» Németország » Berlin
A tévétorony és a Múzeumsziget a legnépszerűbb látnivalók közé tartozik, de Berlin ennél sokkal többet is kínál
A falvárosból metropolisz - aligha van még egy európai úti cél, amely az elmúlt évtizedekben annyit változott volna, mint Berlin. Az olyan nevezetességek, mint a Reichstag, a Brandenburgi kapu, a TV-torony és a Kurfürstendamm mellett olyan új látványosságok is helyet kaptak, mint a Humboldt Fórum és a Bikini Ház. A kettéosztott város egykori senkiföldjén ma már számos zöld oázis található, például a Park am Gleisdreieckben vagy a Spree partján, valamint az egykori Tempelhof repülőtéren. A berlini fal nyomai pedig időutazásra visznek.
A Reichstag feletti üvegkupola milliók számára vált látványossággá, mióta 1999-ben elkészült a Norman Foster sztárépítész tervei szerinti átépítés. Aki végigsétál a 40 méter átmérőjű és 23,5 méter magas kupolán a spirális úton, az ámulva csodálja az épület átláthatóságát és a csodálatos panorámát. A csúcson a Berlin feletti égbolt vár: a kupola középen nyitott, 360 tükör további napfényt irányít az üvegépületből a parlamentbe. Gyermekeknek és felnőtteknek szóló audio guide-ok nyújtanak tájékoztatást az épületről.
A kupolalátogatás ingyenes és csak előzetes regisztrációval lehetséges. Még egy tipp a nyárra: a Reichstaggal szembeni homlokzatokon minden este ingyenes, nagyméretű szabadtéri filmvetítés mutatja be a német parlament történetét, a közönség a Spree partján lévő szabadtéri lépcsőkön foglal helyet (júliustól októberig).
Egy fotó a Brandenburgi kapu előtt kötelező, ha Berlinbe látogatsz. Érdemes egy kicsit elidőzni a Pariser Platzon, hogy értékelni tudjuk a helyszín jelentőségét: Miután 1961-ben megépült a fal, a Brandenburgi kaput teljesen lezárták, és évtizedekig Németország megosztottságát jelképezte, mígnem az újraegyesítés szimbólumává vált.
A német történelem megismerésének része a közeli Holokauszt-emlékmű meglátogatása. A náci korszakban meggyilkolt európai zsidók emlékműve több mint 2000 különböző magasságú szürke betonból készült emléktáblából áll. Keskeny ösvények vezetnek közöttük, és a szabálytalanul lejtett terep a bizonytalanság érzetét kelti. Az áldozatok életrajzát bemutató kiállítás aztán megrázó.
Unter den Linden: a Brandenburgi kaputól a berlini dómig tartó sugárút is kínál pihenőhelyeket.
A hársfákkal szegélyezett klasszikus berlini körúton a Brandenburgi kaputól a berlini dómig és a Múzeumszigetig sétálhatunk. Az Unter den Linden sugárút a nagykövetségi épületek és új üzleti komplexumok mellett, a Humboldt Egyetem és az Állami Operaház mellett, az Adlon szállodalegendától az olyan fővárosi gasztronómiai intézményekig, mint a Café Einstein, vezet.
A Német Történeti Múzeum szokatlan kiállítást kínál itt: a "Nem járt utak" című tárlat azt mutatja be, hogy a német történelem 14 izgalmas fordulópontjánál minden egészen másképp is alakulhatott volna (2024. november 24-ig a modern Pei-épületben, a Zeughaus 2025-ig felújítás miatt zárva).
Az Unter den Lindenen található Hidegháborús Múzeum is megnyílt, számos virtuális és interaktív elemmel, valamint valódi kiállítási tárgyakkal, például a legendás "Vörös Telefon"-al.
A főváros legszebb tere mindenképpen többet érdemel egy rövid kitérőnél az Unter den Linden körútról. A Gendarmenmarkton, a német és a francia katedrális között (mindkettő a francia "dôme", azaz kupola szóról kapta a nevét) és a Konzerthaus pompás lépcsősorával szemben az emberek általában szabadtéri kávézókban ülnek le, és az elegáns díszletek közepette élvezik a pihenést - például a közeli Friedrichstraße-on történő vásárlás után.
