» Szlovákia » Pozsonyi kerület
A város legrégebbi szökőkútja a Fő téren található. A Miksa-kút vagy Roland-kút 1572-ben épült II. Miksa, a Pozsonyban megkoronázott első magyar király rendeletére, mivel a koronázási ünnepségek alatt tűz ütött ki a városban. A szökőkút nemcsak díszítette a teret, hanem egyúttal tűzvédelmi célokat is szolgált. A szemérmes lakosság unszolására 1794-ben eltávolították a kútról a 4 pisilő kisfiú szobrát és vízokádó delfineket tartó kisfiúkkal helyettesítették őket, 2005-ben pedig modern kútgyűrűt építettek a kút köré és eltávolították a lépcsőket. Az eredeti állapotot azóta visszaállították.
Mihály-toronyban Fegyvermúzeum van, erkélyéről panorámás kilátás nyílik a várdombra, a város és a Kis-Kárpátok tetőire és tornyaira.
Az Óvárosháza épülete 15. századi, egykori őrtornya 1590-ben földrengés következtében ledőlt, mai tornya barokk. A régi városháza látványát a 13. századból származó gótikus torony, a bejárat feletti diadalív uralja és a színes cseréptető vonzza a tekintetet. Az első emeleti gótikus ablak mellett egy ágyúgolyó van befalazva a francia ostrom idejéből, amely állítólag Napóleon csapataitól származik. A 45 méter magas toronyhoz vezető keskeny lépcsőn való felmászás után csodálatos panorámás kilátás nyílik az óvárosra.
A Mihály-kapu a város erődítményeinek egyetlen megmaradt kapuja a 14. századból. 51 méter magas tornyának felső teraszáról élvezheti a varázslatos kilátást a pozsonyi várra és az óvárosra. A fegyvermúzeum a toronyban található.
A szennyvízcsatornából kikandikáló bronz férfialak (ČUMIL) kétségtelenül a legtöbbet fényképezett szobor a városban. A Halászkapu utcában az 1-es házszámnál áll egy életnagyságú, kezében cilindert tartó férfiszobor. A férfi, mintha egy közeli bejáratból kilépő ismerősét üdvözölné. A nem messze található Čumil szobrával ellentétben, ez a szobor amely élénk ezüstszínben fénylik, egy valóságos pozsonyi lakos hasonmása, akit mindenki Schöner Nazinak nevezett.
Eredetileg az uralkodók székhelye, ma Pozsony jelképe és a Történeti Múzeum székhelye. 47 méter magas koronatornyából, ahol egykor a királyi koronázási jelvényeket őrizték, csodálatos kilátás nyílik nemcsak a városra, hanem a szomszédos országokra is.
Az óvárosból kevesebb mint fél óra alatt felsétálhatunk a pozsonyi várhoz. A Duna fölött majdnem 90 méter magasan fekvő vár egykor a magyarok és az osztrákok erődítménye volt. Miután a 19. században leégett, 1968-ban újjáépítették, és az elmúlt években felújították.
A történelmi várból semmi sem maradt, de még az újjáépítés sem csökkenti az épület jelentőségét. Épp ellenkezőleg: a jellegzetes tornyokkal ellátott négyzetes építményt egész Szlovákia leghíresebb épületének tartják.
A vár ma reprezentatív épületként és történelmi múzeumként működik, ahol a kincstár is helyet kapott. A koronatorony múzeumi belépőjeggyel látogatható. Ez a vár egyik legrégebbi fennmaradt része. Egykor itt őrizték a magyar királyok koronaékszereit. Az értékes ékszereket már nem lehet itt fent látni, de a panorámateraszról nyíló kilátást is nagyon szeretik a látogatók.
A múzeum április elejétől október végéig naponta 10 és 18 óra között tart nyitva, novembertől márciusig keddenként zárva tart.
Az óvárosból a pozsonyi várba kevesebb mint 30 perc alatt lehet felsétálni.
1909-től 1913-ig épült Lechner Ödön tervei szerint, szecessziós stílusban.
1563 és 1830 között a pozsonyi dóm volt a magyar uralkodók koronázási temploma. Hiszen 1563 és 1830 között tizenegy uralkodót és hét királyi hitvest koronáztak meg itt - mindannyian a Habsburg-házból. A torony is kétséget sem hagy afelől, hogy ez egy különleges egyházi épület. Egy aranyozott díszpárna a magyar Szent István korona másolatával emlékeztet az egykori királyi funkcióra.
Mai formáját 1877-ben nyerte el, helyén eredetileg román stílusú templom állt. Templomhajóját 1452-ben szentelték fel, majd a XV-XVIII. században további mellékhajókkal bővítették.
