Nemcsak a Linz és München vagy Salzburg és Passau közötti központi elhelyezkedés teszi Braunau am Inn-t vonzó utazási célponttá az év bármely szakában. Innviertel legnagyobb városa, amely közvetlenül a bajor határon található - több mint 750 éves eseménydús és izgalmas történelemmel és történetekkel - többek között történelmileg értékes óvárosáról, kulturális sokszínűségéről ismert.
A múzeum tulajdonképpen egy régi fürdő, ahol a látogatók megismerhetik a testápolás kultúrájának történetét. Emellett egy igazi középkori fürdőt is meg lehet nézni.
Hitler 1889-ben született az osztrák-német határon fekvő kisvárosban. (részletek)
Rendőrőrs és képzési központ létesül Adolf Hitler szülőházában
2023. május 24-én Ausztria bejelentette, hogy egy rendőrőrsnek is helyet adó emberi jogi képzési központ létesül Adolf Hitler náci diktátor Braunau am Innben található szülőházában.
A német határ közelében fekvő, elegáns, XVII. századi épületet 2016-ban vásárolta fel az osztrák kormány hosszas jogi huzavonát követő kényszervásárlási végzéssel.
Hitler a ház legfelső szintjén született egy bérelt szobában 1889-ben.
Az épületet egy rendőrőrsnek is helyet adó képzési központtá alakítanák át. Ennek költségei a várakozások szerint mintegy húszmillió euróra rúgnak. A munkálatok ősszel fognak megkezdődni.
A döntést - amelyet szakértői bizottsággal folytatott konzultáció előzött meg - vegyes érzelmekkel fogadták Ausztriában. A bizottság kizárta az épület lerombolását, ahogy azt is, hogy emlékházzá alakítsák át.
Egy friss közvélemény-kutatás szerint az osztrákok többsége ellenezte, hogy rendőrőrs létesüljön a házban. A megkérdezettek 53 százaléka szerint a nemzetiszocializmus, az antifasizmus, a tolerancia és a béke témáival foglalkozó múzeumot kellene létrehozni az épületben. 20 százalék támogatta a ház lerombolását, és mindössze 6 százalék foglalt állást amellett, hogy a hatóságok vegyék használatba az épületet.
A lebontást azzal az indokkal zárták ki, hogy negatív nemzetközi visszhangot váltana ki, és úgy értelmeznék, hogy Ausztria tagadja a náci múltat. A hatóságok attól is tartottak, hogy ha az épület nyilvános találkozóhely lesz, akkor fennáll a veszélye annak, hogy a szélsőjobboldal zarándokhelyévé válik.
A ház 2011 óta üresen áll. Utolsó tulajdonosát bírósági végzéssel kilakoltatták, miután a hatóságoknak nem sikerült megegyezniük vele. Később több mint 800 ezer eurót kapott kárpótlásul.
A tervek szerint az átalakított épület 2026-ban nyílik meg. A ház előtt álló emlékkő - amelyen "A békéért, a szabadságért és a demokráciáért - soha többé fasizmus - milliók halálára emlékezve" felirat szerepel - a helyén marad.
Bár Hitler csak néhány hónapig lakott az épületben, a náci korszakban zarándokhellyé vált, és számos turistát vonzott a városba. A háború után bedeszkázták. A későbbi kormányok jelentős erőfeszítést tettek azért, hogy megakadályozzák, hogy a ház szélsőjobboldali turistalátványossággá váljon.
A város múzeumában tekinthető meg az a tárgy, amely Braunau egyik 16. századi polgármesterének különös halálát okozta.
A Braunau am Inn-i Szent István-templom mellett található síremlékek között egy tekintélyes méretű dombormű is látható egy férfiról, akinek szokatlanul hosszú szakálla a földig ért.
Az alkotás a település 16. századi polgármesterét, Hans Steiningert ábrázolja. Életéről és polgármesterként végzett munkájáról keveset tudunk, ám szakálla, amely állítólag több mint négy és fél méter hosszú volt.
Steininger a város népszerű polgármestereként több ciklusban is irányította a települést, mígnem 1567-ben élete különös véget ért. Szeptember 28-án tűz ütött ki a városban, amely pánikot keltett a lakosok körében. Steininger általában felgöngyölítve, egy zsebben tárolta hosszú arcszőrzetét, ám ezúttal, a nagy sietségben kiengedve hagyta. A káosz közepette egyszer csak rálépett a saját szakállára, aminek következtében leesett egy lépcsőn, és kitörte a nyakát.
Az egészalakos domborművön Steininger szakálla ketté van választva, és ugyanígy két részből áll a helyi múzeumban kiállított eredeti arcszőrzet. A polgármester halála után levágták az arcszőrzetét, így az a város egyik fontos kulturális örökségévé vált.
Steininger szakállát meg lehet tekinteni a braunaui Herzogsburgi Kerületi Múzeumban. A szakállat hitelesítették és kémiai eszközökkel igyekeznek megóvni épségét, hogy a jövő generációk is megcsodálhassák a város nevezetességét.
|
Értékeld te is!