Jelenleg azonban a tér felújítás alatt áll, ezért várhatóan 2024-ig építkezés marad.
A Humboldt Forum tetőteraszáról a Berlini Palotában új, csodálatos kilátás nyílik Berlinre.
Ahol egykor a Városi Palota, majd az NDK Köztársasági Palotája állt, az új Humboldt Forum a művészet és a kultúra kozmopolita központja lesz. A rekonstruált barokk palotahomlokzatokkal és egy modern részleggel rendelkező komplexumban a helyszín története kerül bemutatásra: a szobrászteremben, a palotapincében és egy 28 méteres videópanorámán.
A "Berlin Global" című állandó kiállítás interaktív módon világítja meg Berlin és a világ közötti kapcsolatokat: a háborútól a fal építéséig tartó várostörténetet, a divatirányzatok és a techno klubok, de a gyarmatosítást is. A Néprajzi Múzeum és az Ázsiai Művészeti Múzeum a pápua-új-guineai csónaktól kezdve a Selyemútról származó festett buddhista barlangtemplom sétáló rekonstrukciójáig számos kiállítási tárgyat mutat be - most már az épületkomplexum újonnan megnyitott keleti szárnyában is.
Az 1800 négyzetméteres tetőteraszról új, nagyszerű kilátás nyílik Berlinre - hangulatosan kísérve egy nigériai kóruszenét tartalmazó hanginstallációval. Itt egy étterem is található. A meglehetősen kicsi liftek előtt várakozási időkkel kell számolni. A teraszra, valamint a Fórum egyes kiállításaira (részleges belépőjegy) csak időbelépővel* lehet feljutni.
A Humboldt Fórum előtt épül az "Einheitswippe": az 50 méter hosszú és 18 méter széles acélhéj a békés forradalom és a fal leomlásának hozzáférhető és mozgatható emlékműve. Emellett a Humboldt Fórumon egy hatalmas, 38 méter széles ülőhelyet is kialakítanak, amely a Spree-csatornához vezet - új helyként, ahol közvetlenül a vízparton lehet napozni és pihenni.
A Múzeum-sziget öt világhírű kincseskamrát kínál - és különösen szép kilátás nyílik a Spree-re a Bode Múzeumban.
Öt nagy múzeum alkotja a Spree-sziget egyedülálló együttesét, amelyet lépésről lépésre újítanak fel. A múzeumsziget világhírű kincsei közé tartozik a több mint 3000 éves Nofertiti mellszobra a Neues Museumban vagy a 17 méter magas milétosi Piackapu és a kékesen csillogó babiloni Isztár-kapu a Pergamon Múzeumban, amely 2023. október 23-án átfogó felújítási munkálatok miatt teljesen bezárt. Az északi szárny a híres Pergamon-oltárral 2027 tavaszán, az épület első befejezett részeként ismét megnyílik a látogatók előtt. A közvetlen szomszédságában lévő 360 fokos panorámában azonban megcsodálhatják Pergamon ókori városát. Itt továbbra is a Pergamon Múzeum nagyobb szobrai és fontos tárgyai lesznek kiállítva.
A Pergamon Múzeum 2013 óta felújítás alatt áll, jelenleg teljesen bezárt. Az újranyitás 2027 tavaszán várható.
Az Altes Museum (klasszikus ókor) és az Alte Nationalgalerie (19. század és 20. század eleje) mellett a Múzeumsziget együtteséhez tartozik a Bode Múzeum (szobrok, bizánci művészet, érmeskamra). Nyáron a szemközti part a Monbijouparkkal kedvelt találkozóhely.
További múzeumi tippek családoknak: a Museum für Naturkunde kolosszális dinoszauruszcsontvázakkal (most újra látható a "Tristan Otto" nevű Tyrannosaurus Rex eredeti csontváza is) és az új Futurium, amely a jövő kérdéseire keresi a választ (mindkettő a főpályaudvar közelében).
