Hajós városa a Duna-Tisza közén Baja és Kalocsa között félúton fekszik, a Duna egykori árterén. A kismartoni és zsályi levéltár már 1433-ban említette mint lakott települést.
A török időkben teljesen elpusztult, a környékre az 1720-as években gróf Csáky Imre kalocsai érsek hívó szavára Baden-Württembergből sváb telepesek érkeztek új hazát remélve és találva.
Az 1780-as években a kalocsai érsek, mint hűbérúr kötelezte a hajósiakat a szőlőtelepítésre, borkészítésre, 10 évi adómentességet biztosítva. A szőlő és bor megjelenésével alakult ki a most már méltán Európa hírű hajósi pincefalu, melynek löszbe vájt pincelabirintusaiban érlelődik a híres hajósi Cabernet, Kék Frankos, Zweigelt.
A hajós név az 1970-es-80-as évek óta cseng össze a Cabernet Sauvignon borfajtával, ezzel a fajtával kezdődött a prémium minőségű bor forgalmazása. A paletta azóta jelentősen bővült, a Kékfrankos, a Chardonnay, Rajnai rizling és az Olaszrizling borokkal. A Hungaricumok között szereplő Kadarka és a Cserszegi Fűszeres tette még színesebbé a tájegység kiváló minőségű borainak tárházát.
A jégbor hazai termesztése, szüretelése és előállítása a hajósi borvidéken kezdődött el. A jégbor a csemegeborok egy fajtája, különlegességét az adja, hogy a tőkén hagyott szőlőt már fagyott állapotban szüretelik le. A szőlőben a cukrok és egyéb oldott szilárd anyagok nem fagynak meg, csak a benne lévő víz, így a fagyott szőlőből nyert bor nagyon édes, ugyanakkor magas savtartalmú lesz.
Cabernet Borturisztikai Látogatóközpont
A barokk stílusú hajósi kastélyt gróf Patachich Gábor kalocsai érsek építtette 1740-ben vadászkastély céljára, mivel a Hajós környékén elterülő erdőségek igen gazdagok voltak vadban.
1766-67-ben gróf Batthyány József érsek kibővíttette a kastélyt, ekkor nyerte el mai formáját. A hajósi volt érseki kastély Bács-Kiskun megye legrégebbi, a Dél-alföldi Régió második legrégebbi kastélya, amely építészettörténeti, művészettörténeti és kultúrtörténeti adottságait tekintve is az egyik legjelentősebb épület az Alföldön.
A hajósi Orbán-napi Borünnep valóságos népünnepély a Kalocsai-Sárköz vidékén, háromnapos mezőgazdasági, kulturális és gasztronómiai seregszemle, Kalocsa, Hajós és térségének kiemelkedő látogatottságú turisztikai attrakciója.
A térség borturisztikai és aktív turizmusának erősítése érdekében egy öt kilométer hosszú kerékpárút épül mintegy 646 millió forintból Császártöltés és Hajós-Pincefalu között. Az új útvonal a Dél-Őrjeg NATURA 2000 védettségű Hajósi kaszáló és löszpartok természetvédelmi területen halad keresztül, lehetőséget adva a természetjáróknak és a kerékpáros turistáknak a térség különleges természeti adottságainak felfedezésére.
A fejlesztés szervesen illeszkedik a már meglévő turisztikai infrastruktúrába, hiszen Hajós-Pincefalut már most is kerékpárút köti össze a városközponttal, ahol a hajósi érseki kastély is található.
A kerékpárút-hálózat bővítése mellett a térség borturisztikai központját, a Hajós-Pincefalut is tovább fejlesztik. A több mint 367 millió forintos támogatásból a projekt részeként megnyílik a Cabernet Látogatóközpont alatti pincerendszer, amely egyedülálló élményt kínál majd a borkedvelőknek és a turistáknak.
A fejlesztések során rendezvényhelyszínek újulnak meg, interaktív turisztikai applikáció készül, és korszerű technikai eszközöket szereznek be, hogy a kulturális és gasztronómiai események még színvonalasabb környezetben valósulhassanak meg.
|
Értékeld te is!