» Olaszország » Sicilia » Szicília
Az észak-szicíliai Tindari csodálatos szentélyében található egy különleges Szűz Mária-ábrázolás: egy keletről származó bizánci faszobor, amely egy fekete Madonnát ábrázol.
A szentély látványos helyen, csaknem 300 méter magasan áll egy hegycsúcson, ahonnan panoráma nyílik a Messina melletti Patti, egy népszerű tengerparti üdülőhely egész partvidékére, a Nebrodi-hegység hatalmas területének részeként.
A jelenlegi épület egy korábbi, kalózok által elpusztított templom romjain áll; a 16. században barokk stílusban építették újjá, majd a 20. század második felében kibővítették.
Tindari eredete az ókori görög Tyndaris akropoliszra nyúlik vissza, amelynek maradványai a szomszédos Tindari régészeti területen láthatók.
A Fekete Madonna körüli legenda miatt Tindari népszerű zarándokhely.
A bizánci szobor eredete egy legendához kötődik, amely szerint a szobor egy hajóval érkezett keletről az ikonoklasztikus üldözés idején; a hajót egy vihar arra kényszerítette, hogy a tindari öbölben keressen menedéket. A szobor egy ládában volt a hajó rakterében.
Amikor a vihar elült, a hajó a túlzott terhelés miatt nem tudott elindulni. Ezért a matrózok úgy döntöttek, hogy a súlyt úgy könnyítik meg, hogy a ládát a szoborral együtt a vízben hagyják. A helyiek megszerezték a ládát, és miután kinyitották, felfedezték a csodálatos, cédrusfából készült bizánci szobrot, amely a kis Jézust karjában tartó Madonnát ábrázolja. Az ikont a környék legmagasabb hegyére vitték, ahol már létezett egy keresztény közösség. Ez volt a kezdete a tindari Fekete Madonna kultuszának.
A Fekete Madonnát minden év szeptember 7-én tisztelik, amikor számos zarándok gyűlik össze Tindariban, hogy részt vegyen az ünnepélyes ünnepségeken.
|
Értékeld te is!