A berlini tévétorony ma is Németország legmagasabb épülete - 1969-ben, az NDK idején emelték. A 203 méter magasan lévő fedett kilátóteraszról jó időben mintegy 70 kilométerre nyílik páratlan kilátás. A sorban állás elkerülése érdekében a jegyeket előre lefoglalhatja, vagy a helyszínen 30 perccel a belépés előtt igénybe veheti az SMS-hívószolgálatot. A forgó étteremben is lehet helyet foglalni.
A TV-torony közvetlenül a hatalmas Alexanderplatzon, a régi Kelet-Berlin központjában található. A butikok, műtermek és kávézók közötti sétáért érdemes ellátogatni a Hackesche Höfe körüli szomszédos kerületbe.
Potsdamer Platz: a háború után kőből épült pusztaság, ma ismét vállalati központok székhelye.
A második világháború előtt a Potsdamer Platz a város nyüzsgő központja volt, ahol a kontinens első közlekedési lámpái működtek. Utána üres pusztaság a senki földjén - egészen a fal leomlásáig. Ma felhőkarcolók ragyognak itt: a Bahn-torony és a Kollhoff-ház (a panorámapontról gyönyörű kilátás nyílik). A Sony Center hatalmas üvegtetője színesen ragyog az éjszakai égbolton; 20 évvel a megnyitása után a komplexumot jelenleg modernizálják. A Potsdamer Platzhoz tartozik a Film- és Televíziós Múzeum és egy zenés színház is.
A közelben, a Leipziger Platzon található Német Kémmúzeum betekintést nyújt az ügynökök és titkosszolgálatok árnyékos birodalmába. Egy multimédiás időutazás mutatja be zseniális módszereiket. A látogatók titkos kódokat fejthetnek meg, "biztonságos" jelszavakat törhetnek fel és lézerpályán vehetnek részt.
Az új Park am Gleisdreieck egy elhagyott vasúti terület körül jött létre: A közeli Potsdamer Platz felhőkarcolói és a zöldfelületek fölött húzódó vasúti viaduktok nagyvárosi hátteret nyújtanak. Nagy fából készült teraszok, amelyeken üldögélni lehet, gördeszkás rámpák, trambulinok, strandröplabdapályák és graffitifröcsögök számára kialakított falak alkotják ennek a fiatal parknak a varázsát. A szomszédos, tengerentúli konténerekben egymásra rakott, trendi sörkertekkel rendelkező sörfőzde tökéletesen illeszkedik.
Közvetlenül a park mellett a Német Műszaki Múzeum a vasúti közlekedés, a tengerészet, a repülés és az űrhajózás történetét meséli el. Szintén nem messze, az Új Nemzeti Galéria (Neue Nationalgalerie) a Mies van der Rohe által tervezett üvegépület többéves felújítása után ismét a 20. század remekműveit mutatja be.
A berlini fal emlékműve a Bernauer Strassén szemléletesen mutatja be a város megosztottságát.
Hol állt a fal? Ezt a kérdést sok Berlinbe látogató teszi fel - különösen akkor, ha nem látták saját szemükkel a megosztott várost. A fal nyomvonalát a berlini utcákon a földbe vájt macskakövek dupla sora jelzi. A város közepén húzódó határ őrültségét a Bernauer Strassén található berlini fal emlékműve mutatja be. A szabadtéri kiállítás felidézi a sok menekülési kísérletet és sorsot itt, ahol a fal közvetlenül a lakóházakhoz épült. A kilátóról a kilátás a fal egy 70 méter hosszú szakaszára terjed ki, határszalaggal és őrtoronnyal.
A "Testvér csókja" az East Side Gallery falfestményének egyik leghíresebb motívuma.