A Szent Márton-székesegyház padlásáról került elő a XII. század derekán keletkezett Pray-kódex, amely egyebek közt a legrégibb összefüggő magyar szövegemléket, a Halotti beszédet is magában foglalja.
Pázmány Péter, a 17. századi magyar katolikus megújulás legnagyobb alakja 1637-ben Pozsonyban halt meg, Szent Márton-székesegyházban van a sírja.
A háromhajós székesegyházban zenei hírességek is megfordultak: Ludwig van Beethoven 1835-ben itt adta elő először Missa solemnis című művét, Liszt Ferenc pedig néhány évvel később magyar koronázási misét vezényelt.
A 14-15. században emelt gótikus épület belsejében különösen lenyűgöző a gótikus kórus és a templom védőszentjének, Szent Mártonnak a koldussal című monumentális lovasszobra. A Szent Márton-templom 2008 óta hivatalosan a pozsonyi érsek székesegyháza.
A látogatási idő hétfőtől péntekig 9.00-11.30 és 13.00-18.00 óra, szombaton 9.00-11.30, vasárnap 13.45-16.30 óra.
A Ferences-rendi templom, amelyet Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére szenteltek fel, nagyon hosszú történelemre tekint vissza. Pozsony legrégebbi, a mai napig fennmaradt szakrális építményéről van szó.
A templom építését IV. László király kezdeményezte – fogadalmi templomként a morvamezei csatában Přemysl Ottokár fölött aratott győzelméért. A templomot Jakab püspök, esztergomi érseki helynök szentelte fel 1279. március 24-én, a templomszentelésen az utolsó Árpád-házi király, III. András is részt vett.
A templom átmeneti gótikus-román stílusban, a kolduló rendekre jellemzően egyhajós templomként épült. A templomhajó gótikus presbitériuma és oldalfalai máig megőrizték eredeti állapotukat, ezek a templom legrégibb eredeti részei.
A templomhoz a XIV. században kolostor is épült, amely a legrégebbi ferences rendtartomány központja volt a Magyar Királyságban. A kolostort a XVII. században átépítették, majd folyamatosan több ízben is bővítették és átalakították. A későbbiek során több kápolnát is építettek a templomhoz.
Jakab városbíró, Szent János evangélista tiszteletére, a XIV. század közepén építtette a templom északi falához a gyönyörű gótikus kápolnát, amelyet a mai Szlovákia egyik legszebb gótikus épületének tartanak.
A Holtak kápolnájának is nevezett oldalsó kápolna művészettörténeti szempontból egy csoda. Egy kétszintes temetkezési kápolna, amely a párizsi Sainte-Chapelle mintájára épült.
A Ferences-rendi templom a magyar királyok pozsonyi koronázásának egyik hagyományos ünnepélyének a színhelye volt. Minden Pozsonyban koronázott magyar királynak itt kellett aranysarkantyús lovaggá avatnia az arra érdemeseket, mindjárt a koronázási szertartás után. Sok olyan vitéz kapta meg itt az aranysarkantyút, egyenesen a királytól, aki a török elleni harcokban vett részt. És többször megtörtént az is, hogy itt ülésezett a magyar Országgyűlés is. A legjelentősebb, amikor 1526 decemberében itt jöttek össze azok a magyar főnemesek, akik nem voltak megelégedve Szapolyai Jánossal, és végül az a döntés született, hogy a magyar rendek Habsburg Ferdinándot választják meg magyar királynak.
A prímási palotát Batthyány József hercegprímás építtette 1778 és 1781 között, építője Hefele Menyhért volt.
Itt írta alá Haynau az 1848–49-es forradalom és szabadságharc magyar főtisztjeinek, az aradi vértanúknak a halálos ítéletét.
A Szlovák Nemzeti Felkelés hídja Pozsony második legrégebbi hídja, építését 1967-ben kezdték meg, 1972-ben adták át. A 430,8 méteres acélszerkezetű függőhíd felett, 84,6 méter magasban egy kávézó található, amelyet alakja miatt UFO-nak neveztek el. 2001-ben különleges formájával elnyerte Szlovákiában az Évszázad építménye címet.
Az UFO étterem kilátópontja 84,6 m magasan áll a pilonon. A jobb oldali részen található lifttel lehet feljutni, ahonnan jó kilátás nyílik a városra. Az étterem felső részén már 95 méter magasból lehet körültekinteni. A vészlépcső 430 fokos. A vendéglő befogadó képessége 127 fő (nem forog az étterem.)
A Szlovák Nemzeti Felkelés hídjának pillérén álló, futurisztikusnak tűnő kilátó platformról egészen különleges kilátás nyílik a városra, annak minden kontrasztjával: északon a vár, a Szent Márton-székesegyház és az óváros, délen a Petrzalka negyed a szocialista időkből származó panelépületekkel, a háttérben pedig a Duna-alföld. Tiszta időben a kilátás akár száz kilométerre is kiterjed - egészen Ausztriáig és Magyarországig.
