» Olaszország » Lazio
A Via Appia Antica harmadik mérföldjénél, azon a helyen, ahol a hagyomány szerint Péter és Pál apostolok holttestét ideiglenesen őrizték az üldöztetés idején, áll a Szent Sebestyén bazilika. A ma e népszerű - és nagy népszerűségnek örvendő - narbonne-i szentnek szentelt templomot eredetileg basilica apostolorum néven ismerték. Erről a helyről, amelyet az ókori források ad catacumbas néven említenek (talán a mélyedések vagy gödrök, görögül kymbas, jelenléte miatt), eredeztethető a katakomba kifejezés is. Valójában a bazilika ma is a római kori keresztény temetők legnagyobb és legismertebb területének magját képezi.
A 4. század első felében kezdődött a templom építése, amelynek hajóját egy körfolyosó zárta körül, gazdagon díszített és padlója teljesen sírboltokkal volt kikövezve. Az 5. században a bazilikát már biztosan Szent Sebestyénnek szentelték, de 826-ban a szaracén betörésektől való megalapozott félelem miatt a szent testét eltávolították és a Szent Péter-templomba vitték, ahol 1218-ig maradt, amikor III Savelli Honorius (1216-1227) ünnepélyesen visszahelyezte a neki szentelt templomba.
A bazilika ma azt a külsőt mutatja, amelyet a 17. század elején Scipione Borghese bíboros, V. Pál pápa (1605-1621) unokaöccse által támogatott beavatkozásoknak köszönhet. Az 1608-ban megkezdett munkát Flaminio Ponzio bízta meg, majd Giovanni Vesanzio folytatta, aki az 1613-ban befejezett homlokzat szerzője. XI. Kelemen Albani pontifikátusának (1700-1721) köszönhetjük a Szent Szentség Sacellum (vagy Albani-kápolna) építését. A homlokzatot a portikusz három íves, párosított ión oszlopai jellemzik, amelyeknek a felső rend pilaszterei megfelelnek.
Az egyhajós belső térben Vasanzio fából készült mennyezetén Borghese bíboros és XVI. Gergely Cappellari (1831-1846) címerei láthatók, akik a 19. században az épület helyreállítását támogatták.
A jobb oldali fülkében megcsodálhatjuk a híres Salvator Mundi (A Megváltó mellszobra), Gian Lorenzo Bernini utolsó remekművét. Az ereklyekápolnában (1625) a „Domine quo vadis?”, a Szent Sebestyént eltaláló egyik nyílvessző, valamint az utóbbi vértanúságának oszlopát jelképező Krisztus lábnyomai láthatók.
Az Albani-kápolna (1706-1712) négyzetes alaprajzú, apszis és kupola, gazdag barokk stílusban épült, Pier Leone Ghezzi és Giuseppe Passeri műveivel díszítve. A Ciro Ferri által 1672-ben tervezett Szent Sebestyén-kápolnában az oltár alatt áll Szent Sebestyén fekvő szobra, Antonio Giorgetti (1671-1672) remekműve, amely Gian Lorenzo Bernini tervei alapján készült. A templom 17. századi felújítás előtti jobb oldali mellékhajójában található lépcsőházból lehet leereszkedni a Szent Sebestyén katakombák hatalmas komplexumába.
Fábián pápa (200. körül, Róma - 250.01.20., Róma) a 20. római pápa.
A legenda szerint Anterósz pápa hirtelen halála után a választásra összegyűltek az akkor még ismeretlen Fábián feje felett fényes galambot pillantottak meg, ezért esett rá a választásuk. Pontifikátusa 236-tól 250. január 20-ig tartott, ezidő alatt megszűnt a keresztényüldözés, továbbá Fábiánnak elegendő befolyása volt az udvarban ahhoz, hogy Pontiánusz pápa és Hippolütosz ellenpápa holttestét visszahozza Rómába Szardíniáról, ahol száműzve, rabszolgamunka közben haltak meg.
Azonban a legenda, hogy ő keresztelte meg Philippus Arabs császárt és fiát, valószínűleg nem igaz, bár ahhoz nem fér kétség, hogy jó kapcsolatokat ápolt az udvarral, hiszen a két pápa maradványait nem lehetett volna exhumálni a császár jóváhagyása nélkül
Tours-i Szent Gergely szerint Fábián hét püspököt küldött a gallokhoz 245-ben, hogy hirdessék az evangéliumot. Traianus Decius császár uralma alatt véget ért a keresztény világ békéje, a császár keresztényüldözéseket indított el, amelynek Fábián is áldozatául esett. Mártírként halt meg 250. január 20-án, a dekiai üldözés kezdetén, bár valószínűleg börtönben, nem pedig kivégzés útján.
A római Kallixtusz katakombájában temették el, földi maradványait később XI. Kelemen pápa újra eltemette San Sebastiano fuori le murában. Vértanúságát január 20-án ünneplik a római katolikus egyházban.
|
Értékeld te is!