© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Szépségtippek Sissitől, kiállítás a bécsi szépségiparról
2018. április 19.
Fodrászok, borbélyok, kozmetikusok és a testápolási kultúra állnak a Wien Museum Karlsplatz legújabb kiállítása középpontjában. A "Tetőtől talpig" című tárlat arra is rávilágít, miként keletkeztek és milyen jelentést hordoztak egyes stílusok és divathullámok.
Mióta hordanak a nők rövid hajat? Milyen bajuszt viseltek a férfiak Bécsben? Hogyan lehet egy frizurának politikai jelentése, és milyen harcban volt fontos fegyver a rúzs? Ilyen és hasonló kérdésekre is választ ad a Wien Museum Karlsplatz napokban megnyílt kiállítása, amelynek középpontjában a bőr- és hajápolás áll a 18. századtól napjainkig.
Az emberek a 17. század végétől, a felvilágosodás korától tekintettek a testükre átalakítható erőforrásként - nem pedig mint valami sorsszerű adottságra, amely csak arra jó, hogy dolgozzanak vele. Ettől kezdve hihetetlen mértékben funkcionalizálták, regulázták és módosították a testüket, amely munkaeszköz helyett egyre inkább a munka tárgyává vált. A szépség tehát már nem adottság volt, hanem tudatos munka eredménye.
A testkép módosítása az idők során számtalan technikát, terméket és szakmát hívott életre – ilyen például a borbély, a fodrász, a kozmetikus vagy a parókakészítő. A Wien Museum Karlsplatz "Tetőtöl talpig. Fodrászkodni, borotválni, megszépíteni" című kiállítása ezeket a szakmákat és a modern testápolást mutatja be négy fejezetben, bécsi vonatkozással. A mintegy ötszáz kiállítási tárgy között éppúgy megtalálhatók Sissi szépségreceptjei mint Conchita egyik parókája, korabeli dauer-gépek vagy hirdetések és plakátok.
A jövő év elejéig nyitva tartó tárlat négy különböző szemszögből veszi górcső alá az emberi testet és az átalakítására kialakult technikákat: történetiségében, mint tudatos munka eredményét, mint a társadalom elvárásainak címzettjét és mint jelentéshordozót. A megjelenésünk ugyanis árulkodik a társadalomban elfoglalt helyünkről, a státuszunkról, a nemünkről, a világképünkről, a vallásunkról, a szakmánkról, a politikai beállítottságunkról és még sok másról is.
Kapcsolódó hírek
Bécsi programajánló
Februártól szeptemberig sokoldalú kulturális kínálattal várja Bécs az odalátogatókat. A Mozart-ház a zeneszerző halhatatlanságának állít emléket, a Zsidó múzeum az érdekházasságok segítségével menedéket kereső zsidó nők sorsát mutatja be, a Raimund Theater pedig a Bodyguard című világhírű musicalt tűzte műsorra.
A Bécsi Akvarell felfedezésére hív az Albertina
A bécsi Albertina múzeum az akvarellfestészet felfedezésrére hívja a festőművészet szerelmeseit. A „Bécsi Akvarell” című tárlaton a 19.századi osztrák akvarellfestészet kiemelkedő alakjainak munkásságát, majd a kortárs vízfestőművész, Martha Jungwirth, festményeit tekinhetik meg a Bécsbe látogatók.
Bécsi programajánló 2018-ra
Bár 2018 Bécsben elsősorban a szecesszióról és a bécsi modernizmus olyan nagy művészeiről fog szólni, mint Gustav Klimt, Egon Schiele, Koloman Moser és Otto Wagner, azért a könnyebb művészetek és a klasszikusok kedvelőinek sem kell majd a kulturális programokat nélkülözniük, ha az osztrák fővárosba látogatnak.
2018 a szecesszióról szól Bécsben
Gustav Klimt, Egon Schiele, Otto Wagner, valamint Koloman Moser a századforduló modern képzőművészeti és építészeti stílusirányzata, a bécsi szecesszió világhírű képviselői. 2018/2019-ben az osztrák főváros a négy művész halálának 100. évfordulója alkalmából e korszak felfedezésére hívja a modern kultúra kedvelőit.
Népszerű
- Advent Hallstattban
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Idén is megépült a mesebeli Jégtemplom a Tátrában
- Graz adventi vásárai
- Bizarr látványosságok: A leghátborzongatóbb helyek Itáliában
- A kis jégkorszak leghíresebb festménye életre kelt
- Großglockner panorámaút ősszel is gyönyörű, ráadásul olcsóbb
- Leopoldifest: Hatalmas vursli és hordócsúszdázás Klosterneuburgban
- A Napkirály 10 legszebb műve