» Olaszország » Veneto » Velence
A Caffe Floriant 1720-ban még "Caffe alla Venezia trionfante"-nak, magyarul "Győzedelmes Velence"-nek hívták, a köznyelv viszont első tulajdonosa, Floriano Francesconi után Caffe Florianra keresztelte át.
Állandó vendég volt itt Lord Byron, Charles Dickens, Goethe, Rousseau és még sorolhatnánk. Ebbe a kávéházba engedtek be elsőként nőket is, így nem csoda, ha maga Casanova is föl-fölbukkant termeiben.
S hogy magyar vonatkozást is említsünk: Kosztolányi Dezső, aki minél többször igyekezett ellátogatni Velencébe, szintén nem hagyhatta ki a Floriant.
1895-ben ebben a kávézóban született meg a Velencei Biennálé ötlete, de számos hollywoodi film jeleneteit is itt forgatták, például Matt Damon főszereplésével A tehetséges Mr. Ripley és az 1955-ös Velence, nyár, szerelem című filmet Katharine Hepburnnel.
Árkádos kialakítása példaként szolgált sok későbbi kávéház kialakításakor.
A kávézóban jelenleg is látható falfestmények a 19. század elején készültek, amikor újradekorálták az akkora már négy teremből álló kávéházat. Az egyik termet híres férfiak portréi díszítik, a másodikat jelenetek az emberiség fejlődésről (úgy a művészetek, mint a tudományok területén), a harmadikat távol-keleti ihletésű motívumok, míg a negyedik teremben a négy évszakot megtestesítő négy nőalak festményét láthatják a vendégek. A 20. században egy ötödik teremmel bővült a kávéház, amelyet gazdagon díszített tükrökkel és aprólékos faberakással díszítettek.
|
Értékeld te is!