» Magyarország » Komárom-Esztergom » Gerecse
Az egykori kőfejtő területén elhelyezkedő kör alakú 44 méter átmérőjű és 105 méter hosszúságú tanösvény a völgypart két oldaláról indul, s átível egy időszakos vízfolyás felett. Legnagyobb magassága 11 méter, fémszerkezete vörös színű festést kapott a közelben elhelyezkedő Vöröshíd kirándulóhely neve után.
A Gerecse vidékén található jellegzetes mészkövet már az ókori rómaiak is használták építőanyagként. Igazán jelentős mértékben azonban Mátyás király uralkodása óta bányásszák és alkalmazzák építkezéseken. Elegáns megjelenésének köszönhetően számos rangos épület és műalkotás alapanyagául szolgált, legyen szó díszítőelemekről vagy szerkezeti felhasználásról. Ilyen például a visegrádi Herkules-kút, az esztergomi Bakócz-kápolna belső burkolata, valamint a budapesti Szent István Bazilika lábazata. Emellett a budai vár és a szegedi dóm egyes falrészletei is ebből a kőzetből készültek. Napjainkban is gyakran találkozhatunk tardosi mészkőből készült elemekkel, például kerítések, oszlopok, emléktáblák, lépcsők vagy közterületi burkolatok formájában.
A sétány helyszíne egykor kőfejtő volt, ma természetvédelmi terület. A kilátót a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. építtette, és 2019 októberében adták át. Babakocsival és kerekesszékkel is járható. A közelben egy nagyobb, felhagyott kőfejtőben padok és tűzrakó hely is található.
A tanösvényen kihelyezett tájékoztató táblák segítenek megismerni az erdőt látogatóknak a lombkoronaszint talajról nem látható élővilágát, betekintést nyújtanak a kistáj kultúrtörténeti fejlődésébe, élő környezetének átalakulásába. Az ingyenesen látogatható sétány gyalogosan, valamint kerekesszékkel is bejárható.
A tanösvény Süttő és Tardos közigazgatási területének határán, a Gerecse Tájvédelmi Körzetben található, a Duna-Ipoly Nemzeti Park országosan védett területéhez tartozik.
Megközelíthető autóval és tömegközlekedéssel is.
Autóval Budapest felől az M1-es autópályán haladva Tata irányában kell letérni, majd a Tardos-Süttő útvonalon lehet elérni a tanösvényt. Parkolási lehetőség a tanösvénytől pár száz méterre van az Alsóvadácsi Vadászháznál – itt egyébként találkozhatunk egy jókora vaddisznóval is, szerencsére kerítés mögött él – vagy pedig még közelebb, közvetlenül az út mellett lefordulva is meg lehet állni.
Tömegközlekedéssel Budapestről vonattal vagy autóbusszal Tatára kell utazni, majd innen helyi buszjárattal továbbhaladni Tardosra, a Vöröshíd megállónál kell leszállni.
|
Értékeld te is!