© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Sokaknak fog hiányozni - vége a párizsi metrójegyeknek
2022. október 7.
A párizsi metrójegy 120 év után átadja helyét az alkalmazásoknak és a chipkártyáknak.
A francia fővárosban búcsút int a papírjegyeknek. Azért, hogy utat engedjen az alkalmazásoknak és a chipkártyáknak - ami nem mindenkinek tetszik.
Csodálatos párizsi szuvenír, művészeket és filmeseket ihletett meg: a párizsi metrójegy, amely 120 éves fennállása után most átadja helyét az alkalmazásoknak és a chipkártyáknak. Jó 20 évvel azután, hogy Berlin úttörő szerepet játszott az elektronikus jegyek európai bevezetésében, Párizs most készül fokozatosan búcsút inteni a kis kartoncsíkoknak - írja a der Standard.
"A metrójeggyel eltűnik életünk egy része" - mondja Grégoire Thonnat, aki nemcsak gyűjti a papírjegyeket, hanem könyvet is írt a történetükről. "A metrójegy része a Párizsról alkotott elképzelésünknek."
Valójában a "carnet"-eket, a kedvezményes tízes papírjegycsomagokat már az év elején teljesen fel kellett volna váltani a chipkártyákkal. De a koronavírus-járvány és a globális chiphiány miatt a búcsú most tovább húzódik.
"Ügyfeleink fokozatosan váltanak" - mondja Laurent Probst, az Ile-de-France Mobilités jegyszolgáltató vezérigazgatója. Mivel egyre kevesebb az értékesítési pont és a papírjegyek számára kialakított résszel rendelkező sorompók száma, a párizsiak és a látogatók egyre inkább a Navigo nevű, újratölthető plasztikkártyákat veszik igénybe.
Évente még mindig körülbelül 50 tonna papírt használnak fel a metrókártyákhoz, de a jövő évtől kezdve a tízes csomagok csak chipkártyával vagy mobiltelefonon lesznek kaphatók.
Sok más európai várossal ellentétben Párizsban még mindig nem lehetséges az utazásért okostelefonos alkalmazással fizetni, hacsak nem rendelkezik a megfelelő telefontípussal.
Párizsban a tömegközlekedés sokkal olcsóbb, mint például Berlinben vagy Londonban. Egy út jelenleg 1,90 euróba kerül, egy tízes csomag pedig 1,49 euróba.
"Imádom a jegyek sima felületét, amikor olyan újak és tiszták" - lelkesedik Sarah Sturman művész, aki metrójegyeket használ kollázsaihoz. "Tíz év múlva, ha találok valahol egy metrójegyet, emlékezni fogok arra, hogy éjjel metróztam, a fordítókapunál a táskámban turkáltam, vagy mosás után találtam egy összezsugorodott metrójegyet a nadrágzsebben" - mondja.
A metrókártyák is hiányozni fognak sokaknak. "Csak elég szélesek és vastagok, és mindenhol kaphatóak, tökéletesek egy joint szűrésére" - mondja Jake diák.
A párizsi metrójegy messze túlmutatott a metrórendszeren: Serge Gainsbourg 1959-es "Le Poinçonneur des Lilas" című dalában énekelt róla, amelyben a jegyellenőr azon kesereg, hogy egész nap lyukakat lyukaszt.
A párizsi látogatók megosztottak. "Inkább a telefonomon tartom a jegyeket" - mondja a spanyol Javier Romani. Stefania Grigoriadou görög turista az interneten vásárolta meg jegyeit a Párizs melletti Disneylandbe, de a papírjegyeket meg akarja tartani az odaútra: "Szép emlék. Ezt később megmutathatjuk a gyerekeinknek."
(Címlapfotó: Párizsi metrójegy (c) wikipedia/Aaa212)
Kapcsolódó hírek
Népszerű
- Advent Hallstattban
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Idén is megépült a mesebeli Jégtemplom a Tátrában
- Graz adventi vásárai
- Bizarr látványosságok: A leghátborzongatóbb helyek Itáliában
- A kis jégkorszak leghíresebb festménye életre kelt
- Großglockner panorámaút ősszel is gyönyörű, ráadásul olcsóbb
- Leopoldifest: Hatalmas vursli és hordócsúszdázás Klosterneuburgban
- A Napkirály 10 legszebb műve