© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Új kiállítás Bécsben: Mozart a vállalkozó
2017. február 10.
„Mozart és bécsi kapcsolatrendszere. Egy keresztmetszet.“ címmel indított új időszakos kiállítást a bécsi Mozarthaus. A tárlat dokumentumok, rézkarcok és emléktárgyak segítségével mutatja be, hogyan építette ki kapcsolatait a zeneszerző és vált ezáltal nemcsak felkapott művésszé, hanem sikeres vállalkozóvá is.
1781-ben nagy lépésre szánta el magát Wolfgang Amadeus Mozart. Összeveszett a salzburgi érsekkel és miután egy megalázó fenékbe billentésre is sor került, felmondta udvari állását és Bécsben próbált önállósodni. Vállalkozó lett, aki elsősorban zeneoktatással és zeneszerzéssel kereste a kenyerét.
Ehhez nem volt másra szüksége, mint egy jól kiépített kapcsolatrendszerre. Édesapja szerencsére nemcsak zenére tanította fiát, európai körútjuk során már kiskorában fontosabbnál fontosabb embereknek mutatta be a kis csodagyereket. Leopold Mozart jóvoltából a zeneszerző már hétéves korában királyi és fejedelmi udvarokba volt bejáratos, ahol magasrangú egyházi tisztségviselőkkel, filozófusokkal, tudósokkal, művészekkel és gazdag polgárokkal találkozott. Ezt a kapcsolatrendszert próbálta később felhasználni és továbbfejleszteni Bécsben, ahol II. József császári udvarával kötött ismeretségét kamatoztatni is tudta. Bár a zenei élet képviselői kezdetben ferde szemmel néztek rá, a szabadkőművesekkel, színházi társadalommal, kiadókkal és gazdag családokkal ápolt kapcsolatai átsegítették a nehezebb időszakokon. Hamarosan már nemcsak a tanítványaiból élt, de több operamegrendelést is kapott és egész Európában egyre híresebbé vált. Ekkor írta például a császár megbízásából a „Szöktetés a szerájból“ című művét és számos zongorakoncertje is itt keletkezett.
A bécsi Mozarthaus (Mozart-ház) új kiállítása ezt az időszakot helyezi a középpontba és Mozartot mint sikeres vállalkozót igyekszik bemutatni korabeli levelezések, rajzok és rézkarcok segítségével. A „Mozart és bécsi kapcsolatrendszere. Egy keresztmetszet“ című tárlathoz tartozik többek között egy értékes tubákos doboz, melyet a zeneszerző egyik pártfogójától kaphatott. Ez jó példája annak, hogy a szabadkőművesek közé tartozó Mozart milyen értékes ajándékokra tehetett szert szolgálataiért cserébe tehetős és befolyásos barátaitól.
Az érdeklődők itt találkozhatnak először egy eddig nagyrészt ismeretlen, 1785 körül keletkezett Haydn-portréval is, melyet a Haydn Ünnepi Játékok igazgatója, Walter Reicher még 2015-ben vásárolt meg az Egyesült Államokban és most örömmel bocsátott a Mozarthaus rendelkezésére. A kiállítást 2018. január 14-ig lehet megtekinteni.
Mozart und seine Netzwerke. Ein Querschnitt
Mozarthaus Vienna
1010 Bécs
Domgasse 5.
Nyitvatartás: naponta 10:00-19:00
Belépődíj: 11 euró
Kapcsolódó hírek
Zeneszeretők kedvére nyílt kiállítás Eisenstadtban
Az Esterházy-udvar egykori karmestere, Gregor Joseph Werner (1693-1766) halálnak 250. évfordulója alkalmából időszaki kiállítás nyílt a kismartoni (Eisenstadt) Esterházy-kastélyban, a tárlat az osztrák zeneszerző munkásságát nemzetközi kontextusban mutatja be.
Tényleg Salieri ölte meg Mozartot?
A zenetörténet máig nagy rejtélye, hogyan halt meg Mozart. Az egyik elmélet szerint Antonio Salieri ölte meg Mozartot. A bécsi Mozart múzeum most leszámol ezzel a legendával, be akarja bizonyítani a látogatóknak, hogy igazából csak Mozart apja utálta Salierit, akit az Amadeus c. Milos Forman film állít be ördögi figurának.
Népszerű
- Advent Hallstattban
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Idén is megépült a mesebeli Jégtemplom a Tátrában
- Graz adventi vásárai
- Bizarr látványosságok: A leghátborzongatóbb helyek Itáliában
- A kis jégkorszak leghíresebb festménye életre kelt
- Großglockner panorámaút ősszel is gyönyörű, ráadásul olcsóbb
- Leopoldifest: Hatalmas vursli és hordócsúszdázás Klosterneuburgban
- A Napkirály 10 legszebb műve