» Svájc » Neuchâtel » Neuchâteli-tó
Pierre Jaquet-Droz 18. századi automata óraművei közül a leghíresebb „Az Író" néven ismert automata, amelyet a svájci órás azért készített, hogy szórakoztassa a nemességet és reklámozza óráit.
Ez az 1770-es években épített játékbaba valójában egy önműködő gépezet, amely a számítógép legkorábbi példáinak egyike. Jaquet-Droz 240 éves mesterműve lenyűgöző példája a mérnöki zsenialitásnak, amely 6000 mozgó alkatrésznek köszönhetően működik. A kisfiú tud pislogni, mozgatja a fejét, és a kis pennával ír egy darab papírra. Ez a kis érzékelőknek köszönhető, amelyek kódolják a kéz összes mozdulatát. A legkülönlegesebb dolog azonban az, hogy a bábu bármely 40 betűt le tudja írni egymás után, bármilyen kombinációban a tulajdonos kedve szerint.
"Az Író” mellett a zseniális kézműves két másik hihetetlen bábu-automatát is készített, fia, Henri Louis és fogadott fia, Jean-Frédéric Leschot segítségével. "A Rajzoló" egy fiatal fiú, amely hasonlóan működik, mint "Az Író". Több képet is le tud rajzolni: XV. Lajos portréját, egy királyi párt, egy kutyát, és egy képet Cupidóról egy szekérben. "A Zenész" egy elegáns hölgy, amely igazi zenét játszik le egy erre a célra készített orgona billentyűin.
Több évszázaddal az építésük után, a bábuk még mindig tökéletesen működnek, és a Musée d'Art et d'Histoire-ban Neuchatel városában, bárki megtekintheti őket.
Neuchâtel régóta az óraipar és a fimommechanika jelentős központja. Fekvése is gyönyörű, az azonos nevű tó partján fekszik. A várost Dumas „vajból faragott játékvárosnak” írta le, sárga mészkőből készült kézművesházai miatt.
|
Értékeld te is!