» Franciaország

» Franciaország » Provence-Alpes-Côte d'Azur » Provence


Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

Cápaalagút, jegesmedvék, fókashow, tengerészeti múzeum, pingvinek, akváriumok mellett itt látható Európa legnagyobb tengeri show-ja gyilkos bálnákkal és delfinekkel. A Marineland d’Antibes bezárt!


A tengeri vidámparkban él Wikie, egy nőstény kardszárnyú delfin, aki először tanult meg olyan angol szavakat utánozni, mint a helló vagy a viszlát.  A nőstény delfin trénerét utánozva tanult meg "kimondani" néhány angol szót. "Szókincsét" a köszönésen kívül olyan szavak alkotják, mint az egy, kettő, három és az Amy név.

Wikienek szavakat tanítottak, amelyeket az orrnyílásán fújva ejtett ki. Felvételeken hallani, amint rikoltó vagy élesen sípoló hangokkal utánozza többek között az angol számneveket.  Wikie úgy adta ki az emberi beszédre emlékeztető hangokat, hogy közben az orrnyílása kint volt a vízből. Ha a víz alatt "beszélt" volna, talán egészen másképp hangzott volna.

A delfinek - a Homo sapiensen kívül - az állatok azon ritka csoportjába tartoznak, amelyek hallás után képesek megtanulni egy-egy új hangzót. A kardszárnyú delfinek csoportban élnek, egyedülálló hangadásukról ismerik fel egymást. A tudósok úgy vélik, a nyílt tengeren élők megtanulják egymás hangját utánozni.

Wikie, fogságban képes volt megtanulni más, szabadon élő kardszárnyúak hangját úgy, hogy utánozta őket, tehát valószínű, hogy a tengeren is tudnak egymás nyelvén beszélni, valamint ez azt is megmagyarázza, hogyan alakul ki az egy-egy állatra jellemző vokalizáció.

Bezárt a Delfinárium

Jelenleg is a túlélésért küzd két kardszárnyú delfin, miután a lakhelyük, a fénykorában a francia Riviéra híres delfináriumának számító Marineland d’Antibes 2025 év elején bezárt, a két állatot viszont otthagyták a medencéikben – írja a Daily Mirror.

A delfináriumot még 1970-ben nyitották meg a Cannes és Nizza között található Antibes városában, és sokáig népszerű turistalátványosságnak számított, hiszen ez volt az egyik olyan delfinárium, ahol még kardszárnyú delfinek is éltek. De az állatok fogva tartását szabályozó törvények szigorodása és a csökkenő forgalom miatt a delfináriumnak tavaly év végén le kellett húznia a rolót.

A fogságban születő és egész életét fogságban töltő két kardszárnyú delfin – a Wikie nevű 23 éves nőstény, és a 11 éves fia Keijo – elhelyezését azonban az elmúlt öt és fél hónapban sem tudták megoldani. Így az emlősök azóta is a delfinárium karbantartás nélkül napról napra egyre jobban leamortizálódó medencéiben. Anélkül, hogy rendesen megtisztítanák a vizüket, ami az utóbbi időben nyálkássá is vált emiatt.

A fogságban élő vízi emlősök és vízi állatok kiszabadításáért küzdő aktivistacsoport, a TideBreakers egyik alapítója szerint ezek a körülmények olyan nagy veszélyt jelentenek a két delfinre, hogy ha nem szállítják el őket hamarosan, akkor „megbetegedhetnek és elpusztulhatnak” a medencéikben.

„A Marinelandról készült felvételek áttekintése alapján tudjuk, hogy a tartály veszélyt jelent. Tudjuk, hogy nem tisztítják megfelelően, és szétesőben van. Ez minden nap veszélyt jelent ezekre az orkákra” – mondta Marketa Schusterova. Majd így folytatta:

"Nagyon aggódunk, hogy a helyzet annyira kritikussá vált, és a víz minősége annyira megromlott, hogy egészségügyi problémákat fog okozni ezeknek a bálnáknak, és el kell majd altatni őket, mielőtt még esélyük lenne arra, hogy valóban eljuthassanak egy menhelyre. Ami azért is tragikus, mert a hím, Keijo, mindössze 11 éves, az anya is csak 23 éves. Pedig a vadon élő példányok akár 70-80- évig is élhetnek, mint az emberek."

Abban egyébként a bezárt delfinárium korábbi üzemeltetői is egyetértettek, hogy sürgősen meg kellene oldani a két állat helyzetét, de eddig minden erre irányuló kísérlet meghiúsult.

Korábban úgy volt, hogy a tenerifei Loro Parque nevű állatkertbe kerülhet a két delfin, de a spanyol kormány megakadályozta a dolgot. Jelenleg pedig abban bíznak az aktivisták, hogy a kanadai Új-Skóciában kezdhet új életet a két delfin, egy 400 hetár területű öbölben, ami egy 1600 méteres hálóval van elzárva a külvilágtól.

„Az elmúlt évben határozottan kiálltunk amellett, hogy ezt a két orkát egy tengerparti menedékhelyre kellene áthelyezni, amely nagyobb lenne, természetes tengervízben, és megmentené őket a betonmedencékben történő ismétlődő előadásoktól” – mondta David Phillips, az Earth Island Institute nemzetközi tengeriemlős-projektjének igazgatója.

„Bár a francia minisztérium az EU-ban lévő menedékhelyet részesítette előnyben, úgy véljük, hogy az Új-Skóciában kialakítás alatt álló bálnamenedékhely egy nagyon is életképes alternatíva, amelyet korábban a francia minisztérium főfelügyelői jelentésében a legjobb megoldásnak választottak.

Az orkáknak nem betonmedencékben van a helyük, hanem az óceánban

– tette hozzá a szakember.

Ráadásul a brit bulvárlap szerint nemcsak a két gyilkos bálna sorsa kérdéses még, hanem 12 palackorrú delfiné is, amik szintén a bezárt delfináriumban élnek.



Tartomány:Provence-Alpes-Côte d'Azur
Település:Antibes
Cím:306 avenue Mozart
GPS: 43° 36′ 47.2122″, 7° 7′ 28.61112″
Honlap: http://www.marineland.fr

Még nem érkezett hozzászólás!


hirdetés

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play

hirdetés
Régszeti és történelmi könyvek

hirdetés

Régióválasztó


hirdetés
arrow_upward