A nagyméretű saroképület, amelyben élete első éveit töltötte, 1938-ig egy helyi család tulajdonában volt. Akkor vásárolta meg a náci diktátor egyik bizalmasa, Martin Bormann. A nácik felújították és "kulturális központot" alakítottak ki benne. A házat 1952-ben vásárolta vissza az eredeti tulajdonos, aki később bérbe adta.
Működött a falai között iskola és bank is, majd 1972-ben az állam bérelte, hogy sérült embereknek alakítson ki otthont benne. Az épület azóta áll üresen, gazdája azonban így is pénzt keresett vele, a belügyminisztérium és Braunau városa ugyanis havi mintegy 4700 euró bérleti díjat fizetett neki.
Az ingatlant 1972-től az osztrák állam bérelte, és egy mozgássérülteket ellátó intézményt működtetett a Hitler-házban. A tulajdonos és az állam viszonya azonban 2011-ben megromlott, s miután az épületet birtokló Gerlinde Pommer nem adott engedélyt a felújításra, a ház most üresen áll.
A házon jelenleg egy tábla áll, "Soha többé fasizmust. A több millió halott emlékére" - felirattal.
2017. június 30-án az osztrák alkotmánybíróság jóváhagyta Hitler ausztriai szülőházának kisajátítását. Az egykori tulajdonos a lépést alkotmányellenesnek vélte és bírósághoz fordult. Az osztrák parlament határozata alapján 2016 decemberében lett a ház az osztrák állam tulajdona.
Az osztrák állam így kívánja megakadályozni, hogy az épület szélsőségesek zarándokhelye legyen. Az UNESCO műemlékvédelmi szervezete, az ICOMOS ausztriai csoportja is Hitler szülőházának lerombolása ellen foglalt állást.
2019-ben úgy döntöttek, hogy átalakítják Adolf Hitler szülőházát. Az osztrák belügyminiszter, Wolfgang Peschorn tájékoztatása szerint az épületből rendőrőrsöt alakítanak ki, ez "félreérthetetlen jelzés lesz", hogy az épület nem náci emlékhely.
|
Értékeld te is!