Keszthelyt nagyon sokan az ország egyik legszebb, leghangulatosabb városának tartják. Romantikus főtere, felújított sétálóutcájának nyüzsgő forgataga, még este 10 órakor is zajos promenádja a mediterrán kisvárosok hangulatát idézi.
A korzót a Festetics-kastély és múzeum impozáns épülete zárja le, amely nem csak a város, hanem az egész Balaton-vidék ékessége.
(c) pixabay
Festetics-kastély
Az 1700-as évektől Keszthely története összefonódik a Festeticsekkel. A keszthelyi kastély a negyedik legnagyobb Magyarországon, látogatottságban viszont az első. (részletek)
Keszthely-Fenékpuszta
Keszthelytől délre a Balaton partján találjuk a Magyarország egyik legjelentősebb ókori műemlékének, a fenékpusztai erődnek, s mellette a Festetics család hajdan híres ménesének otthont adó major ma nagyon elhanyagolt maradványait és épületeit.
Nagy Constantinus és Valentinianus császárok uralkodási időszakában épültek Pannónia provincia belső erődjei. A hatalmas 377x358 méter kiterjedésű erődnégyszög, amelyhez 44 torony tartozott, az egyre gyakoribbá váló barbár betörések miatt létesült. Kiválóan védhető helyen, egykor a Balaton vize által körülvett félszigeten állt. Túlélte a római időket, a népvándorlás viharaiban is használták az itt megtelepedő népek. A Dunántúlon 17 évig megtelepedő gótok is nyomot hagytak itt, sőt azt is feltételezik, hogy Itália királyává lett Nagy Theodorik itt született.
A 2,5 méter széles falak mintegy 85000 m3-nyi kőanyagot tartalmaztak, amelyet az évszázadok alatt a környék építkezéseire elhordtak. A 125 éve tartó feltárásokból csak a déli erődkapu, az északnyugati sarokban a bazilika és a horreum (magtár) alapfalai láthatók.
Ebből az anyagból épült a major is, amelyet a Keszthelyt birtokló Festetics család épített 1769 előtt. 1799-ben telepítették ide a híres ménest, amely Magyarország lótenyésztésének egyik legjelesebb helye lett. A ménest a II. világháború után az Amerikai Egyesült Államok jóvátétel fejében elvitte.
Lovasturisztikai bemutatóhelyként újul meg a Keszthely-fenékpusztai majorság
Az egykor Európában az egyik legjelentősebbnek számító lótenyésztő központot, a lovas kultúra és a Festeticsek kapcsolatát bemutató kiállítóhelyként újul meg Keszthely-Fenékpusztán az egykori uradalmi majorság, amely a 18. század végétől 1945-ig a Festeticsek kezelésében volt. A majorság három részre tagozódik, az északi szárnyban borjú- és gulyaistálló volt, a középső kiskastély a grófi szállásnak és a szekérbeállónak adott helyet, a déli részen pedig a kanca- és a ménistálló, valamint a csikósok lakásai kaptak helyet.
A majorság 1945-ig szinte változatlan formában működött, de ezt követően a Festeticsek elvesztették földbirtokaikat, így Fenékpusztán termelőszövetkezet, iskola, tehenészet és komfort nélküli lakások foglalták el a korábbi gazdaság területét, ami évtizedekig elhanyagolt lett.
1799-től kapott itt helyet a főúri ménes, de lovászképzést is indítottak, félvér és telivér lovakat tenyésztettek angol és arab telivérek betelepítésével. Közép-Európa vezető lótenyésztő helye volt Fenékpuszta, ahonnan számos nemzetközi díjat nyert paripa származott, a szintén itt tartott jelentős szürkemarha-állomány pedig a monarchia hadseregének élelmiszer-ellátásához járult hozzá.
A Festetics-örökség újbóli bemutatását célzó beruházás 2022. november végén záruló első ütemében elkészült a déli szárny és a kiskastély felújítása, és még folyik a borjúistálló rekonstrukciója. A déli szárnyban alakítják ki a kancaistállót és a látogatók fogadóterét kávézóval, többfunkciós rendezvényteremmel és egy játszóelemekkel is kiegészített piknikparkkal. A kiskastély alsó szintjén kiállítást alakítanak ki a lótenyésztésről és az egykor itt élőkről, az emeleten pedig a gróf szobáját lehet megtekinteni, családi portrékat és híres lovak festményreprodukcióit.
Megújul a keszthelyi Balaton-part
Három fontosabb elemet és helyszínt tartalmazva, mintegy 4,5 kilométer partszakaszt érint a keszthelyi Balaton-part fejlesztése. A teljes partszakasz ligetes, parkos sétányként bejárható lesz,
A gyenesdiási településhatártól a déli partszakaszig mintegy 4,5 kilométer hosszú vízparti területet, a jelenlegi futballpályát, valamint a parthoz közeli Kresz-parkot érinti a fejlesztés.
A futballpálya továbbfejlesztésével sport- és szabadidőközpontot hoznának létre, ezzel a városi strand zöldfelületét is növelni tudják, egy wellnesscentrum kialakításával pedig a strandszezon meghosszabbítására is lehetőség nyílik.
A tervezett beruházás harmadik eleme a Kresz-park, amelynek fő funkciója megmarad, de modernizálják, kerékpáros ügyességi pályával bővítik, valamint korszerűsítik a sportfunkcióit és a zöldfelületeket.
Új városközpont létrehozásának következő fázisában a Helikon Parkon keresztül összekötnék a sétálóutcát és a Festetics-kastélyt a Balaton-parttal. Az előzetes számítások szerint a három elemből álló balatoni fejlesztés várható költsége 6-9 milliárd forint között alakulhat.
Libás-strand
A Phoenix vitorláskikötő mellett elterülő Libás strand Keszthely kiépített strandja. Árnyas fákkal, játszótérrel, sportpályákkal várja a strandolókat, és a gyerekek számára is biztonságos. A Libás strand 2022-ben a Kék Hullám-versenyben ötcsillagos minősítést kapott.
Neve onnan ered, hogy eredetileg libaúsztatóként szolgált. Most jachtok ringatóznak a vízen, esténként zene szól és családok népesítik be ezt a fövenyes, napernyős strandszakaszt.
2023-tól már vízitúrákra is indulhatunk a keszthelyi strandról, az új vízitúraközpontból kajakot, kenut, SUP-ot vagy éppen sárkányhajót bérelve fedezhetjük fel a Balaton nyugati medencéjét. Egészen a Zala torkolatáig evezhetünk, keleti irányban Vonyarcvashegy, Balatongyörök vagy Balatonederics lehet a cél.
Értékeld te is!