» Franciaország » Occitanie » Világörökség
Toulouse az első világháború vége óta a decentralizált francia iparpolitika egyik legfőbb haszonélvezője. A jellegzetes téglaépületei miatt rózsaszínűnek nevezett városban hozta létre Pierre-Georges Latécoére az első repülőgép-összeszerelő üzemet, amelytől elsőként a francia kormány rendelt hadi gépeket. A 20. század húszas éveiben innen szálltak fel az első postajáratok Casablanca és Dakar irányába, és innen repülte át az Atlanti-óceánt Jean Mermoz. A korszak leghíresebb pilótái közé tartozott A kis herceg írója, Antoine de Saint-Exupéry is, akinek egykori lakosztálya eredeti formájában megtekinthető a város főterén, a Capitol téren található ötcsillagos szálloda, a Le Grand Balcon második emeletén.
A francia állam egy évszázada támogatja a vonzáskörzeteivel együtt jelenleg 700 ezer lakosú Toulouse nyugati részébe összpontosuló repülőgépgyártást és űrkutatást, amely közel 30 ezer embert foglalkoztat. Az Airbus-gyáron kívül itt található a Matra, a Thomson-CSF, az Alcatel és a Dassault központja is, valamint a francia nemzeti űrkutatási intézet, a CNES.
Európa legnagyobb űrmúzeuma, ráadásul 2022-ben egy új, a Mars világát bemutató részleggel bővül.
A világ jelenleg legnagyobb utasszállító repülőgépe, az Airbus A380-as összeszerelő üzemétől néhány lépésre épül a park. A látogatók a Concorde deltaszárnyáról egy hídon sétálhatnak át az Airbus első A300-asának szárnyára. Ez a néhány lépés szimbolizálja az Airbus repülőgépgyár harminc évig tartó töretlen kereskedelmi sikerét, amely az első gép 1972-es forgalomba állásától a Concorde végleges leállításáig tartott.
A La Halle, az 1933-ig működő Aéropostale francia repülési vállalat egyik csarnoka, ahol több hatalmas gépezetet lehet megcsodálni.
Astérion, a minotaurusz várja a látogatókat, mozdulatlanul és fenségesen. A hátán egy kétszintes görög templom áll készen befogadni az érdeklődöket egy séta erejéig. A séta közben közelről megfigyelhető a szerkezet működése.
Astérion mellett egy húsz méter magas pók is szokott sétálni a pályán, vagy néha előadásokban is részt vesz. A La Halle-ban több másik gépezetet is ki lehet próbálni.
Árak: utazás a minotaurusz hátán 9 euró. 16 euró: minotaurusz + la Halle
Szépen felújított középkori utcácskák.
A világ legszebb csatornája az Unesco világörökség része.
2010-ben a legnagyobb francia divatházak világhírű tervezői jóvoltából újult meg a toulouse-i Fekete Szűznek, a Notre-Dame-la-Daurade-bazilika csodatévő szobrának ruhatára.
A több mint egy méter magas szobor nyolc új ruháját, amelynek színei Szűz Máriára (kék és fehér) vagy a liturgikus év különböző mozzanataira utalnak, vasárnap áldotta meg a dél-franciaországi város érseke. Ezek a sikkes öltözékek váltják fel azt a gazdag ruhakészletet, amelynek darabjait hívők ajánlották fel fogadalmi ajándékként a XVIII. és XIX. században a Szűzanyának mint az anyaság, elsősorban a várandós nők védelmezőjének.
Jean-Charles de Castelbajac divattervező "katonai vászoninget" tervezett a békefenntartók terepszínű egyenruhájának színeivel, azzal magyarázva alkotását, hogy Szűz Mária a békefenntartók oltalmazója.
Christian Lacroix modelljének rajzát ajánlotta fel, Franck Sorbier egy aranycsillogású ünnepi ruhát adott át, Jean-Michel Broc pedig egy "májusi" és egy "böjti" ruhát készített. Ez utóbbit viszkózból, a "fa átalakulásából" származó anyagból alkotta, a fa pedig "Földünk, mindnyájunk anyjának terméke" - indokolta meg választását.
A kollekciót többek között egy toulouse-i tervező, Francoise Navarre és az egyik gimnázium tanulói tették teljessé.
A Compostellába vezető zarándokút egyik fő látványossága és a legnagyobb nyugat-római templom.
A Domonkos-rend bölcsője.
A helyi gasztronómiai finomságok: sólet (cassoulet), kolbász, libamáj, az armagnac pálinka, az ibolyával készület termékek, a fenetra sütemény, a brique du Capitole cukorka. Érdemes megkóstolni a különleges “Paris-Toulouse” ibolyás krémmel töltött mandulás süteményt is.
|
Értékeld te is!