» Olaszország » Lombardia
Hippói Szent Ágoston / Aurelius Augustinus
Születési adat: 354.11.13., Tagaste (ma: Algéria)
Halálozási adat: 430.08.28., Hippo (ma: Annaba, Algéria)
hippói püspök, egyházatya, filozófus. Ünnepe: augusztus 28.
Községi elöljáró apja pogány, édesanyja keresztény asszony volt. Lelkesen tanulmányozta Platónt, a neoplatonistákat és a Bibliát, végül 387-ben kereszténnyé vált. 391-ben pappá szentelték, majd 396-ban hippói püspök lett. 397-ben írta híres önéletrajzát a Vallomásokat, 413-426 között pedig a keresztény egyház igazolását, a "De Civitate Dei"-t. A De Trinitate című műve a Szentháromság doktrínájának erőteljes magyarázata. Összesen 93 művet és egy Visszavonások című, korrigáló munkát írt. A kereszténység legnagyobb filozófusaként tartják számon. Életművéből táplálkozik a középkor ideológiája, hatása szinte napjainkig érvényesül. Hippóból a holttestét 500 körül a vandál üldözés elől Szardíniába menekítették, ahonnan 740 körül Luitprand longobárd király a Milánó melletti Paviába vitette.
Földi maradványait is a paviai Szent Péter-bazilika márványsírja őrzi, ezüst ereklyetartóban.
Az Itália birtoklásáért küzdő Habsburgok és a franciák 1525. február 24-én Pavia mellett vívták meg a 16. század legnagyobb csatáját, "a lovagkor utolsó csatája" a Habsburgok győzelmével zárult.
Az ütközet, amelyet a lovagkor utolsó csatájának is hívnak, az Itália birtoklásért vívott fél évszázados, 1494-ben kezdődött francia-Habsburg háborúskodás fontos fejezete volt. Az 1524 októberében Lombardiába betörő I. Ferenc francia király Milánó elfoglalása után a kulcsfontosságú, erős helyőrség által védelmezett Pavia várát vette ostrom alá. A február elején megérkező császári hadsereg február 24-én - V. Károly Habsburg-házi német-római császár és spanyol király születésnapján - indított támadást a várat körbefogó, erős sáncok által védelmezett francia tábor ellen. A francia uralkodó nehézlovassága élén ellentámadásba ment át, de elszakadt gyalogságától és bekerítették a spanyol muskétások és a hosszú pikákkal felszerelt német landsknechtek. A gyalogosok szó szerint megtizedelték a francia nemességet, Ferenc alól is kilőtték lovát és fogságba ejtették. A csata bebizonyította, hogy a hagyományos lovagi hadviselés felelett eljárt az idő. A Spanyolországban raboskodó I. Ferenc 1526-ban kénytelen volt aláírni a madridi békét, amelyben lemondott Lombardiáról Flandriáról. A békét szabadulása után azonnal érvénytelennek nyilvánította és még 1526-ban a Cognaci Liga élén új háborút kezdett. Az itáliai háborúk csak 1559-ben fejeződtek be, a Cateau-cambrésis-i békével Franciaország végleg kiszorult Itáliából.
|
Értékeld te is!