» Magyarország

» Magyarország » Veszprém » Balaton


Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

Balaton-felvidék egyik gyöngyszeme az 1260-as években épült szigligeti vár, amely a Balaton egyik legszebb pontján áll.



hirdetés

Szigligetet IV. Béla 1260-ban azzal adományozta a pannonhalmi bencéseknek, hogy ott várat építsenek. A felső vár 1260-ban készült el és az évszázadok folyamán tovább bővült. A török soha nem foglalta el a várat, amelynek sok ismert kapitánya volt, köztük Török Bálint és Palonai Magyar Bálint.

A 16. században portyázó törökök megtámadták az éppen szüretelő szigligeti parasztokat, Magyar Bálint várkapitány a
segítségükre sietett, és katonáival visszamenekítette a várba a falusiakat.

A vár felújításakor új falak, tetők, tornyok épültek, amelyek pontosabb képet adnak a vár egykori állapotáról. Látványosságként kialakítottak egy kápolnát és egy kovácsműhelyt, továbbá a korra jellemző egyéb tárgyak, eszközök segítségével is betekintést nyerhetnek a látogatók korabeli életbe. A beruházás modern színpadi elemek, hang- és fénytechnikai berendezések, várkamerák és érintőképernyős terminálok beszerzését is tartalmazta. Az esélyegyenlőség biztosítsa érdekében a mozgáskorlátozottak számára interaktív kiállítótér készült, ahol a várban elhelyezett kamerák által sugárzott képek láthatóak.

A kiállításon a látogatók megismerhetik a középkori vár mindennapjait, Szigliget és a vár birtokosait, az építés történetét, a harci eszközöket, fegyvereket, valamint a Balaton-felvidék végvárrendszerét, a végvári harcokat.

Szigliget látnivalói

Szigligeten a magyar építészet legkülönbözőbb korokból származó értékei lelhetők fel, köztük a réhelyi Árpád-kori templom romja, a középkori hangulatot őrző, nádtetős házakból álló Ófalu, a klasszicista rókarántói kápolna és a neoklasszicista Esterházy-kastély.

Szigligeti Süllőfesztivál

A Szigligeti Süllőfesztivált 2006 őszén rendezte meg először – hagyományteremtő szándékkal – a Szigligeti Turisztikai Egyesület azzal a céllal, hogy meghosszabbítsák a turisztikai szezont, ezzel is segítve a helyi vállalkozásokat.

A kezdeményezés bevált, a Szigligeti Süllőfesztivál azóta is az ősz egyik legnépszerűbb programja a Balatonnál.

A hagyományőrző rendezvényen halételekkel, helyi ételkülönlegességekkel várják az érdeklődőket, bemutatkoztak helyi borászok, volt kézműves vásár és változatos gyerekprogramokkal kedveskedtek a legkisebbeknek.

2023-ban tíz deka sült balatoni süllőért 1500 forint körüli összeget kértek.

Megújul a Szigligeti vár

A projekt célja, hogy a látogatók ne csak a várat ismerjék meg, hanem bejárják Szigliget települést is, annak unikális műemléki, kulturális és természeti értékeit, kevésbé ismert emlékhelyeit, megismerjék az itteni történeteket, legendákat és a kapcsolódó érdekességeket az őskortól egészen a 20. század második feléig.

A fejlesztésben 8 helyszín kerül összekapcsolásra, ezek alkotják az új Palonai Magyar Bálint Történelmi Tanösvényt, amely Szigliget várának hős kapitányáról kapta nevét. A túra Szigliget történelmi nevezetességein kalauzolja végig a látogatókat a vár alatti kezdőponttól kezdve, az útvonal a várat és a Paál József Kiállítóteret bejárva az Ófalun keresztül vezet az Avasi templomromhoz, azaz a Csonkatoronyhoz. A tanösvény ezt követően a Szentháromság-kápolna melletti kilátóponthoz, majd az egykori Farkas-villához vezet, és az Óvárnál fejeződik be. A 8 helyszínen egységes, a tájba illő információs táblák is kihelyezésre kerülnek.

A fejlesztés keretében megújul a várban feltárt régészeti leleteket bemutató kiállítás a Paál József Kiállítótérben, ahol a grafikai tablók cseréje mellett új leleteket bemutató vitrinek és installációk kerülnek elhelyezésre, emellett az épület is korszerűsítésre kerül.

Az Avasi templomrom állagmegóvási, konzerválási munkálatai, környékének régészeti kutatási, valamint területrendezési tevékenységei is megtörténnek, és a műemlék szomszédságában felépül egy új látogatóközpont is egy történeti és művészettörténeti interaktív kiállítással, a Szigliget földön–vízen–levegőben című tárlattal. 

A kulturális fejlesztések között a frissítésre kerülő régebbi és a teljesen újonnan létrejövő kiállítás, valamint a tanösvény kialakítása mellett egy új guide alkalmazással bővül a település örökségturisztikai kínálata, amelyen négy tematikus séta lesz elérhető különböző témákban és nehézségi fokozatokban, számos nyelven. A tematikus túrák pontjai kiegészítik a tanösvény témáit, így azok segítségével részletesen megismerhetők az Ófalu épületei, a házak egykori lakóinak élete, a szigligeti műemlékek, a félsziget hegyei, dombjai és völgyei, a helyi szőlő- és borkultúra, a természeti értékek, valamint a településhez kapcsolódó legendák is.

A fejlesztés részeként nem csupán kulturális projektelemek kerülnek megvalósításra, de létrejön a település biztonságos és egyben élménydús bejárhatóságát elősegítő infrastrukturális és turisztikai fejlesztések sora is.

Így újjáépítésre kerül az egykori Farkas-villa (ma Kabala Étterem) melletti támfal és a felvezető lépcső, emellett a helyszín világítása is kiépítésre kerül. A támfal tetején kialakításra kerül egy kilátópont padokkal, ahonnan pazar panoráma nyílik a Balatonra és a környező dombokra. Egy tanösvény-állomás tábla is elhelyezésre kerül itt.

A Rókarántó-dombon álló Szentháromság-kápolna bejárata előtti téren is elhelyezésre kerül egy repülőmakettel kiegészített tanösvénytábla, emellett megvalósul a korábbi hősi emlékmű napjainkra megsérült márványtáblájának cseréje és a kápolna előtti kis tér rendezése is.

Az utolsó állomás, az Óvár területén régészeti feltárás zajlik majd, az onnan előkerülő leletanyag és a várral kapcsolatos új ismeretek is bemutatásra kerülnek majd a nagyközönség számára.

A projektben tervezett egy kerékpárút kiépítése is, amely a településre beérkező Kéktúra útvonalát követi. A kerékpárút az Eger-patak hídjánál indul, ott csatlakozik a Balatoni Bringakörhöz. Ezt követően az Iharos utca keleti oldalán halad, majd a házsor között a Balaton felé fordul és az Avasi templomrom mellett kiérkezve a Réhelyi utcán folytatódik a strandig. A strandon az energiaellátás racionalizálása céljából az épületek tetejére napelemek kerülnek, és okospad is kihelyezésre kerül.



Tartomány:Veszprém
Település:Szigliget
Cím:Szigligeti vár
GPS: 46° 48′ 16.8444″, 17° 26′ 10.89715″

Még nem érkezett hozzászólás!


hirdetés

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play

hirdetés
Régszeti és történelmi könyvek

hirdetés

Régióválasztó


hirdetés
arrow_upward