» Magyarország » Veszprém
A veszprémi püspökök tulajdonában lévő sümegi várat elsőként 1318-ban említik okiratok, azonban a vár magját képező lakótorony már 1290 körül felépült. Veszprém 1552. évi eleste után Sümeg püspöki székhely lett. A Rákóczi-szabadságharcban még szerepet játszott a vár, a császári csapatok 1720 táján hagyták el az addigra használhatatlanná vált erődítményt.
A várudvaron lovagi tornák, szabadtéri előadások, a belső terekben pedig az építéstörténetet és a középkor mindennapjait bemutató tárlat, vármakettek, vetítőterem és interaktív eszközök várják az érdeklődőket.
Minden évben augusztus második hétvégéjén rendezik meg a végvári napokat. A kétnapos családi történelmi fesztiválon egyebek mellett jelmezes felvonulás, tüzérségi ostrombemutató és számszeríjász bemutató várja a látogatókat.
A Püspöki Palota épülete a Várhegy lábánál található, és több helyiségében láthatók az eredeti fal- és mennyezetfreskók maradványai. A magyarországi barokk építészet kiemelkedő alkotása.
A Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény jóvoltából a palota látogatói új, az épület történetében jelentős helyet elfoglaló kiállítási anyagot csodálhatnak meg.
Az építtető, Padányi Biró Márton személyes és liturgikus tárgyai, relikviái kerültek vissza az épületbe. A három szobát betöltő kiállítási anyag Szent Márton élete és lelki zarándokútja mentén keres párhuzamokat Biró püspök személyes sorsával.
A késő barokk stílusban, copf, empire és rokokó elemekkel építették, 1757-ben, belsejében Franz Anton Maulbertsch freskóival. Ezt a templomot - Michelangelo reneszánsz római remekének az analógiájára - a rokokó Sixtus-kápolnájának is nevezik.
1757-58-ban készült el Maulbertsch első magyarországi műve, a sümegi plébániatemplom fal- és mennyezetfreskója, amelyet Padányi Bíró Márton veszprémi püspök megbízásából készített. A képsorozat Jézus életét és szenvedéseit mutatja be, ótestamentumi párhuzamokkal. A főkép, a Krisztus a kereszten egységes, harmonikus színezésű és remek kompozíciójú alkotás, élénk és sötét foltjai, az alakok dinamizmusa igazi barokk remekművé teszik.
1653-ban épült, barokk stílusban. 1699 óta híres búcsújáró hely. A templom freskóit Kontuly Béla festette az 1950-es és 1970-es években.
Sümegi Afrikárium
Az egyedülálló afrikai trófeagyűjtemény egy vadász magánkollekciója, amely egy 15 éves letéti szerződés keretében került a sümegi önkormányzat birtokába. Sümeg városa vállalta, hogy roppantul színes anyagot egységes kiállítássá szervezi és bemutatja a nagyközönségnek. Ebben a keszthelyi Balaton múzeum szakemberei voltak segítségére. A művészien megfestett dioráma a legmodernebb technikával készült és a háttér hangokkal együtt megteremti a valódi afrikai élőhely illúzióját. Az erre a célra átalakított egykori mozi épületben több mint 220 trófeát állít ki az önkormányzat.
A kiállítás több életnagyságú és élethű preparátum formájában mutatja be a fekete kontinens élővilágát. A trófeák között találhatók egészen kis testű antilopok, de elefánt agyarak mellett gyönyörködhetnek majd a látogatók kitömött oroszlánokban, más macskafélékben, különböző majomfajok példányaiban, vízilovakban és orrszarvú preparátumokban is.
A Mogyorós-dombon őskori kovakőbányát fedeztek fel, ami ma védett terület és múzeum.
A 18. században épült, ma múzeum.
|
Értékeld te is!