» Görögország » Epirusz
Bár mélységében nem vetekszik az amerikai kanyonnal, amely több mint hatezer láb mély, a Vikos-szurdok Görögország egyik legszebb és legzöldebb szurdoka, mélysége meghaladja a 490 métert.
Az észak-görögországi Epiruszi Píndosz-hegység része, a Vikos-szurdok a Tymfi hegy déli lejtőin fekszik, hossza mintegy 20 kilométer, mélysége 120 és 490 méter között változik, szélessége pedig 400 métertől a legszűkebb pontján mindössze néhány méterig terjed.
A Guinness Rekordok Könyve szerint a Vikos-szurdok a világ legmélyebb szurdoka.
A lenyűgöző szurdokban számos csodálatos függőleges geológiai képződmény található, amelyekben sokféle ökoszisztéma, valamint rengeteg növény- és állatfaj él Európa egyik legérdekesebb természetes vadrezervátumában.
A 37-150 millió évvel ezelőtt keletkezett vikosi mészkőformációk ma a szurdok nagy részét 550 és 1777 méter közötti magasságban borítják.
A Voidomatis folyó, amely évezredek óta a szurdok alján vájja útját, novembertől júniusig folyóvízzel rendelkezik.
A szurdok zöldellő erdejében több mint 40 különböző cserje- és fafajta található, így a vadon szerelmesei számára tökéletes túracélpont.
A lenyűgöző természeti képződmény a Zagori régióban is található, amely tele van hagyományos falvakkal, és amelyet széles körben Görögország legszebb vidékei között tartanak számon.
Az ókortól egészen a huszadik század elejéig a környéken termő gyógynövényeket a helyi gyógyászok, az úgynevezett "vikosi orvosok" használták terápiás célokra.
A gyógyítók természetes gyógymódokat használtak, amelyek gyakran Hippokratész vagy Dioszkoridész ókori görög receptjeinek másolatai voltak.
Az ezekben a receptekben használt növények közé tartozik a citromfű, Melissa officinalis; a Tilia tomentosa; a menta spicata, a lándzsás menta; a Dictamnus albus, a "gázos növény"; az orbáncfű, Hypericum perforatum; az abszint, vagyis az Artemisia absinthium; a Görögországban igen népszerű Sideritis raeseri, amelyet a köznyelvben "hegyi teaként" ismernek; és a bodzabokor, vagyis a Sambucus nigra.
A szurdok gyógynövényeinek és növényeinek mintegy 2500 szárított példányát állítják ki a helyi természettudományi múzeumban, Koukouli faluban.
Miközben a látványos, szédítő kilátásban gyönyörködik a szurdok gyönyörű virágaival, fáival és szikláival, ha szerencséje van, megpillanthatja a rendkívül ritka vikosi zergét is.
Ez egy olyan kecskeantilop-fajta, amely csak Európa legmagasabban fekvő sziklás területein fordul elő.
|
Értékeld te is!