» Olaszország » Trentino-Alto Adige » Dél-Tirol
A Trauttmansdorff kastély botanikus kertje április elején nyit ki, amikor a kert kincsei virágozni kezdenek. 2005-ben Olaszország legszebbjének botanikus kertjének választották.
Az egzotikusságával szemetgyönyörködtető, amfiteátrumra emlékeztető formájú terület egy napsütötte hegyoldalon helyezkedik el, a tengerszint felett 334 - 438 méter magasan. Az ideális időjárási viszonyoknak köszönhetően mintegy 100.000 különböző növény otthona. A terület négy részből áll, ezek a nyári kert, a vízi- és teraszos kert, az erdős kert és a Dél-Tirol növényvilága. Egy különleges vonzereje az ausztrál Wollemia (Wollemia nobilis), egy ősi örökzöld fa, mint egy ékszert acél ketrecben tartanak.
A Trauttmansdorf-kert szívében található az 1850-ben épült Trauttmansdorff-kastély, mely ma a Dél-Tiroli Turista Múzeumnak - Touriseum - ad otthont. Kétszáz év alpesi- és gyógyturizmusának érdekes emlékeit látható itt húsz teremben.
Az idetartozó kastélykert éttermének tágas napos terasza és pálmafáktól övezett kávézója kellemes felfrissülést kínál.
(c) pixabay
1300-ben épült az a kastély alapja, amely egy vár volt: Neuberg. A nemesi Trauttmansdorff család vásárolta meg a várat 1543-ben. Ezt követően Trauttmansdorff sorsa fokozatosan romlott, míg 1777-ben összeomlott a torony, amely elpusztította a kápolnát is.
1846-ban Gróf Joseph Trauttmansdorff visszavásárolta a már romos várat, melyet rokonai hagytak el 150 évvel azelőtt. Joseph Trauttmansdorff helyreállította és kibővítette a várat, sok gótikus elemet beleépítve. A "Trauttmansdorff Castle" modell lett számos neo-gótikus várnak Dél-Tirolban. A várkastélyt Joseph Trauttmansdorff törvénytelen fia Maurice de Leon örökölte.
A kastély híres vendége volt egykor az osztrák Erzsébet császárné, Sissi. A trauttmansdorfi kastélyban Sissi két alkalommal - 1870 és 1871 telén - vett részt téli gyógyüdülésen. Ma egy ún. Sissi-túra vezet a kastélykertből a merani gyógyüdülőhely központjába, az Erzsébet császárné-parkba, Sisi márványból készült szobrához. Tartózkodása alatt lánya, Valerie Marie tette ismertté Merant, mint híres fürdővárost.
Maurice de Leon mint tulajdonos, aki üzemeltette a császárné ott tartózkodása alatt is a várkastélyt, végül eladta az összes vagyonát, beleértve a Trauttmansdorff várkastélyt is. A vevő, Friedrich von Deuster alakította ki a mediterrán kertet és a kastélynak is új fényt adott.
Az I. világháború után a fasiszta rezsim kisajátította, a várkastély az Opera Nazionale per di Combattenti tulajdonába került, és a "Castel di Nova" nevet kapta.
A II. világháború alatt a várkastélyt Wehrmacht használta. A háború után a várkastély üres volt, 1977-ben a várkastélyt a dél-tiroli tartományi közigazgatás vette tulajdonba és kezelésbe.
1990-ben végre hasznosították, a Touriseum kapott benne helyet, elkezdték a várkastély és a kert helyreállítását, felújítását. A régi kert helyén Botanikus Kert került kialakításra. 2001. június 16.-án nyitotta meg kapuit ismét a már felújított kastély és a kert, a kastélyban a múzeum funkciója megmaradt.
|
Értékeld te is!