© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Trónbitorló ül a monacói trónon?
2018. augusztus 14.
Albert monacói herceg unokatestvére 351 millió euró kártérítés követel Franciaországtól, azt állítván, hogy a francia állam fortéllyal megfosztotta annak idején családját attól, hogy a monacói trónra kerüljön.
A 44 éves Louis de Causans francia gróf szerint az öröklés szabályainak meghamisításával szerzett Franciaország ellenőrzést a földközi-tengeri hercegség fölött, amikor a családját megfosztva születési előjogától a Grimaldi-ház egy másik ágát ültette a trónra.
A férfi hangsúlyozza, hogy keresete nem Albert herceg, Monaco jelenlegi uralkodója, hanem a francia állam ellen irányul.
"Azt akarom, hogy kiderüljön az igazság, és a Franciaország által a családom ellen elkövetett igazságtalanságot rendbe tegyék" - idézte De Causanst a Le Parisein napilap.
A férfi a törvényes örökös nélkül meghalt II. Lajos (1922-1949) uralma után kialakult helyzetet kérdőjelezi meg. Szerinte a Monacót a 13. század vége óta irányító Grimaldi-ház egy másik ágának kellene most a trónon ülnie.
Ez azonban azt jelentette volna, hogy Monaco ura a német származású Guillaume II de Wurtemberg-Urach lett volna, ami elképzelhetetlen volt az első világháború fényében Franciaország számára - mondta a gróf ügyvédje.
De Causans azt állítja, hogy II. Lajos uralkodó Párizs nyomására fogadta örökbe Marie-Juliette Louvet-tól, egy párizsi kabaré hostessétől született törvénytelen lányát, a későbbi Sarolta hercegnőt, Albert herceg dédanyját 1919-ben.
Monaco hercege az 1911-es alkotmányig abszolút uralkodó volt. 1918-ban született meg a szerződés Monaco és Franciaország között, amely kimondta, hogy a Monaco fölött védnökséget vállaló francia államnak jóvá kell hagynia minden jövőbeni monacói herceget. Szintén 1919-ben rendelet mondta ki, hogy trónörökös hiányában, örökbefogadott utód is trónra léphet. (Ezt később azonban visszavonták.) A Grimaldi-ház német ága 1924-ben lemondott miden jogáról a monacói trónt illetően.
Mivel II. Lajos törvénytelen lánya, Sarolta nem örökölhette a trónt törvénytelen gyermekként, ezért II. Lajos hercegtől, Sarolta fia, Rainer herceg vette át az uralkodást 1949-ben.
"Ez vezetett ahhoz hogy a monacói trónt egy olyan gyermek örökölje, akinek anyja nem királyi származású. Úgy vélem ez a Grimaldiak hibája, de megtudtam, hogy a francia állam idézte elő ezt a helyzetet" - magyarázta Causans.
A gróf hangsúlyozta, hogy Franciaország ezen cselekedete megakadályozta, hogy ő a monacói hercegség bevételeiből bármi módon részesüljön.
Kapcsolódó hírek
A 800 éves Monaco története
1215. június 10-én született meg a majdani Hercegség. Ezen a napon a genovai Ghibellinek – Fulco del Casello vezetésével, aki már akkor felismerte a monacói szikla stratégiai fontosságát, és tudatában volt a kikötő előnyeinek – letelepedettek a területen, és elkezdték építeni az erődöt, aminek alapjain nyugszik a mai Hercegi Palota.
Népszerű
- Advent Hallstattban
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Idén is megépült a mesebeli Jégtemplom a Tátrában
- Graz adventi vásárai
- Bizarr látványosságok: A leghátborzongatóbb helyek Itáliában
- A kis jégkorszak leghíresebb festménye életre kelt
- Großglockner panorámaút ősszel is gyönyörű, ráadásul olcsóbb
- Leopoldifest: Hatalmas vursli és hordócsúszdázás Klosterneuburgban
- A Napkirály 10 legszebb műve
Mások épp ezt nézik
- Római magyar szentszéki nagykövetség
- "Villa Romana del Casale" római villa
- Otthon Áruház
- Montafon - Hochjoch csúcs
- Csillagvizsgáló és planetárium Königsleitenben
- Il Giorno di Santo Stefano - Szent István napja
- Festa dei Ceri Gubbióban
- Legszebb strandok a Chalkidiki-félszigeten
- Élmény szánkópálya Semmeringen
- Krampuszfutás Schladmingban