» Olaszország »
A labirintus a klasszikus korban többnyire misztikus jelentéssel bírt, a középkorban pedig mágikus, vallásos értelmezést kapott, a 16. század közepétől az udvarok hangulatához jól illeszkedő játékká vált, később pedig a 16-18. századi villák fantáziadús kertjeinek dekoratív kiegészítőjévé váltak. A labirintusok gyakran a növekedés, a belső utazás, az univerzum és a pszichénk összetettségének metaforái.
Olaszországban számos labirintus létezik, némelyik egészen régi, mások újabb keletűek. Ideális célpontot jelentenek a természetben való elmerüléshez, elkerülve a zsúfolt helyeket.
A Parmense vidékén található Masone labirintus, amelyet Franco Maria Ricci művészeti kiadó és szerkesztő rendelt meg, a világ legnagyobb labirintusa.
Palmanova erődített városa ihlette, és teljes egészében bambuszból épült, egy olyan növényből, amely nagy mennyiségű szén-dioxidot nyel el. A labirintusban mintegy 200 000 különböző fajhoz tartozó bambusznövény található, amelyek magassága 30 centiméter és 15 méter között mozog.
"Ez egy labirintus, amelyben el lehet veszni, fantáziálni és elmélkedni lehet" - olvasható a Masone-labirintus honlapján.
Csak a labirintus végén lehet bejutni - szimbolikusan megtisztulva - a múzeumba, amely a Ricci által ötven év alatt összegyűjtött műalkotások teljes gyűjteményének ad otthont.
Van itt egy bisztró is, ahol a helyi konyhát (ez Emilia-Romagna Élelmiszer-völgyének szíve) élvezhetjük, amelyet a díjnyertes séf, Spigaroli kurátora állított össze.
A labirintus megalkotásakor Ricci-t a 20. századi argentin íróval, Jorge Luis Borges-szel való találkozás inspirálta, aki számos művében bevezette a labirintus témáját. Nem véletlen, hogy világszerte számos labirintust építettek az ő tiszteletére.
A Borges-labirintus a velencei San Giorgio Maggiore-szigeten.
A velencei San Giorgio-szigeten a 2011-ben épült varázslatos Borges-labirintus nemrég nyílt meg a nagyközönség előtt (2021. június 11-én, Jorge Luis Borges halálának 25. évfordulója alkalmából).
A teljes egészében bokorfákból (3200) álló labirintus a Buenos Aires-i író előtt tiszteleg. A bonyolult labirintust Borges "Az elágazó utak kertje" című novellája ihlette. Az ösvény mentén Borges számára kedves szimbólumokat ábrázoló tárgyak találhatók: tükrök, homokórák és egy hatalmas kérdőjel. A növények sövényei úgy vannak elrendezve, hogy kétszer is a "Borges" nevet formálják.
A labirintus a 20. századra jellemző belső zavart és az elveszettség érzését hivatott jelképezni, olyan témákat, amelyeket Borges széles körben feldolgozott írásaiban.
A bejárattól nem látni sem a kijáratot, sem az ösvényt, amely kanyarokban és szűk átjárókban kanyarog; és miközben az ember oda-vissza halad, apró bokorfalevelek simogatják, miközben a föld illatát érzi, és az audioguide-on keresztül Antonio Fresa által komponált dallamot hallgatja, amelyet a Teatro della Fenice zenekarral ad elő.
A Borges-labirintust a Giorgio Cini Alapítvány hozta létre Maria Kodama írónő, Borges özvegyének megbízásából.
Olaszországban található a világ legrégebbi növényi labirintusa: a Padova közelében található Valsanzibio labirintus.
A Villa Barbarigo nagyobb Valsanzibio kertjének része, a labirintus 6000 örökzöld bokorcserjéből épült. E növények többsége több mint 400 éves, és 1664-1669 között ültették őket, amikor a Valsanzibio-kerteket létrehozták.
A Valsanzibio-labirintus megőrizte a reneszánsz és barokk műemlékekhez illő titokzatosságát, és Istennek tett fogadalomként épült, hogy véget vessen a pestisjárványnak, amely akkoriban pusztított a környéken.
A labirintust eredetileg szimbolikus ösvénynek, a megváltás útjának tervezték, amely az embert a tévedéstől az igazsághoz vezeti. A magas falak között elbizonytalanodva, kétkedve haladunk tovább; minden egyes ígéretes rövidebb út meghosszabbítja az utat, vagy a hét zsákutca egyikébe vezet, amelyek mindegyike a hét halálos bűn egyikét jelképezi. Ha ezeket leküzdötted, egy torony tetejére érsz, ahonnan szimbolikusan tisztább képet kapsz az életedről.
Ez az utazás a Diana-pavilonnál kezdődik, a látványos monumentális bejáratnál, amely a 19. századig hajóval volt megközelíthető Velencéből.
A labirintus kijáratához érve leülhetsz a Remete barlangjában, és meditálhatsz arról, amit a labirintusban tett sétád során felfedeztél.
Kevésbé titokzatos, de ugyanolyan lenyűgöző a Villa Garzoni történelmi kertjében található labirintus Collodiban, ahol Carlo Lorenzini író apja, a Pinokkió kitalálója dolgozott.
Az olasz kert egy 18. századi remekmű, amelyet napjainkig jól megőriztek; vannak benne vízjátékok, nagy medencék, bambuszligetek és páholysövények, mesterséges barlangok, szobrok, vízköpők és persze a labirintus, amely a néphit szerint szerencsét hoz a pároknak: azt mondják, hogy a labirintusban kéz a kézben járva hosszú és boldog szerelmet garantál!
A labirintus az egyetlen, amely a környék villáiból fennmaradt. Kicsi és meghitt, számos kereszteződéssel, zsákutcával és tévútvonallal rendelkezik, amelyekben könnyű eltévedni - és jól szórakozni.
Egy labirintus, amely szórakoztatja a látogatókat, és felidézi egy letűnt korszak nemeseinek játékait. Ez a labirintus a Donnafugata kastély belsejében található, 15 kilométerre a szicíliai Ragusától.
Száraz kőfalakból és a régióra jellemző helyi fehér kőből készült, és a bejáratnál egy kőkatona áll.
Egykor sövénnyel és kúszórózsákkal fedték be, hogy megakadályozzák a járókelők leskelődését, és megnehezítsék a kijáratot, egészen másképp nézett ki, mint ma. Ennek ellenére továbbra is izgalmas végigsétálni rajta, és megtalálni a kijáratot.
A labirintus trapéz alakú, és ez nem véletlen: a villát birtokló bárót utazásai során a London melletti Hampton Courtban látott labirintus ihlette.
Ragusától alig 20 kilométerre található a Donnafugata-kastély, a labirintus körül emelkedő pazar nemesi rezidencia.
|
Értékeld te is!