» Egyesült Királyság » Délnyugat-Anglia
I. Erzsébet alatt Bath a brit felsőbb osztály gyógyhelyévé fejlődött. A város számos, főként György korabeli épülete ma is erről tanúskodik. A korszak legimpozánsabb épületei a The Circus és a Royal Crescent. A római fürdők jól megőrzött romjainak megtekintése ma is elengedhetetlen.
A Jane Austen-rajongók hamar beleszeretnek Bathba, hiszen számos története Bathban íródott, és a festői kisvárosban játszódik. Egy séta a Kennet és Avon csatorna mentén a Prior Parkon keresztül vagy a Bath Skyline Walk-on gyorsan felfedi Bath zöld oldalát.
Az óváros szép utcáin olyan sűrű a hívogató éttermek és kocsmák kínálata, hogy nehéz választani. A New Bond Street, a Broad Street, a George Street és a Walcot Street közötti bevásárlóövezetet az üzletek színes keveréke jellemzi.
Római fürdők - A város legismertebb látványossága, amelyet a rómaiak építettek. A fürdőkben láthatóak az eredeti római épületek, a forróvizes medencék, valamint a múzeum, amelyben többek között római mozaikokat és más régészeti leleteket láthatunk.
Jane Austen Központ - Bath híres arról is, hogy Jane Austen az itt eltöltött évek során írta híres regényeit. Az Austen Központ bemutatja az író életét és munkásságát, valamint a korabeli életet és kultúrát is.
Royal Crescent - A Royal Crescent egy hosszú, íves sorház, amely a 18. században épült. A látványos épületek nagyon jól megőrizték az idők során a korabeli építészeti stílust és dekorációt.
Bathi Apátság - Az apátság a középkori építészet egyik gyöngyszeme, és a 16. században VIII. Henrik király által elrendelt zárda feloszlatása után az apátság épületeinek egy részét lebontották. Az apátságban található kápolna és a főbejárat éppen hogy állva maradtak, de egyes részei romos állapotban is láthatóak.
Pulteney híd - Ez a híd egyike azon kevés hídnak az egész világon, amelynek épületei és boltívei is van. A híd boltívei alatt kis boltok, kávézók és éttermek találhatóak.
Holburne Művészeti Múzeum - A múzeum több száz műtárggyal rendelkezik, köztük festményekkel, kerámiákkal és üvegtárgyakkal. A múzeum épülete is érdekes, hiszen egykor egy neves építész, Sir William Holburne otthonaként szolgált.
Az erkölcsös és intelligens főhőseiről ismert írónő bathi tartózkodásai nyomot hagytak életében és műveiben. Gyakran látogatott a városba, 1801–1806 között lakóhelyéül is szolgált, és itt szerzett élményei nyújtottak inspirációt regényeinek egyes szereplőihez, helyszíneihez, eseményeihez.
Jane Austen családjának kapcsolata Bathszal egészen 1764-ig nyúlik vissza, szülei ugyanis ekkor házasodtak össze a helyi Saint Swithin-templomban. Az 1790-es években többször utaztak a városba, hogy Jane egyik bátyja a forrásvízzel kezelhesse betegségét. Majd édesapja, George Austen 1800-ban ide vonult vissza, és rövidesen a családja is követte. Csak 1806-ban, a férfi halála után költöztek el Southamptonba.
Az Austen család több helyen is élt a városban, ezeknek a nagy része a regényeiben is felbukkan, hasonlóan a Jane mindennapjaiban fontos helyszínekhez. Ilyenek a Grand Pump Room, a Sydney Gardens vagy éppen a Gay Street, ahol néhány hónapig az írónő lakott.
Művei közül a Meggyőző érvek és A klastrom titka majdnem teljes cselekménye Bathra összpontosul. Mindkettőben valós helyszíneken zajlanak az események, amelyek egy-egy szerelmi szál köré épülnek fel. A többi regényében csak említi a fürdővárost, mint ahol az üdülésre és a gyógyulásra kiváló lehetőség nyílik.
Jane Austen a történeteiben pontosan ábrázolta a kor társadalmi viszonyait. Az előkelő családok élete, a fiatal lányok gondolatai, érzései és az ismerkedés folyamata mind a hat regényben jelen van, de közülük is kiemelkedik a bál szerepe. Az ifjú hölgyeknek ezek a rendezvények azon kevés lehetőségek egyikének számítottak, ahol férfiak társaságát élvezhették, és udvarlókra találhattak. Írásai a bathi bálokat piedesztálra emelték. Olyan, messze földön ismert és jó hírű eseményekként írta le őket, ahol a hölgyek és urak elegáns öltözetben népszerű táncok közben ismerkedhettek egymással.
A család itteni házától nem messze nyílt meg a Jane Austen Centre, ami az írónő életét és munkásságát felölelő tárlatokkal és egy régenskori (1795–1834) teaházzal várja a látogatókat. Valamint az intézmény szervezi meg évente a Jane Austen Fesztivált is, amely 2001 óta tíznapos, emberek ezreit megmozgató rendezvénnyé nőtte ki magát.
A fesztivál minden évben kosztümös felvonulással kezdődik. A 2004-es nyitány még a Guinness-rekordok Könyvébe is bekerült: közel félezer résztvevővel ez lett a legtöbb, régenskori ruhába öltözött ember csoportosulása. A következő napokban zenészek, bálok, színházi előadások és egyéb programok repítik vissza a látogatókat Austen világába.
A regényekből megismert helyszínek bejárása is hozzátartozik a nem mindennapi élményhez. Végigsétálhatunk például Anne Elliot és Wentworth kapitány nyomdokain a kavicsos ösvényen, vagy táncolhatunk azon a helyen, ahol Catherine Morland, és felkereshetjük a forrást, amelynél Austen műveinek számos szereplője, illetve az írónő bátyja is enyhülésre talált.
|
Értékeld te is!