» Magyarország » Budapest
Az 1872-ben alapított Néprajzi Múzeumnak a Városligetben, a millenniumi kiállítás Néprajzi falujában mutatkozott be először a nagyközönség számára, majd a szintén városligeti nagy Iparcsarnokban kapott otthont. A Néprajzi Múzeum székhelye az elmúlt évtizedekben a Kossuth téri Igazságügyi Palota volt, amely azonban kimondottan alkalmatlannak bizonyult múzeumi célokra.
Az új múzeumépület egyedi homlokzati ornamentikája stilizált magyar és nemzetközi néprajzi motívumokra épít, utalva az épület funkciójára, egyben a múzeum feladatainak és gyűjteményének rétegzettségére is.
Az egykor itt található sétányrendszert az 1950-es évek elején felszámolták, és 50 ezer négyzetméternyi terület lebetonozásával kialakították a Felvonulási teret, amely 1990 után parkolóhelyül szolgált. Ezt a környezetterhelő funkciót a Liget Budapest projekt egy - a Néprajzi Múzeumot is kiszolgáló - mélygarázzsal helyettesítette, amely fölött ismét parkosított promenád létesült.
Az új Néprajzi Múzeumban az intézmény korábbi, Kossuth téri épületéhez képest több mint háromszor nagyobb, összesen 7000 m2-es kiállítási alapterület áll rendelkezésre.
Az épület 2022 tavaszán több látványos kiállítással nyílt meg.
Az ingyenesen látogatható fogadótér leglátványosabb eleme a mintegy 4000 darabot felvonultató Kerámiatér, amely egyfajta korszerű látványraktérként vezeti be az érdeklődőket ennek a mindenfelé előforduló tárgytípusnak az értelmezési lehetőségeibe.
A földszinten kapott helyet a Városliget új látogatóközpontja, benne egy, a száz évvel ezelőtti Budapest városmagját bemutató, 55 négyzetméteres, több mint 6000 épületből álló, léptékarányos városmakettel.
A Néprajzi Múzeum 2025-ben hat új időszaki kiállítással készül. Az első a magyar kultúra napján, január 22-én nyílik meg Vígan zengjetek, citerák! címmel, és június 29-ig lesz megtekinthető. A Néprajzi Múzeum különböző gyűjteményeiben jelenleg mintegy 3000 népi hangszer található a világ minden tájáról, így az időszaki kiállítás a citeratípusok széles spektrumát mutathatja be.
A második időszaki kiállítás Magyarország színezve. Rejtőzködő fényképek 1862-ből címmel 2025. március 5-e és szeptember 15-e között lesz látogatható. A tárlat az 1862-es londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja középpontba.
A Súlyos anyag. Nők – Viseletek – Élettörténetek című kiállítás a dunai sváb lányokról és asszonyokról mesél majd 2025. június 6-a és 2026. január 31. között. Szeptembertől márciusig lesz látható a Mítoszok hegye című időszaki kiállítás, amely egy Magyarországon a maga egészében soha nem látott világ, a spanyol hódítás előtti Mexikó ősi kultúráinak bemutatására vállalkozik.
A kékfestő "folton-folt" világa – A Magyar Foltvarró Céh kiállítása című időszaki tárlat november 13. és 2026. február 1. között lesz megtekinthető, és Dolányi Anna tájépítész, textilművész munkásságából és mozgalom-szervező tevékenységéből kiindulva mutatja majd be a céh történetét, működését.
Három múzeum összefogásával valósul meg a hatodik kiállítás, amely A királyné asztalától a parasztportáig. A magyar keménycserép története munkacímet kapta. A tárlat a keménycserépgyártás csaknem két évszázados történetét dolgozza fel, és 2025. december 3. és 2026. július 26. között lesz megtekinthető.
|
Értékeld te is!