A legnagyobb kihívást egyébként sok látogató számára itt nem a magasság jelenti - még ha a 95 méteres 360 fokos platform a szédüléssel nem küzdőknek bizonyára kihívást jelent is -, hanem a feljutás. Azokon a napokon, amikor nagy a tömeg, mindenekelőtt türelemre van szükség. A kis felvonó ugyanis egy-egy út során csak nyolc embert tud szállítani. A csúcson egyébként egy étterem is található, ahol szlovákiai és a környező országok hagyományos ételeit is felszolgálják.
A felnőttek 9,90 eurót fizetnek a lifttel való feljutásért, 1,11 méter alatti gyerekek semmit, 1,11 méter felett 6,90 euróba kerül.
Sokan összetévesztik a Kamzik TV toronnyal: Az 1975-ben épült, 200 méter magas torony Pozsony legmagasabb épülete. Egy „Torony” nevezetű étterem is található benne, amelynek érdekessége, hogy folyamatosan, körkörösen forog, így gyönyörű kilátás nyílik az egész városra.
Nem kérdés: a Duna meghatározza a város hangulatát. Pozsonyban azonban a folyó kevésbé látványosan kerül színpadra, mint más metropoliszokban. Itt nincsenek különleges hidak vagy hosszú sétányok pompás épületekkel. Ehelyett a Duna egyre inkább beépül a város életébe: lépésről lépésre mindkét partja helyi rekreációs területként fejlődik - sétautakkal, játszóterekkel, fitneszállomásokkal és számos étkező- és italozóhellyel.
Aki dunai sétahajózást foglal, a fedélzetről fedezheti fel a várost. A kirándulóhajók kikötője csak néhány lépésre van a történelmi központtól. A felnőttek 12 eurót, a két és 15 év közötti gyerekek 10 eurót fizetnek.
A vár a történelmi Magyarország nyugati kapuja volt. A Duna és a Morva folyók összefolyásánál lévő 80 m magas meredek hegy csúcsán emelkedik. Romjai ma is impozáns képet nyújtanak. Festői kilátás nyílik innen a Duna túloldalán emelkedő osztrák Hainburg várára.
A hegyvonulat alacsonyabb kiszögellésén álló szomolányi vár legrégibb kövei a XIII. században kerültek a helyükre. Először egy 1390-es keltezésű, Zsigmond király kézjegyével ellátott adománylevélben említik. A XVI. században az Országh család, majd Losonczy Anna férje, Ungnád Kristóf volt a tulajdonosa, és a későbbi évszázadokban is jeles magyar nemesi családok tulajdona volt, vagy éppen ostromolták, mint ahogy ezt a Rákóczi-szabadságharc idején Bercsényi Miklós is tette. Utolsó tulajdonosai szintén a Pálffyak és az Erdődiek voltak. A szomolányi vár ma a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) alkotóháza.
Vöröskő hegyormon álló várát III. Béla felesége, Mária építtette, de az ősi falakból csak kevés maradt az utókorra. Mai, monumentális formáját a vár a XVII.-XVIII. század során nyerte el. Szlovákia egyik legnagyobb lakott, múzeumként szolgáló várépületének három szintje alatt a dúsgazdag Fuggerek, Márk és Antal egykori nagyhírű borospincéi rejtőznek. Vöröskő várát korábban a Thurzó-család, majd a Pállfyak és Erdődiek birtokolták, akik 1945-ig lakták a várat és a környék több kisebb kastélyát.
A rendkívül gazdagon berendezett várkastélyt 1949-ben Csehszlovákia állami tulajdonú kulturális műemlékké nyilvánította, egy részét 1992-ben múzeumként nyitották meg a látogatók előtt. A vármúzeumban négy évszázad főnemesi lakhelyeinek berendezési tárgyait, rendkívül nagy értékű bútorokat, régi fegyvereket, gazdag festménygyűjteményt tekinthet meg a látogató. A kiállított bútorok száma meghaladja a kétezret, a porcelángyűjtemény alig kevesebb ötezer darabnál, több száz fegyver, másfél ezer festmény és ugyanennyi metszet is áll a gyűjteményben.
Vöröskő várában sok magyar turista fordul meg, de aki nem járt ott, az Várkonyi Zoltán két filmjének - az Egy magyar nábob és a Kárpáthy Zoltán - képsoraiban tekinthetett be a vár belső termeibe. Várkonyi 1966-ban itt forgatta a Jókai művéből készült filmpáros belső jeleneteit.
|
Értékeld te is!