» Olaszország »
Jeruzsálemben az 5. században már megemlékeztek az ünnepről, amelyet Dormitio sanctae Mariaenek, azaz "a Szentséges Szűz elszenderülésének" neveztek. A 6. században egész Keleten elterjedt az ünnep. Róma a 7. században vette át, és a 8. századtól kezdve Assumptio beatae Mariaenek, azaz a Boldogságos Szűz mennybevételének nevezték.
Az augusztus 15-én ünnepelt Ferragosto az olasz nyár csúcspontjának tekinthető. Sok olasz még mindig ilyenkor veszi ki a nyári szabadságát, a városok kiürülnek, a strandok pedig megtelnek.
A Ferragosto, amely egybeesik Mária mennybemenetelének katolikus ünnepével, egy olyan ünnep, amely Augustus római császár idejére nyúlik vissza. Augusztusban több ünnepet is tartottak az aratás megünneplésére; i. e. 18-ban Augustus bevezette a "Feriae Augusti"-t, hogy összekapcsolja ezeket, és hosszabb pihenőidőt biztosítson az aratás után, amely az intenzív mezőgazdasági munka időszaka volt.
Az "Augustali" ünnepségek során a Római Birodalom egész területén lóversenyeket rendeztek; ezek az ősi hagyományok máig szinte változatlanok (gondoljunk csak a sienai Palio dell'Assunta-ra, amelyet augusztus 16-án tartanak).
A ferragostói kirándulás népszerű hagyománya a fasiszta rendszerrel jelent meg, amely az 1920-as évek második felében a szabadidős szervezetein keresztül több száz kirándulást kezdett szervezni, sőt, még a kedvezményes áron elérhetővé tett "ferragostói népvonatokat" is létrehozta. A kezdeményezés lehetőséget adott a kevésbé tehetős embereknek, hogy olasz városokat látogassanak meg, vagy tengerparti és hegyi üdülőhelyeken töltsenek el időt. Az ajánlat augusztus 13-ra, 14-re és 15-re korlátozódott.
A hagyomány a mai napig folytatódik, és a Ferragosto a strandjátékok, a vízilufi, a tábortűz és a tánc mellett a nyár igazi ünnepévé vált. A nap egyik legfontosabb pillanata a hagyományos Ferragosto ebéd, amely általában egy grillezés vagy piknik a családdal és a barátokkal.
Mivel a Ferragosto egyben katolikus ünnep is, a nap nemzeti ünnep Olaszországban.
Még több a ferragosto-ról: itt
Drágul az olasz tengerpart, 2023-ban már eleve 12 százalékkal emelkedtek az árak, idén a tavalyihoz képest átlagosan 8 százalékos drágulást várnak. Az olaszok is érzik ezt, ezért sokan inkább más országok tengerpartjaira mennek nyaralni. A vendéglátósokat a külföldi turisták számának növekedése nyugtathatja meg.
A tengerpartokon idén összesen 407 millió vendégéjszakát várnak, ez nagyjából egy százalékos csökkenést jelent, ebből 312,5 millió belföldi foglalás – ez 4,4 százalékos visszaesés. Ebből következik, hogy a külföldi foglalások száma viszont nő, méghozzá 11 százalék fölötti arányban
Főleg az éttermi árak emelkednek, 2022-höz képest már 25 százalékkal, de ott lihegnek mögötte a bárok, fagylaltozók árai, az utazási költségek, a szabadidős és szórakozási lehetőségek árai, valamint a tengerparti szolgáltatások, kölcsönzők árai – ezek mind 20 százalékkal emelkednek. A strandok 16 százalékkal emelték áraikat az elmúlt két évben.
A saját tengerpartjukra látogató olaszok száma ugyan csökken, de bennük a nap, a tenger iránti vágy nem. Mit tesznek, hová mennek? A helyzet az, hogy az olaszok nyári utazásszáma tulajdonképpen növekszik, de inkább külföldre mennek, a fő célpontjuk Görögország, Spanyolország és Albánia.
Ez megváltoztathatja az augusztusi rohamot is, a túl magas árak miatt a szokásos augusztus 15-től kezdődő egy- vagy kéthetes nyaralások akár két éjszakával is lerövidülhetnek.
|
Értékeld te is!