A Kom Ombo templom, egy szokatlan kettős templom, amely a Kr. e. 108-tól 47-ig tartó ptolemaioszi időszakban épült.
A templom kettős felszentelése az elrendezésében is tükröződik: tökéletesen szimmetrikus a főtengely mentén, és két bejárata van, két összekapcsolt hiposztílus-teremmel, amelyekben két oszlop két oldalán két isten domborműve látható, két kamra és két szentély.
A templom keleti felét Szobek krokodilisten (a Nílus istene és a világ teremtője), míg a nyugati felét Hórusz sólyomisten (az ég istene és a király védelmezője) tiszteletére szentelték.
Az ókori egyiptomi kultuszhelyen egy egyedülálló véset található, amelyről úgy vélik, hogy az orvosi és sebészeti eszközök első ábrázolásai közé tartozik. Az orvosi eszközöket ábrázoló dombormű a templom legérdekesebb elemei közé tartozik. Az épület hátsó részén, a főteret körülvevő átjáróban található. Az ábrázolt sebészeti eszközök között szikék, kürettek, csipeszek, spekulánsok, ollók, gyógyszeres üvegek és receptek találhatók. A képet két, szülőszéken ülő istennő egészíti ki. A dombormű faragása idején az egyiptomi orvostudomány szinte biztosan a legfejlettebb volt a világon.
A templom a görög hódítók, a Ptolemaioszok uralkodásának idején készült. Az évezredek során betemette és szerencsére nagyon jól konzerválta a sivatag, amely alól csak a 19. század végén kezdték el kiásni romjait. Az egyik oltár köve is megmaradt az utókor számára. A szentélybe, már csak a király és a legmagasabb rangú papok léphettek be, utóbbiak pedig rendkívül kövérek és betegek voltak a rengeteg ételfelajánlástól, amelyet a tömegek az isteneknek hoztak.
|
Értékeld te is!