» Németország » Schleswig-Holstein » Északi-tenger
Németországban Sylten fordulnak elő a legsűrűbben a Michelin-csillagok.
A legrangosabb német konyhaművészeti fesztivál, a Gourmet Festival Sylten. Az északi-tengeri Sylt gasztronómiai jelentőségét mutatja, hogy az alig 100 négyzetkilométeres szigetre 10 Michelin-csillag jut.
Sylt szigete hosszú strandjaival homokvárépítésre invitálnak. De ez, sajnos már évek óta tilos. Még pénzbírság is van!
A homokvár építést Sylt-szigeteken nyaralóknak mindenképpen el kell kerülniük.
Szinte viccnek hangzik, de a sziget strandjain tilos homokvárat építeni. Ezt még Sylt önkormányzatának "a tengerpart közhasználatának korlátozásáról szóló" alapszabálya is kimondja. Az (5) bekezdés így szól: "Közigazgatási szabálysértésnek minősül [...], aki szándékosan vagy gondatlanságból homokvárat épít vagy gödröt ás a strand területén".
Szintén tilos például a szemét elásása, a strandszékek beszennyezése vagy felborítása, a tűzgyújtás engedély nélkül és a túl hangos zenelejátszás.
Miért tilos a homokvárépítés?
Sylt szigetén több okból is tilos vödörrel és lapáttal a parton kiereszteni a gőzt. Az egyik, hogy a homokvárak és a lyukak mindig fellazítják a talajt. Ennek eredményeként a homokot dagálykor gyorsabban elmossa a víz, vagy gyorsabban elkoptatja a szél. Az új homokkal való újjáépítés nagyon drága.
Egy másik ok: régebben a nyaralók szerettek gödröt ásni a strandszékeik köré, hogy megvédjék magukat a friss parti széltől. Amikor a dagály bejött, a lyukakat elmosta a tenger, és elég nehéz volt megmenteni a strandszékeket.
Akik nem tartják be a homokvárépítés tilalmát, akár 1000 eurós bírságra is számíthatnak - legalábbis ezt írja a szabályzat.
Az idegenforgalmi vállalat felelős a strand ellenőrzéséért, de eddig nem érkezett bejelentés a szabályozó hatóságokhoz, ezért bírságot se szabtak ki.
Természetesen mindenki, akinek van gyereke, tudja, hogy a homokban való ásás és játék egyszerűen hozzátartozik a tengerparti nyaraláshoz.
A sylt-i önkormányzat is kegyes, és általában szemet huny a kisebb ásások felett. Fontos azonban, hogy a part elhagyása előtt betömjük a lyukakat és ellapítsuk a homokot. Akkor a drága homok ott marad, ahová való.
2007-ben orkánok sora és a háborgó tenger hatalmas tömegű homokot és földet mosott el a német észak-fríz szigetekről: Sylt, a híres üdülőhely strandjából 50 méter széles sávot harapott ki a tenger, mintegy 700 000 köbméter homokot mosott el a víz.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a tenger a szigetek alapját is veszélyezteti.
A történelem ismer hasonló esetet, 1362 januárjában elmerült a vízben Rungholt szigetének egy része, csaknem kétszáz évvel később, 1532-ben pedig mindenki elpusztult, aki visszatelepült a szigetre, amely szinte teljesen víz alá került.
Egy másik vihar harminc méteres darabot szakított le Föhr szigetéből, és megtámadta a sziget magját is. Kampenben a híresen szép, sziklás partfal jelentős részét leszakította az áradat.
A német kutatók szerint a tengerszint várható emelkedése miatt a mostaninál sokkal rosszabb helyzet alakulhat ki a német partvidéken és szigeteken. Az évszázad utolsó harmadára viharok idején 20-40 centiméterrel magasabb lesz a tenger szintje, és ehhez hozzá kell még számolni a tengerszint átlagos emelkedését is, amely a globális felmelegedés miatt következik be. A helyzet az, hogy folyamatosan magasabb vízállásra, és hosszabb ideig tartó rendkívüli időjárási helyzetre kell számítani.
Tornádók, özönvízszerű áradások, tikkasztó hőség, dermesztő hideg, emelet magasságú hullámok: ilyen és ehhez hasonló katasztrófákat bárki átélhet az Északi-tengeri Sylt szigeten.
A sziget északi csücskén fekvő Listben ugyanis természeti katasztrófák élményszerű átélésére alkalmas központot hoztak létre (Erlebniszentrum Naturgewalten Sylt).
A látogatók kétezer négyzetméternyi területen megélhetik a természetet és mindenekelőtt örömüket lelhetik benne. Hozzátartozik ehhez a csónakázás viharos vizen, látogatás északi-sarki jégkamrában - s onnan egyenes élő kapcsolással beszélgetés az Alfred Wegener Intézet Északi-sarki állomásával, vagy séta egy szélcsatornában.
Listen a két világháború közötti időszakban hidroplánbázis létesült számos épülettel és polgári szállásokkal. A kikötő jelenlegi formájában is ekkor jött létre. 1932 júliusában Wolfgang von Gronau pilóta erről a hidroplánbázisról szállt fel, hogy egy hidroplánnal látványos világkörüli útra induljon.
A második világháború idején itt állomásoztak többek között a Wehrmacht tengeri mentőosztagai. A List jelenlegi megjelenését elsősorban az 1930-as évek építkezéseinek köszönheti. A mai evangélikus templom is ekkor épült helyőrségi templomnak; a List hidroplánbázis része volt, és egyike azon kevés helyőrségi templomnak, amelyet a nemzetiszocialista korszakban építettek.
Itt található az egyetlen osztrigafarm Németországban, ahol a Sylter Royal a Watt-tengerben, List közelében érik. Ennek a fajtának nagy hagyományai vannak: már az 1920-as években a List osztrigát éttermekbe és csemegeboltokba szállították egész Németországban.
|
Értékeld te is!