A bécsi Albertina Múzeum harmadik helyszíne, az Albertina Klosterneuburg, ahol az intézmény második világháború utáni művészeti gyűjteményéből nézhetünk meg alkotásokat.
Az alsó-ausztriai Klosterneuburg városában az Albertina Klosterneuburg háromezer négyzetméteren több mint százhatvan műalkotás látható, többek közt Andy Warhol, Alex Katz, Robert Indiana és Mel Ramos művei.
Az épület 1999-ben készült el Heinz Tesar osztrák építész tervei szerint, és eredetileg az Essl Múzeumnak adott helyet, vagyis a Baumax alapítója, Karlheinz Essl műgyűjtő kollekciójának. 2013-tól azonban nehéz helyzetbe került Essl cége, így a vállalkozó körülbelül hétezer művét eladásra kínálta, de az nem kellett az államnak. Végül az egykori osztrák gyáros és politikus, Hans Peter Haselsteiner 117 millió euróért kiegyenlítette a hitelezőket: cserébe megkapta a kollekció hatvan százalékát, negyven százalék pedig Essl birtokában maradt. 2016-ban be kellett zárni a múzeumot, de a következő évben az Albertina bérbe vette az épületet, és abban raktárt, leltárt, restaurátor- és keretezőműhelyeket, illetve kortárs művészeti könyvtárat alakított ki.
A múzeumban jelenleg három kiállítást nézhetünk meg, amelyek a második világháború utáni művészettől egészen napjainkig vezetnek. Az első csoport pop art műveket sorakoztat fel, amelyek ironikusan utalnak a fogyasztói társadalomra. Láthatjuk többek között Andy Warhol egész falat betöltő, Mercedes Benz versenyautókat ábrázoló nyomatát, Mel Ramos elefántfókán pózoló meztelen nőalakját, illetve Alex Katz napernyők alatt pihenő társaságát. A második csoport absztrakt műveket mutat be, mint Anselm Kiefer és Morris Louis képeit, illetve osztrák mesetereket, mint Arnulf Rainert és Friedensreich Hundertwassert. A sérült világ (The Wounded World) című szekció a zavaros jelenünkre, a háborúkra, a járványokra és betegségekre koncentrál, és főleg szobrokat mutat be, mint Marc Quinn földön közösülő két csontvázát.
|
Értékeld te is!