© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Kiderült, kell-e aggódni a zergékért a Tátrában
2025. február 14.

Megszámolták őket.
Csaknem ezer példányból álló zergepopuláció telel az idén a Tátrában, a magashegység jelképének számító állatok száma stabil, és enyhe gyarapodást mutat a legutóbb összesített állományhoz képest - derül ki a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) honlapján közzétett adatokból.
A Tátrában rendszeresen évente kétszer tartanak zergeszámlálást. Az állományfelmérés során az állatokat a hegység teljes területén - vagyis annak szlovák és lengyel részén is - összeszámolják. A felmérést a szlovák TANAP és az erdőket felügyelő állami ügynökség, a SLTANAP, illetve a lengyelországi TPN munkatársai közösen, önkéntesek segítségével végzik.
A legutóbbi számlálás során 949 zergét vettek nyilvántartásba. Ez a szám érezhető állományfejlődést jelentett az egy évvel korábbi számokhoz képest, amikor 926 egyedet jegyeztek fel. Az idei adatok ismét igazolták, hogy az állomány nagyobb hányada a szlovákiai TANAP területén él, ott 637 zergét számoltak össze, míg a hegység lengyel részén 312 példányt. Ezeknek az időszerű adatoknak, illetve az elmúlt néhány évre vonatkozó statisztikáknak az összevetése a szakértők szerint azt mutatja, hogy ezeknek az őshonos és szigorúan védett kérődzőknek az állománya stabil és pozitív trendeket mutat.
"A zergeállomány állapota stabilnak és biztatónak értékelhető. Jelenleg az a kihívás áll előttünk, hogy megtartsuk az állományt és javítsuk a faj élőhelyeinek állapotát, ugyanis, ha megismétlődne az előző évszázad kilencvenes éveiben tapasztalt állománycsökkenés, az a faj kihalásának veszélyével járhatna"
- figyelmeztetett a TANAP zoológusa, Erika Feriancová a szervezet közleményében. Rámutatott: az időszaki állománycsökkenések leginkább azért veszélyesek, mert azok során beszűkül a faj génalapja, ami hosszabb távon csökkenti a faj ellenállóképességét a különböző betegségekkel szemben.
A zergenőstények gidáikkal és más nőstényekkel együtt kisebb csordákban élnek, a bakok egyedülállóan. A 2-4 éves korukban ivaréretté váló nőstények egy, esetenként két gidát ellenek. A Tátrában az ezredforduló után kezdett növekedni a múlt évszázad kilencvenes éveiben a kétszáz főt nem sokkal meghaladó zergepopuláció. Az állomány száma azóta változó volt, de hosszabb időszakra vetítve stabilitást mutatott.
A populáció 2018-ban érte el eddigi maximumát, az évben ősszel 1431 példányt tartottak számon. Az új évezred tízes éveinek rekordlétszámait leszámítva a Tátra zergeállománya a múlt évszázad hatvanas éveiben volt a legnagyobb, akkor mintegy 900-950 példánya élt itt ennek a második világháború éveiben csaknem kipusztított fajnak.
Kapcsolódó hírek
Népszerű
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Dürer híres nyulának egy macska volt a modellje
- Friss információk 2025: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Húsvéti tűzijáték Firenzében
- Ezek a legkülönlegesebb húsvéti hagyományok Olaszországban
- Ennél szebb Szantorini már nem lehet: húsvéti lángok borítják be a szigetet
- Látványos farsangi szokások Ausztriában
- Apák Napja: Az olaszok ezzel fánkkal ünneplik az édesapákat - recepttel
- Március 15-én először mértek vereséget a kalandozó magyarok felett
Mások épp ezt nézik
- Baia delle Sirene
- Sacré Coeur-bazilika
- Bruck an der Mur - Történelmi gyöngyszem Stájerország szívében
- Badacsony: látnivalók, kirándulóhelyek, kilátópontok
- Hollókői Húsvéti Fesztivál 2025
- Meran kirándulóhegye
- Mondsee: látnivalók, strandok, kirándulóhelyek
- Tömegközlekedési jegyek és bérletek Rómában
- Cinque Terre - a világ egyik legszebb partszakasza
- Castel Gandolfo - Pápai nyaraló