Az európai bíróság döntést hozott Csehország egyik leglátogatottabb műemlékének ügyében

2021. február 23.

print MTI/Hetedhétország.hu

Az európai bíróság döntést hozott Csehország egyik leglátogatottabb műemlékének ügyében

Az európai bíróság szerint a cseh állam tulajdonában marad a híres kelet-csehországi, opocnói vadászkastély, amelyet a második világháború után a Benes-dekrétumok alapján koboztak el a csehszlovák hatóságok egy szudétanémet családtól.





A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) a napokban véglegesen elutasította a Colloredo-Mansfeld család örököseinek panaszát a 2020-ban meghozott cseh alkotmánybírósági döntés ellen - közölte kedden a prágai közszolgálati rádió, az igazságügyi minisztériumra hivatkozva.

A panasz elutasításával véglegesen lezárult a harminc éve, 1991 óta húzódó per a cseh állam és a Colloredo-Mansfeld család között. A cseh igazságügyi minisztérium a strasbourgi döntéssel az ügyet véglegesen lezártnak tekinti - idézte a rádió a hivatalos cseh álláspontot. A Colloredo-Mansfeld család jogi képviselője a bírósági ítéletet a közszolgálati rádiónak nem kívánta kommentálni.

(c) wikipedia/Herbert Frank

A Colloredo-Mansfeld család opocnói vadászkastélyát első ízben a nácik kobozták el 1942-ben. A konkrét vád az volt, hogy a férfi a világháború alatt, 1940-ben német birodalmi állampolgárságot kért, majd kapott is, és együttműködött a nácikkal.

A kastély a háború után a Benes-dekrétumok alapján az állam tulajdonában maradt. A kastélyra ezért az 1989-es fordulat utáni kárpótlási törvények nem vonatkoztak.

A cseh alkotmánybíróság korábban elismerte: a kastély elvétele 1942-ben igazságtalan volt, mint ahogyan az is, hogy a háború után az állam kezében maradt. A testület egyúttal rámutatott, hogy a rendszerváltás után meghozott kárpótlási törvények csak az 1948 és 1989 közötti időszakot érintik.

Szakértői vélemények szerint amennyiben az alkotmánybíróság elismerte volna a Colloredo-Mansfeld család követelését, túllépte volna a kárpótlás időkeretét, és ezzel precedenst teremtett volna más, hasonló vagyoni követelésekhez.

Kristina Colloredo-Mansfeld, a család Görögországban élő örököse 1991-ben kérte a vadászkastély visszaszolgáltatását. Azt állította, hogy Josef Colloredo-Mansfeld sosem volt német állampolgár, mindvégig megőrizte csehszlovák állampolgárságát, így neki leszármazottként joga a van a vagyonra. A kastélyt ekkor vissza is kapta, és négy évig a tulajdonában volt. A döntést azonban megtámadta a nemzeti műemlékvédelmi hivatal, majd különböző fokú bírósági döntések után 2004-ben újrakezdték az ügy tárgyalását. Az új perben 2007-ben a legfelső bíróság az állam javára döntött. Kristina Colloredo-Mansfeld ezt a döntést megtámadta az alkotmánybíróságon, amely 2020 májusában megerősítette a legfelső bíróság álláspontját.

Az opocnói reneszánsz vadászkastély Csehország egyik leglátogatottabb műemléke, évente több mint 60 ezer ember keresi fel. Egyebek között nemzetközi hírű és rendkívüli értékű régi fegyver- és festménygyűjtemény található benne. Becslések szerint egyedül a kastély berendezésének értéke meghaladja az egymilliárd cseh koronát (közel 14 milliárd forint).

(Nyitókép: Az opocnói reneszánsz vadászkastély (c) wikipedia/CC BY-SA 4.0)


Kapcsolódó hírek





Legfrissebb hírek

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play