» Olaszország » Lazio
Sant'Ignazio di Loyola-templomnak pompás kupolát kellett volna kapnia, de amikor 1642-ben elfogyott a pénz, a terveket elvetették.
Ahelyett, hogy teljesen lemondtak volna a kupoláról, a festő és jezsuita testvér, Andrea Pozzo azt javasolta, hogy fessenek egy életnagyságú kupolaillúziót, amely megtéveszti a látogatók szemét (feltéve, hogy a megfelelő szögből néznek fel). Az 1685 és 1694 között festett remekműve még ma is megtéveszti a szemet.
Pozzo egy másik illúziót is festett a Szent Ignác mennyezetének homlokzatára. A Szent Ignác életét és munkásságát ábrázoló hatalmas festmény az ég felé emeli és kitágítja az egyszerű épületet, a kényszerített perspektívát használva, hogy az alakokat a magasba emelje. A technikát quadratura néven ismerik, amely a geometrikusan pontos, erőltetett perspektívájú építészet és a fantázia olyan elemeinek keveréke, mint a kerubok és a lebegő szentek. Pozzo könyvet írt a témáról, Perspectiva Pictorum et Architectorum címmel, amely nagy hatással volt más barokk festőkre.
A kupola és a központi illusztráció is egyetlen 17 méteres vászonra van festve. Az illúziókon végzett munkája olyan jó fogadtatásra talált, hogy megbízást kapott a templom többi műalkotására is.
1891 áprilisában egy hatalmas lőporraktár-robbanás a városon kívül megrázta Rómát, és megrongálta a mennyezeti műalkotást. (Emellett a Parlament épületének tetőszerkezetének egy része is beomlott, és általános pánikot keltett a városban.) Egy 1961-es restaurálás során a festett mennyezetet helyreállították.
1703-ban Pozzo megismételte kupolaillúzióját Bécsben, a ma egyetemi templomnak nevezett jezsuita templomban és az olaszországi Frascati Gesù-templomban.
A templom bejárata a Piazza S. Ignazio térre néz. Az illúzió megtekintésének legjobb módja, ha a templomba belépve a szemét lehajtva tartja, amíg el nem éri a kör alakú márvány jelzést, amely jelzi az ideális kilátópontot a "kupola" megpillantásához. A padlón egy második jelzés jelzi a mennyezet többi részének ideális szemlélődési pontját.
A templomban még megcsodálható a XV. Gergely pápa emlékműve, egy 17. század végi alkotás, amely az apszistól jobbra eső teremben található, valamint a Szent Ignác gigantikus szobra, Camillo Rusconi 1728-ban készült alkotása, amely az apszistól balra eső teremben található. Említésre méltó még a templom fölött elterülő tér, amelyet Filippo Raguzzini rokokó stílusban épített (1727-28).
|
Értékeld te is!