» Magyarország » Csongrád-Csanád » Szeged
A szegedi Fogadalmi templom, vagy másnéven szegedi dóm, egy neoromán stílusban épült székesegyház a város szívében. Az épület a Szeged-Csanádi egyházmegye főtemploma, tornyai 81 méter magasra nyújtóznak az ég felé, ezzel a magassággal a meseszép épület Magyarország 5. legmagasabb temploma.
Hazánk egyik legimpozánsabb bazilikája 1913 és 1930 között épült Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján.
Mellette áll a Dömötör-torony, Szeged legrégebbi épülete, a dóm építése miatt lebontott középkori Szent Demeter-templom tornya. 1931-ben keresztelőkápolnává alakították, falait Aba-Novák Vilmos „Krisztus megkeresztelése” című festménye díszíti.
A torony alapját még a 11. században építették, alsó, négyszögletes román stílusú része 12. századi, míg felső, nyolcszögletű folytatásának emeletei a 13. századból valók. Története során számos alkalommal átépítették, és csak a 18. században nyerte el végső formáját.
A műemlék az egykori barokk stílusú Szent Demeter-templom bontásakor került felszínre 1925-ben. 1931-ben falába ajtót vágtak, ennek íves felső részébe Szeged legrégebbi szobrát, a 12. századi "kőbárányt" illesztették. Belsejét - olasz mintára - keresztelőkápolnává alakították. 1932-ben Aba-Novák Vilmos meghívásos pályázaton nyerte el a torony oldalfalainak festési jogát; freskójának terveit a páduai nemzetközi egyházművészeti kiállítás nagy aranyérmével ismerték el. Az épület vizesedése miatt a falfestmények megrongálódtak, a képzőművészeti alkotást 2015-ben restaurálták.
Kupolakilátóból 34 méter magasból csodálhatják meg az érdeklődők Szeged lélegzetelállító panorámáját.
A kupolakilátó keddtől vasárnapig egy kísérettel ellátott félórás túra keretében látogatható, a jegyek a Szegedi Dóm Látogatóközpontban válthatók keddtől vasárnapig, 9 és 17 óra között.
|
Értékeld te is!