Karácsony Rómában: A velencei lagúna kelt életre a Szent Péter téren

2024. december 8.

print MTI/Hetedhétország.hu

Karácsony Rómában: A velencei lagúna kelt életre a Szent Péter téren

A betlehemet madárriasztó berendezések védik a Rómában tömegesen élő sirályoktól.





Az északkelet-olaszországi lagúnák világát varázsolja a római Szent Péter tér közepére az idén Grado városából érkezett betlehem, amelyet szombat délután avattak fel az óriás fenyőfa fényeinek felkapcsolásával együtt.

A Jézus születését ábrázoló jelenet szokás szerint a tér közepén, az ókori obeliszk szomszédságában kapott helyet. Minden évben más olasz város ajándékáról van szó, amely az adott olaszországi térség egyházi hagyományát, kultúráját és történelmét is magában hordozza.

Az idén a tengerparti üdülőhelyként ismert, adriai Grado épített ember nagyságú betlehemet, amely a velencei lagúnák világát idézi.

Harmincszor tizennégy méteres építményről van szó, amely háromszázötven négyzetmétert foglal el. Különlegessége, hogy víz övezi: huszonöt köbméternyi vízzel töltötték meg a betlehemet, amely minden részletében Grado szigetvilágát tükrözi.

A délutáni betlehemavatást megelőzően Andrea De Walderstein tervező az MTI-nek elmondta, a húsz alakos betlehem figurái az ezerkilencszázas évek kezdetét keltik életre, amikor egyszerű halászok lakták a lagúnákat.

Őket idézi a betlehem közepén található nádból és iszapból tapasztott kunyhó, ahol a szent család talál menedékre. A sekély vizű csatornákon könnyen mozgó lapos ladikok sorakoznak, amelyekkel a három király igyekszik a jászolhoz. A lagúnákat idézik a vízből kiemelkedő cölöpök, növények és a helyi madarak másai is.

A betlehem két évig készült negyven önkéntes kézműves munkájával.

Az első látásra egyszerű betlehem megvalósításához a modern technológiát is felhasználták: háromdimenziós nyomtatóval készültek a dísznövények, a tengervíz felületét fodrozni is tudják, mintha az Adriai-tengerről érkező szellő fújná. A betlehemet madárriasztó berendezések védik a Rómában tömegesen élő sirályoktól.

December 24. estig a jászolban egy szál liliomot helyeznek el, a gyermek Jézus szobra szenteste kerül a helyére.

A betlehemállítás hagyományát Assisi Szent Ferenc terjesztette el az országban, és sokáig egyedüli olasz karácsonyi szokásnak számított. A Szent Péter téren először a lengyel pápa, II. János Pál pápa állíttatott karácsonyfát 1982-ben.

Az idei, huszonkilenc méter magas fenyő Ledro ajándéka. Az ötezer lakosú település Trentino-Alto Adige tartományban található: 2015-ben jelentkezett a Vatikánban, hogy fenyőt szeretne hozni erdeiből. A fa eredetileg is kivágásra volt ítélve erdőritkítás miatt, karácsony után gyerekjátékok és bútorok készülnek belőle.

Több mint ezer gömb díszíti a fenyőfát, sárga és ezüst, ezek a Vatikán színei, valamint pirosak. A fényeket LED-égők biztosítják, a pápai állam energiatakarékosságban is példát kíván mutatni. További harminckilenc kisebb fenyő is érkezett a Vatikánba, egyikük a Szent Márta-házba, Ferenc pápa vatikáni otthonába került.

A betlehem és a fenyőfa avatása szombat este lesz, és egészen január 12-ig lesznek láthatók a Szent Péter téren.

A VI. Pálról elnevezett audienciateremben épített betlehem az idén Betlehem városából érkezett: helyi kézművesek készítették olajfából.

Magyar betlehemek is láthatók a Szent Péter téri karácsonyi kiállításon

A Szent Péter tér barokk oszlopcsarnokában rendezett “Száz betlehem a Vatikánban” című kiállításon három magyar művész alkotása látható.

Daru Péterné bodajki hímestojás-készítő iparművész egy strucctojásra festette Jézus születésének jelenetét. A strucctojáson az ábrázolás maratott, karcolt és festett tojásfestő technikával készült. A művész nem először vesz részt a vatikáni betlehemkiállításon.

Szintén visszatérőnek számít Tamaskovics Gáborné nyíregyházi amatőr csuhéfonó, aki a Karácsonynak éjszakáján című alkotásával vesz részt a bemutatón. A kiállított betlehem karácsonyfa formájú és négyszintes.

Tremmel Hudik Katalin budapesti festőművész, festőrestaurátor és képzőművész tanár Magyar Betlehem című giclée nyomata annak a vászonra festett olajfestménynek a másolata, amelyet a művész nyújtott át Ferenc pápának 2024 márciusában az egyik Szent Péter téri általános audiencián. A festmény a szent családot ábrázolj, szereplőket övező növényi motívumokkal átszőtt tér a magyar népművészet motívumait idézi.

Az egyházi kiállítás valójában százhuszonöt olasz és külföldi betlehemet sorakoztat fel, amelyeknek közös nevezője a kézműves technikák alkalmazása.

Érkeztek kiállítók Venezuelából, Japánból, az afrikai Maliból és számos európai országból. A Rio de Janeiróból érkezett betlehemhez banán- és kókuszrostot használtak alkotóik, a japán betlehem pedig a 2025-ös világkiállítás helyszínéről, Osaka bazilikájából érkezik.

Az idei betlehem-kiállítás különlegességét az adja, hogy egybeesik a jubileumi szent év kezdetével.

Az ingyenes kiállítás január 6-ig látogatható.


Kapcsolódó hírek





Legfrissebb hírek

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play

hirdetés
Régészeti és történelmi könyvek

hirdetés

hirdetés