Az East Side Gallery 1,3 kilométer hosszú, műemlékileg védett szabadtéri galéria a berlini fal egy megmaradt szakaszán, a Spree folyó partján, Friedrichshainban. Több mint 20 ország több mint 100 művésze járult hozzá itt az 1990-es újraegyesítést követően alkotásaival, köztük olyan ma már híres motívumokkal, mint Brezsnyev és Honecker szocialista "testvéri csókja" vagy a betonon áttörő Trabant. A sétálók a Berlin Street Art Map segítségével még több berlini utcai művészetet fedezhetnek fel.
Az Asisi Panoráma rotundájában nagyméretű vetítések mutatják be, milyen volt a mindennapi élet a falnál
Yadegar Asisi művész nagyméretű panorámája időutazásra invitál az 1980-as évek egy őszi napjára. Így nézett ki akkoriban a fal valósága: egy alternatív nyugati szcéna Kreuzbergben punkokkal és graffitikkel, amelyet a határzár és a halálsáv választ el a kelet-berlini élettől. Az Asisi Panoráma lépcsőtornyából át lehet látni - majdnem úgy, mint egykor a Fal kilátóteraszairól.
A Spree partján: még mindig van hely a trendi bároknak, kulturális helyszíneknek és a Holzmarkthoz hasonló projekteknek
A Spree partján számos városi oázis várakozik. A Friedrichshainban található Holzmarkt területén a berlini fal leomlása utáni vad idők rögtönzött színhelyeinek varázsából még mindig érezhető valami a vízre néző kocsmákban, kulturális helyszínekben és városi kertekben. Még akkor is, ha ma már sok új épület van itt.
A Kreuzberg felőli oldalon olyan vízi éttermek vonzzák a látogatókat, mint a Freischwimmer a régi csónakkölcsönzőben vagy a Badeschiff, amely egy strandbár és medence kombinációja a folyón. Mindenek fölé magasodik a három 30 méter magas Molekulaember, egy fémszobor a Spree folyóban, amely az újraegyesítés jelképe.
A Gedächtniskirche melletti felújított Bikini Haus a nyugat-berlini új negyed része.
A Kurfürstendammon a nagy divatláncok mellett továbbra is luxusmárkák laknak. A Ku'damm meghosszabbításában, a Tauentzienstraße-n a hagyományos Kaufhaus des Westens következik. A Kaiser Wilhelm Emléktemplom lebombázott tornya továbbra is a háború elleni emlékműként áll. Közvetlenül szemben, a város nyugati részén most egy új, elegáns negyed található - korábban az új fejlesztések többnyire keletre kerültek.
Az 1950-es évekből származó, most felújított Bikini-ház nem csak a nevét kapta a középen nyitott oszlopcsarnokkal rendelkező, két részből álló építészetről. Teraszáról is kilátás nyílik az égboltra és az új Waldorf-Astoria épületére. A másik oldalon pedig a kávézókból, a szállodai szobákból és a bevásárlóközpontból nyílik kilátás közvetlenül a berlini állatkert kerítésébe.
Az egykori Tempelhof repülőtér hatalmas kifutópályáin ma már kerékpárosok és görkorcsolyázók gurulnak.
Az egykori repülőtér területe, 300 hektáron a világ egyik legnagyobb városi szabadtéri területe lett a Tempelhofer Feld park. A 45 méter széles kifutópályákon gördeszkások és sárkányhajósok mozognak. A zöldterületek helyet kínálnak piknikezésre, sportolásra és kreativitásra a városi kertészkedéstől a műtárgyakból kialakított minigolfpályáig. A gyerekek is jól érzik itt magukat, és a hatalmas mezőt legjobban kerékpárral, pedálos kerékpárral vagy gokarttal (kölcsönző állomások a helyszínen) lehet felfedezni.
A tornyot és a nyugati fejépületet várhatóan 2023 májusától újítják fel, és ezután kiállítással és egy tágas tetőterasszal várják majd a látogatókat, amely látványos panorámát nyújt a Tempelhof-mezőre, amely korábban a légiforgalmi irányítók számára volt fenntartva. A Tempelhof repülőtér a kreatív iparágak és rendezvények helyszínévé válik.
|
Értékeld te is!