Hvar városi tanácsa nemrég megszavazta, hogy a nyár folyamán is fenntartja a zajkorlátozásokat, amelyek maximum 85 decibeles hangerőt engedélyeznek. Mivel ez nagyjából egy zajos étterem hangerejének felel meg, a szabálynak jelentős hatása van a klubokra, diszkókra és szabadtéri szórakozóhelyekre. 

A vállalkozásokból nagy ellenállást váltott ki a döntés. „Szerintem ez egy katasztrófa. Mi is támogattuk a szigorúbb szabályozást és a hatékonyabb ellenőrzést, de most egyik végletből a másikba esünk. Ez a megközelítés nem helyes” – nyilatkozta Vicko Visković, a Dictum Factum vendéglátóipari szövetség képviselője egy horvát hírportálnak.

A vállalkozások már tavaly ősszel is arra panaszkodtak, hogy a zajvédelmi rendelet miatt a bevételeik messze elmaradtak a várakozásoktól. Érvelésük szerint a bulizós úti cél megjelölés Hvar esetében abszurd, mivel a hasonló úti célok, például Ibiza vagy Mykonos több tucat, éjjel-nappal partikat kínáló klub köré építették a kínálatukat, ezzel szemben Hvar olyan turisztikai célpontnak számít, amely a fiatalok és az idősek számára is kínál szórakozási lehetőségeket. 

A helyi hatóságok azonban a családbarátabb és fenntarthatóbb turisztikai modell felé történő elmozdulást szeretnék nyilvánvalóvá tenni. 

„A korábbi években a Hvaron és Splitben található szabadtéri klubok mértéktelen bulizásra bátoríthatták a vendégeiket, hozzájárulva ezzel a bulizós úti cél imázs kialakulásához. Horvátország azonban egyre inkább családbarát úti célként szerez magának hírnevet, amely kulturális gazdagságot, természeti szépségeket és nyugodt légkört kínál” 

– mondta Darijo Šarić, a VIP Holiday Booker luxusvilla-kölcsönző oldal vezérigazgatója.

A korlátozások összhangban vannak a horvátországi minőségi turizmus iránti szélesebb körű törekvésekkel, amelyek a helyi lakosok érdekeit is szolgálják. A látogatóknak számos, öltözködésre és viselkedésre vonatkozó szabályt kell betartaniuk, ha el akarják kerülni a bírságot. Már több város – például Split vagy Dubrovnik – központjában akár 700 eurós bírságot is kiszabhatnak a helytelennek ítélt viselkedésért. Ide tartozik az alkohol- vagy kábítószer-fogyasztás, vizelés, hányás nyilvános helyen, a ruha nélkül vagy fürdőruhában történő sétálás. A közrend megzavarásáért – beleértve a verekedést, a szóbeli erőszakot, például kiabálást vagy veszekedést, valamint az ittas viselkedést – akár 4000 eurós bírság is kiszabható.

A nagy sonkakagylók – egy súlyosan veszélyeztetett faj, amely kulcsfontosságú szerepet játszik a Földközi-tenger ökoszisztémájában – eltávolítása a horvátországi strandokról pedig egyenként 67 eurós bírsággal jár.