» Olaszország » Marche
Az olaszországi Genga település melletti barlangot már a 10. századtól használták menedékként a helyiek.
Amikor a barlangokban és környékükön régészeti ásatásokat folytattak, számos "kút" került elő (tele búzával, vagy emberi csontokkal) amiből arra a következtetésre jutottak, hogy a barbár fosztogatások idejében gyakran menekültek ide a környékbeli emberek.
A Santa Maria infra Saxa kápolnát, mint remetekolostort 1029-ben bencés iratok már említik. Az épület a maga puritán egyszerűségével a sziklafalnak simulva, félig a sziklába faragva áll ott már több mint 1000 éve.
A grotta annyira ismert vallási központtá vált a 19. század elején, hogy XII. Leó pápa 1828-ban utasításba adta, hogy a sziklán belül egy templomot kell felépíteni Boldogságos Szűz Mária tiszteletére.
A templomot névadója, Giuseppe Valadier olasz építész tervezte. A nyolcszögletű templomot kupola fedi. Teljes egészében fehér mészkőblokkokból építették, amelyet a barlang fölötti kőbányában fejtettek ki. Az oltár alabástromból, a Szűz Máriát és a gyermek Krisztust ábrázoló szobor fehér carrarai márványból készült Antonio Canova szobrász híres műhelyében.
Biztonsági okokból, az eredetit a Museo di Genga múzeumban tartják.
A Grotte di Frasassi hatalmas földalatti barlangok. A barlangok komplexumát alagutakkal összekötött barlangok sorozata alkotja. Hogy érzékeltessük a hely fenségességét, a főbejárat, az Anconai szakadék, több mint kétmillió köbméteres térfogatával könnyedén befogadhatná a milánói székesegyházat.
A Frasassi-barlangokat 1971-ben fedezte fel az Olasz Alpesi Klub barlangkutató csoportja. 1974-ben megnyitották a nagyközönség előtt, és azóta a régió egyik legnagyobb látványosságává váltak.
Ezekben a karsztbarlangokban a látogatók elképesztő természeti szobrokat csodálhatnak meg, amelyeket 190 millió év alatt vájt ki a víz és a kőzet.
Ezek az alkotások nagyon gyakran nem egyszerű oszlopok, hanem sokkal bonyolultabb szobrok, és az őket felfedező barlangkutatók furcsa neveket adtak nekik. A leghíresebb cseppkövek és sztalagmitok az Óriások, a Teve, a Dromedár, a Medve, a Madonnina és a Damoklész kardja néven ismertek.
A barlangokban tavak is találhatók, valamint kutak, amelyek akár 25 méter mély hengeres üregek is lehetnek. Az évek során mintegy 67 különböző növényfajt jegyeztek fel a barlangokban.
2021-ben erre haladt a Giro d'Italia, a Grotte di Frasassi és Ascoli Piceno közötti 160 kilométeres hegyi szakasz után Valter Attila átvette a vezetést az összetettben a Giro d'Italia országúti kerékpáros körversenyen.
A Groupama-FDJ magyar kerékpárosa a 12. helyen ért célba a Grotte di Frasassi és Ascoli Piceno közötti 160 kilométeres hegyi szakaszon, de az összetettben a csütörtöki etap kezdetén még előtte álló, mindhárom versenyzőt megelőzte, a mögötte lévő nagy esélyesektől pedig alig maradt el. Valter így a legjobb fiatal versenyzőnek járó fehér mellé megszerezte az éllovast megillető, legendás rózsaszín trikót.
|
Értékeld te is!