» Magyarország » Szabolcs-Szatmár-Bereg » Tisza
A Andrássy-kastély területe már a bronzkorban lakott volt, erre bizonyíték, hogy háromezer éves bronzkori sírokat találtak az udvarán. A sírok és telepobjektumok a középső bronzkori füzesabonyi kultúra hagyatékához sorolhatók. A csontvázas sírok bal oldalukra zsugorított testhelyzetben kerültek elő, vagyis női sírok voltak. Nemükre abból lehet következtetni, hogy abban a korszakban bevett szokás volt a zsugorított temetkezés: a férfiakat többnyire a jobb, a nőket pedig a bal oldalukra fordítva temették el. Az elhunytak mellé - túlvilági útravalóként - edényekben helyeztek ételt és italt, a feltételezések szerint családi, kiscsoportos temetkezésekre bukkantak a régészek. A leletek kora körülbelül 3000-3500 év lehet.
Az 1880-1885 között épült, 2700 négyzetméter alapterületű kastélynak a belső berendezései az I. világháború alatt szinte teljesen megsemmisültek, az épület a II. világháború után állami tulajdonba került, 1950 és 2007 között gyermekotthon volt benne.
A felújított tiszadobi Andrássy-kastélyt 2023. december 7-én adták át.
A teljes rekonstrukción átesett kastélyban két kiállítást alakítottak ki. Az egyik bemutatja a XIX. század végi életmódot, az emeleten pedig idősebb Andrássy Gyulának és ifjabb Andrássy Gyulának állítottak emléket.
Az épület felújításakor külső és belső terét, korszerűsítették tetőzetét, víz- és csatornahálózatát, gépészetét és korhű bútorokat vásároltak. Rendbetették a kastély 15 ezer négyzetméteres angolparkját is, amelyben tiszafákkal határolt, középkori liliomot kirajzoló bukszuslabirintus található.
|
Értékeld te is!