Velence főterét, a Piazza San Marcot uraló, bizánci stílusú bazilika belseje lélegzetelállítóan csillog a sok mozaiktól. Erkélyéről gyönyörű kilátás nyílik a Piezzattára, az óratoronyra és a tengerre!
A Szent Márk bazilika a bizánci építészet legeredetibb formában megőrzött emléke, de nem egyetlen kor építménye. A 11 századtól a köztársaság 1792-ben bekövetkezett bukásáig fejlődött és az évszázadok alatt minden kor rajta hagyta a nyomát. A San Marco bazilika, a dózse palotatemploma is volt, ahol a megválasztott dózse eskütétele után ünnepélyes megerősítést nyert.
A jelenleg is látható székesegyházat 1063-ban kezdték el építeni. 1094-ben szentelték fel és Szent Márk ereklyéit márványszarkofágba helyezték a kripta középpontjában, a mai főoltár alatt.
A homlokzaton, a kapuk fölötti mozaikok Szent Márk ereklyéjének történetét elevenítik fel. A templomban mozaikképeket láthatunk az Ó- és Újszövetség történeteiből, a szentekről és Szent Márk életéből.
A bazilika főoltárán található a Pala d'Oro, az aranytábla, a világhírű ötvösmű, amely bizánci és velencei gótikus mesterek közös alkotása. A tábla két részből áll, egy 3,34 méter széles és 2,12 méter magas fatáblából és a ráhelyezett vastag aranyréteggel borított ezüstlapokból. A táblát 1927 igazgyönggyel és drágakővel, 255 zománcképpel és 39 kisméretű, szenteket ábrázoló mellszoborral díszítették. A Pala d'Oro 976-ban Konstantinápolyban készült.
A galérián alakították ki a bazilika múzeumát a Museo di San Marcót, más néven a Museo Marcianót. Itt őrzik az eredeti bronzlovakat, melyeknek másolatai a templom homlokzatán láthatók. Az egyenként 897 kilós aranyozott szobrokat a konstantinápolyi hippodromból zsákmányolták a város 1204-es kifosztásakor.
A bazilika kincstárában 283 üvegből, aranyból, ezüstből és más értékes anyagból készült műkincset őriznek.
A karzatról teljes egészében áttekinthető a belső tér és kiléphetünk a loggiára, ahol megnézhetjük a híres bronzlovak másolatait, illetve Szent Márk Velencét szimbolizáló oroszlánját és gyönyörködhetünk a térre nyíló kilátásban.
Nyitva tartás: egész évben vasárnapok és ünnepnapok kivételével minden nap 9.30 és 17.15 között látogatható. A sorok általában hosszúak. Ha részt akarsz venni a naponta többször is zajló istentiszteleteken, a székesegyház északi oldalán lévő bejáratot* (Porta dei Fiori) kell használnod.
Tipp: Különösen lenyűgöző a kora reggeli órákban a Piazetta dei Leoncini felől megközelíteni a Bazilikát. A hatalmas épület ekkor hirtelen jelenik meg előttünk az első napsugarakkal.
Üvegfallal védik meg a bazilikát az árhullámtól
A folyamatos tengervízszint-emelkedés miatt a Szent Márk székesegyház veszélybe került. Egyszerű, de hatékony megoldást találtak a templom védelmére az olasz építészek: üvegfallal védik meg a Szent Márk bazilikát az árhullámtól.
A székesegyház megépítésekor a Szent Márk tér Velence egyik legmagasabban elhelyezkedő tere volt, az elmúlt évszázadok alatt megsüllyedt, ma a város legalacsonyabb részének számít.
A megemelkedő tengervízszint időről időre elárasztotta a bazilika földszintjét. A beömlő és akár 24 órán át is problémát jelentő víz nem is az egyetlen veszély a műemlék számára: a hátramaradó sókristályok is korrodálják az oszlopok márványalapjait és a talaj mozaikjait
A mérnökök az épület körül a hullámázásnak ellenálló üvegfalakat emeltek, amiket a járda alá süllyesztett betonalapok tartanak. Az üvegfalak 110 centiméteres vízoszlopot képesek visszatartani.
A védelmi projekt keretében egy csatornarendszert is kialakítottak a Szent Márk tér alatt, ez a lagúnából vezeti majd vissza a vizet a tengerbe. A tervezők szerint a rendszer a jövőben sikeresen megvédi majd a székesegyházat a tenger pusztításától.
Értékeld te is!