» Görögország » Közép-Makedónia » Makedónia
Thesszaloniki olyan, mint Athén menő kishúga. Görögország második legnagyobb városában tenger, az ókori történelem és a számos múzeum mellett rengeteg divatos helyet is felfedezhet.
A város, amelyet Thesszalonikéről, Kassandrosz makedón király feleségéről és Nagy Sándor féltestvéréről neveztek el, különleges görög-római hangulatot áraszt.
A város nevét Thesszaloniké (i. e. 352 vagy 345 – i. e. 295) makedón hercegnőről, II. Philipposz király lányáról, Nagy Sándor féltestvéréről kapta.
Thesszaloniké i. e. 352 vagy 345 körül született, aznap, amikor a makedón seregek és a Thesszáliai Szövetség együttes erővel hatalmas győzelmet arattak Thesszáliában a phókaiak fölött; apja ezért adta neki a Thesszaloniké, azaz „győzelem Thesszáliában” nevet.
I. e. 315-ben a királyi család többi tagjával együtt ő is a püdnai erődben keresett menedéket a közeledő Kasszandrosz elől. Püdna eleste után Thesszaloniké Kasszandrosz fogságába esett, aki kihasználta a lehetőséget, hogy családi kötelék fűzheti az argoszi dinasztiához, és feleségül vette. Származásának megfelelően tisztelettel bánt vele, róla nevezte el Thasszaloniki városát, melyet az ősi Therma helyén alapított, és amely a görög Makedónia régió legnépesebb és legjelentősebb városává vált.
A római korból fennmaradtak Galerius császár palotájának romjai, a Galerius-boltozat és a Forum Romanum.
Thesszaloniki városrészeit egy városfal szeli át, és szorosan összefonódnak egymással. Gránátalmafákkal szegélyezett, kanyargós és álmos lépcsősorokon keresztül sétálhatunk a városközpontból például a Ladadika negyedbe. Az olajbogyókereskedők egykori otthona ma a város éjszakai negyedének számít. Ladadika negyedben egyébként Szaloniki zsidó negyedének utolsó fennmaradt emlékeit találjuk.
Sétáljunk keresztül a város bevásárlóutcáin, egészen Louloudadika irányába, amely egy színes és hatalmas virágpiac, kávézókkal és apró boltocskákkal tarkítva. Modiano és Kapani piacai tele vannak szebbnél-szebb gyümölcsökkel és zöldségekkel, amiknek egyszerűen nem lehet ellenállni. Mindkét piacról az a szóbeszéd járja, hogy már a 12. században is működtek.
A Panagia Chalkeon egy csodaszép templom, egyike Thesszaloniki ékköveinek. Innen nem messze találjuk a Rézművesek Csarnokát. A Paliatzidika piacon boltocskák és bódék sorakoznak végig az utcákban, sőt még az alagsorokban is, körbe a Philippou környékén. Végül irány a közeli Bit Pazar, amelynek különlegessége, hogy már 1928-ban is ugyan így nézett ki, mint most.
Az esti órákban Szaloniki népszerű vízpartja a forró délutáni órák után újra életre kel. Itt található a város nevezetessége is: a Fehér Torony, amely a 15-16. században épült, és csodálatos kilátást biztosít az egész városra, tiszta időben még az Olümposz-hegy is látható a horizonton. A Fehér Torony a 15. századi építése óta erődítményként és börtönként szolgált - ma a város történetét bemutató múzeumként működik.
A Régészeti Múzeumban Macedónia őskori, hellenisztikus és római kori történelme elevenedik meg. A tárlaton a régió legnagyobb régészeti felfedezései tekinthetők meg.
Szintén kihagyhatatlan: a török államalapító Kemal Atatürk szülőháza a város központjában. A belépés díjtalan.
A 7. századi Aigos Dimitrios bazilikát Thessaloniki védőszentjének szentelték. Az épület évszázadokig mecsetként működött, amiben a korábbi freskókat lefestették. A festmények 1913-ban kerültek újra napvilágra. Az alkotások között még ma is találni 8. századi freskódarabokat.
A modern művészet a szabadban látható a kikötőben: Giorgos Zogolopoulos görög művész 1997-ben közvetlenül a sétányon alkotott esernyőkből készült műalkotást. Az „Esernyők” szobor népszerű fotómotívum, amely mögé este festői módon lenyugszik a nap. Éjszaka az esernyők ki vannak világítva.
Az új promenád, a város új vízparti területe a szakemberek szerint jó példa arra, hogy az általunk belakott tér intelligens újragondolásával, létre lehet hozni egy olyan területet, ami mindenkinek jó lehet.
Thesszalonikiben számos helyről csodálatos kilátást élvezhet. Jó kiindulópont lehet a Fehér toronyból nyíló kilátás, amely 92 lépcsőfok megmászása után vár. Még látványosabb a kilátás a Szaloniki felett trónoló épületekből.
Ezek közé tartozik a Heptapyrgion erőd, ahonnan a város háztetőire és a Földközi-tengerre tekinthetünk. Maga az épület nem különösebben látványos, de naplementekor aligha van jobb hely, ahonnan nézhetjük a naplementét. A Heptapyrgiontól sétatávolságra található festői bizánci Vlatades kolostorból szintén álomszerű kilátás nyílik a metropoliszra.
|
Értékeld te is!