Kranj, németül Krainburg, csaknem 38 000 lakossal rendelkezik. A város a Felső-Krajnai (Gorenjska) síkságon található, és a Karavanke, a Steiner és a Júliai-Alpok veszik körül. A jól megőrzött középkori óváros mentén a Kokra és a Száva összefolyik. A Loiblpass felől, Karintiából érkezve Kranj körülbelül félúton van Szlovénia fővárosa, Ljubljana felé.
A főtéren található hatszáz éves Szent Cantianus templom tornyából pazar kilátás nyílik lényegében az egész környékre.
A város alatt húzódik egy titkos alagút, amelyet a második világháború idején építettek menedékként a város lakosságának, és ahol még egy nagyon is valóságosnak tűnő légiriadót is átélhetünk. A sziklába vájt alagutak 1300 méteren keresztül húzódnak, és hiába ember alkotta, mivel a klíma hasonló a természetes barlangokéhoz, így cseppkövek alakultak ki és olyan ritka állatok élnek itt, mint a híres Proteus, azaz a barlangi vak gőte.
A barlanghoz hasonló alagútrendszer maga a földalatti paradicsom e kicsiny és veszélyeztetett állatka számára, így született meg az SOS Proteus Információs Központ, amely a vak gőték védelmét szolgálja. A földalatti látógatóközpontot bejárva egy csodatörténet elevenedik meg előttünk nem csak eme állatok életéről, de Szlovénia páratlan környezetvédő és ökológiai munkájáról is.
Janez Puhar Fotóstúdiójában szemtanúi legyünk a 19. század közepén Kranjban élt sokoldalú fotósmester és a feltaláló úttörő munkásságának. Puhar ötvözte a fényképészetet innovációs tevékenységgel és a fényképezés akkor még teljesen új technikájára összpontosított. Így történt, hogy 1842-ben történelmet írt, amikor feltalálta az üvegre való fényképezést, és megalkotta az első szelfit.
|
Értékeld te is!