» Olaszország » Trentino-Alto Adige » Dél-Tirol
A jégkorszakban keletkezett szurdok kb. 8 km hosszú és 400 m mély. Kutatók fosszíliákat és dinoszaurusz maradványokat is találtak.
A Weisshorn lábánál fekvő "Dél-Tirol Grand Canyonja" Európa egyik természeti csodája - egyedülálló rétegződésével a világ minden tájáról vonzza a geológusokat és paleontológusokat.
Színes sziklarétegek, vízesések és kövületek jellemzik a Bletterbach-szurdok tájképét, és az amerikai Grand Canyonra emlékeztetnek. A szurdokot és túrázási lehetőségeit részletesebben is bemutatjuk.
Van egy hely Dél-Tirolban, amely a világ egyik legnagyobb szurdokára emlékeztet: a Grand Canyonra. A Bolzano melletti Bletterbach-szurdokban az évmilliók során a szél és az időjárás megmosta és erodálta az itteni kőzetrétegeket. Az eredmény egy rendkívüli szurdok lett.
Míg a Grand Canyonban a hatalmas Colorado folyó vájta lefelé az utat, addig a Bletterbach-szurdokban a kis és észrevétlen Bletterbach-patak. De ettől még a szurdok nem lesz kevésbé izgalmas.
Maga a szurdok az elmúlt évmilliók történetét meséli el. Ma már lerakódott növényi maradványokat, megkövesedett kagylókat és még állati kövületeket is felfedezhet. A rendkívüli szurdok alapja a bolzanói kvarcporfír, amely több mint 260 millió évvel ezelőtti vulkánkitörések után hamuból és lávából keletkezett. Ezt követően a hő, a víz és a szél hatására a porfiritlemez nagy részei erodálódtak.
A patakok és folyók által a területen keresztül szállított finom homokból alakult ki a homokkő, amely rétegesen rakódott le. Ezek a rétegek ma is jól felismerhetők. Az akkori növény- és állatvilág maradványait is tartalmazzák. A Bletterbach Geopark logójának alapjául egy gyíkfaj megtalált nyomai szolgáltak.
A rendkívüli régió és annak izgalmas történelme 2009-ben az UNESCO-t is meggyőzte, és a Bletterbach-szurdok a Dolomitokkal együtt felkerült a világörökségi listára. A szurdok geomorfológiai és geológiai jelentőségét még a világon egyedülállónak is minősítették.
A régió ma geopark formájában nyitva áll a nagyközönség előtt. Van egy erdei tanösvény és egy geológiai tanösvény számos információs táblával, amelyeken többet megtudhat a szurdokról. Aldeinben egy látogatóközpont is található, ahol az érdeklődők további információkat kaphatnak a különböző túrázási lehetőségekről. A központban védősisakot is lehet bérelni, hogy megvédjék magukat az esetleges sziklaomlásoktól.
A veszély általában alacsony, ha jó az időjárás. Esőben, zivatarban vagy alacsony hőmérséklet esetén azonban a sziklaomlás kockázata jelentősen nagyobb, és „a túrázástól erősen el kell tanácsolni” - olvasható a szurdok honlapján. Az illetékesek jó lábbelit ajánlanak a túrázáshoz, a sisak pedig kötelező.
A Bletterbach-szurdokba a belépő 9 euróba kerül. Ez magában foglalja az aldeini látogatóközpontban lévő kiállítást, a belépőt a Radein Geomuseumba és a túrához szükséges sisak kölcsönzését. Ha csak a múzeumokat szeretné meglátogatni, 5 eurót fizet.
Ha nem szeretné egyedül felfedezni a szurdokot, különböző vezetett túrák is rendelkezésre állnak: az Aldeinből induló kalandtúra végigvezet a meredek sziklás lejtőkön, a rohanó vízesések és a színes sziklarétegek mellett. A túra során rengeteg izgalmas információt kap a környékről, és az idegenvezető közvetlenül a helyszínen megmutatja a leleteket.
A vezetett túra személyenként 19 eurótól foglalható, körülbelül négy kilométer hosszú, és körülbelül három és fél órát vesz igénybe. Ugyanez az ajánlat a Radeinél is elérhető.
Ha maga is szeretne túrázni a Bletterbach-szurdokban, csak a Geo Trail-t kell követnie. Ez Aldeinből a Butterloch-vízeséshez, majd tovább a Jagersteig ösvényen a kilátóhoz vezet. Ha még magasabbra szeretne jutni, akkor megmászhatja az 1650 méter magasan fekvő Görzöt. Alternatívaként továbbmehet a Laner Almra, és az erdei tanösvényen keresztül visszatérhet az aldeini látogatóközpontba.
|
Értékeld te is!