» Olaszország » Umbria » Umbria
Gubbio művészi városa kétségtelenül Umbria egyik legkedveltebb úticélja, különösen a központi Piazza della Signoria, más néven Piazza Grande lélegzetelállító szépségéért: ez az erkély, ahonnan a kilátás a környező dombokra nyílik, és amelyet a Palazzo dei Consoli magas homlokzata ural. Az épületben található Polgári Múzeumban a város ősi gyökereiről tanúskodó egyéb tárgyak mellett a híres Eugubine táblákat is őrzik, amelyek az ősi umbriai nyelv egyetlen írásos emlékei.
A városba jóval Szerb Antal hősei előtt egy alkalommal több száz magyar is ellátogatott, amikor 1433 kora őszén Zsigmond német-római császár és magyar király átvonult Umbrián.
Zsigmond 1431 novemberétől 1433 októberéig Itáliában tartózkodott. Utazását Romfahrtnak nevezik, ami azt jelenti, hogy a császár apjához IV. Károly németrómai császárhoz hasonlóan nemcsak a császári címet szerezte meg, hanem azt is elérte, hogy megkoronázása Rómában, a pápa által történjen.
Erre hosszas diplomáciai egyeztetések után, 1433. május 31-én került sor. Ez után Zsigmond elhagyta Rómát, és visszaindult a birodalom irányába. Ennek az útnak volt az egyik állomása Gubbio.
Neves gubbiói festő. Nelli 1375 körül született Gubbióban. Munkássága Umbriához köthető. 1400-ban már Perugiában dolgozott. Szülővárosában, a Santa Maria Nuova templomban megfestette a Madonna del Belvederét.1417 és 1420 között Urbinóban tevékenykedett, két évvel később már Assisiben találjuk. 1424-ben Folignóban megfestette a Trinci család kápolnáját. 1424 és 1433 között újból Urbinóban dolgozott, elkészítve a Santa Croce templom freskóit. (Ez a munkája egy tűzvész folyamán sajnos elpusztult.) Bizonyos, hogy Nelli 1433 tavaszán visszatért Gubbióba. Amikor 1433 kora őszén Zsigmond német-római császár és magyar király Gubbióba látogatott Nellire bízták a bevonulás koreográfiáját.
A források szerint Nelli a bevonulás napjára (augusztus 30.) a császár, IV. Jenő pápa, Guidantonio de Montefeltro és a város címereit, valamint egyéb címereket is megfestett, szám szerint 24-et. Selymet (tafota) is beszereztek, minden bizonnyal annak a 17 lándzsának a díszítéséhez is felhasználtak belőle, amelyeket erre az alkalomra vettek. Egy baldachint is előkészítettek, ehhez rudat, pisai kötelet és durvább minőségű papírt vásároltak. A szerkezetet hordozó személyek vadonatúj kesztyűt viseltek, amelyből 49 párat rendeltek, de kaptak kalapokat is.
A császárnak és kíséretének az ellátása nem kis terhet rótt a városra. Zsigmondot és a főurakat a Palazzo del Popolóban látták vendégül, míg a többieknek a szálláshelyükre szállították az élelmet. Az előkelőségek 6 ürüt, 4 borjút, 1 bárányt, különböző fajta húsokat, 84 csirkét, 8 libát és 2 libra fenyőmagos süteményt fogyasztottak el. Sajnos a menüt nem ismerjük, de az alapanyagokat látva biztosak lehetünk, hogy az umbriai konyha remekeit készítették el a szakácsok. Más kérdés, hogy a malacfejből, bélből, pacalból, malacfarokból, disznólábból készült helyi specialitáshoz, a roba cotta alla eugubinához mit szólhattak a vendégek.
Ottaviano Nelli Gubbióban található művei:
A világ legnagyobb karácsonyfájának az olaszországi Gubbio fáját tekintik, bár ez nem igazi fa, hanem csak egy több száz izzóból álló 800 méter magas installáció a Monte Ingino hegy oldalában.
A fa "gyökerei" Gubbio falainak közelében húzódnak, míg csillaga a város védőszentjének, S. Ubaldónak a bazilikájáig ér a hegy tetején.
A gubbiói karácsonyfát 1981 óta minden évben önkéntesek építik fel. Az 1300 négyzetméternyi területen elterülő fának 700 zöld lámpa rajzolja ki a körvonalát.
A 750 méter hosszú és 450 méter széles gubbiói "karácsonyfa" 1991-ben került be a Guinness Rekordok Könyvébe.
A fa december 7-én - a Szeplőtelen Fogantatás ünnepének előestéjén - történő meggyújtása fontos része a helyi téli ünnepségeknek, és általában legalább egy neves vendég jelenlétében történik.
Gubbio második védjegyévé vált karácsonyi eseménye a San Martino negyedben zajlik, ahol egy életnagyságú jászol szinte ellepi a sikátorokat. Körülbelül 120 szobor adja vissza a hagyományos születési történetet a helyiek segítségével, akik közreműködnek abban, hogy emlékezetessé tegyék az eseményt.
A Festa dei Ceri az egyik legrégebbi olasz fesztivál. Gubbióban 1160 óta minden május 15-én Szent Ubaldo halálára emlékeznek.
|
Értékeld te is!