikában. A világ számos részén van Szent Kapu, és a 2015-ös Szentévben az összeset egymás után megnyitották.

Ferenc pápa december 24-én a Szent Péter-bazilika kapuját nyitja meg, december 26-án pedig a római Rebibia-börtönben teszi ugyanezt egy ott felállított, jelképes Szent Kapuval.

December 29-én a lateráni Szent János-bazilika, január elsején a Santa Maria Maggiore, január 5-én a városfalakon kívüli Szent Pál-bazilika Szent Kapuját nyitják meg. Utóbbiakban a bazilikák főpapjai nyitják meg a kapukat.

Ritkán látható remekművek

A Vatikán egyik leghíresebb mesterműve, a frissen restaurált Belvederei Apollón kézét restaurálják, hogy üdvözölje azt a sok millió látogatót, akik a 2025-ös jubileumi év alkalmából a Szentszék és Róma múzeumaiba özönlenek.

Egyes becslések szerint az esemény megduplázza az Örök Város idegenforgalmi adatait, amely tavaly 35 millió látogatót fogadott. December végétől érkeznek majd; karácsony este Ferenc pápa felügyeli a Szent Péter-bazilikában a jubileumi kapu megnyitását, amelyet hagyományosan csak négyszer nyitnak ki egy évszázadban.

A katolikus egyház 25 évente tart jubileumi éveket, bár a legutóbbi, 2016-os év egy extra év volt, amelyet Ferenc pápa 2013-as megválasztása után hirdetett meg. A jubileumi évekre a világ minden tájáról meghívják a nagyközönséget Rómába, hogy meglátogassák a város főbb templomait - köztük a Szent Pétert, a Szent Mária majort és a Falakon kívüli Szent Pált. Mindegyiknek van egy-egy szent ajtaja, amelyet csak a jubileumi évfordulóra nyitnak ki.

A Vatikáni Múzeumok 2025-ben minden nap további két órát lesznek nyitva.

A felújított Apollón

Az újonnan felújított Apollón méltó kiegészítőjének tekintik a jubileum pápai kabalájának, a sárga anorákba öltözött Luce nevű rajzfilmfigurának. Apollón szobrát - most már aranyhajával restaurálva - sok művész csodált, köztük Michelangelo, aki a Sixtus-kápolnában található Utolsó ítélet című művében Krisztus ábrázolásakor Apollón arcvonásait vette át.

Apollón rekonstruált keze egy olyan öntőformából készült, amelyről úgy vélik, hogy az eredeti bronzból készült, és amely alapján a márványtárgy készült. A kéz eredetileg egy nyílvessző kilövésére volt beállítva.

Ikonok a békéért

Az egyik első kiállítás A remény ikonjai lesz, a római Szent Ágnes-templomban, amely december 14-én nyílik meg. „Ez egy hihetetlen kiállítás lesz a Kelet-Európából, Oroszországból és máshonnan származó remekművekből” - nyilatkozta Barbara Jatta, a Vatikáni Múzeumok igazgatója. „Az ikonokat az imádság hordozóiként akarjuk bemutatni - mert ez egy olyan művészeti forma, amely önmagában is imádság”.

Giandomenico Spinola, a múzeumok igazgatóhelyettese szerint a kiállítás a jelenlegi ukrajnai háborúhoz is kapcsolódik majd. „Reméljük, hogy a keresztény hit ezen megnyilvánulásainak elhelyezésével visszavezethetünk minket a béke felé” - mondja. A 18 ikon a 15. századtól a 20. századig terjedő időszakból származik, és többnyire fára festett temperával készült alkotások.

Musei Vaticani kiállításai

A Vatikáni Múzeumok különleges kiállításai között két Bernini-mű, a Kárhozott lélek és az Áldott lélek (mindkettő 1619) is látható lesz, amelyeket a Palazzo di Spagnából kölcsönöztek, ahol általában nem láthatja őket a közönség.

Később a nyár folyamán a jubileum középpontjában álló templomokat dokumentálja majd egy történelmi fotókiállítás Róma hét zarándoktemploma címmel, Romualdo Moscioni dokumentumfotós képeivel, 1925-ben bekövetkezett halála óta eltelt száz év alkalmából.

Ferenc pápa a magánlakásaiban található néhány személyes kedvenc művét is megosztja majd, köztük El Greco Krisztus a Megváltó című festményét, amely tavasszal lesz látható a Vatikáni Múzeumokban.

Chagall kiállítás

A jubileumi évforduló egyéb művészeti eseményei közé tartozik a múlt hónapban megnyílt Museo del Corso modern művészeti kiállítása, amelyen Marc Chagall Fehér keresztre feszítés (1938) című műve látható, amelyet a Chicagói Művészeti Intézetből kölcsönöztek. A festmény az első Chagall azon műveinek sorában, amelyek Jézust zsidó mártírként ábrázolják, és a zsidó nép 1930-as évekbeli üldöztetésére világít rá.

Castel Gandolfo kiállításai

Rómából 45 perces vonatútra az Albanói-tóhoz, a Castel Gandolfóban található egykori pápai nyári palota, amely ma a Vatikáni Múzeumok része, decemberben reneszánsz születésnapi kiállításnak ad otthont, többek között Ghirlandaio és Raffaello festményeiből.

A Szentév magyar programjai Rómában

A Vatikánban és Rómában zajló jubileumi szentév magyar programjainak csúcspontja októberben lesz.

A teremtésvédelem lesz a témája az egész október hónapot átölelő szabadtéri kiállításnak, amely Máté Bence természetfotós felvételeit mutatja majd be. A tervek szerint rendkívül látványos, nagyszabású, multimediális kiállítás helyszíne Vatikánváros nyitott területén lesz, ahol a jubileumi szentévben milliók haladnak át.

A magyar programok számos más egyházi eseményhez csatlakoznak, köztük a szerzetesek, a családok, a sportélet jubileumához: nyolc témakörhöz csatlakoznak, 15-20 program szervezésével, amelyek Magyarországot mutatják be.

A magyar programok májustól indulnak.



Tartomány:Lazio
Település:Roma
GPS: 41° 53′ 35.95308″, 12° 28′ 58.55556″
Időpont:2024. december 24.
Honlap: https://www.iubilaeum2025.va/it.html

Még nem érkezett hozzászólás!


hirdetés

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play

hirdetés
Régszeti és történelmi könyvek

hirdetés

Régióválasztó


hirdetés
arrow_upward