» Magyarország » Heves » Mátra
Mátraszentimre hat, a Felső-Mátra hegyeiben szétszórtan elhelyezkedő lakott helyből áll, ezek Mátraszentimre, Mátraszentistván, Mátraszentlászló, Bagolyirtás, Fallóskút és Galyatető. A legmagasabban fekvő településrésze Galyatető.
A múzeum vitrinjeiben közel 1600 ásványt és ásványtársulást, valamint 150 ősmaradványt láthatnak az érdeklődők.
A felső-mátrai templomok talán legismertebb búcsújáróhelye, a Mária-kápolna. Különlegesen szépek a tűzzománc stációk. A kápolnát az 1970-es évek végén építették a csodás jelenések helyén.
A kegyhelyhez jelzett turistaút is vezet, ám gépkocsival is könnyen megközelíthető.
Ágasvár a Mátra nyugati részén elhelyezkedő, meredek trachithegycsúcs, Pásztóhoz közel. Csúcsán egykor erős vár állt, amelynek mára alig maradtak látható nyomai. A várat először 1265-ben említi oklevél. Fénykorát a 13. és a 14. században élte. A hegy oldalán a Csörgő-lyuknak nevezett barlang található, sokfelé elágazó folyosókkal és nagyobb belső csarnokokkal.
Ágasvár az amatőrcsillagászok egyik kedvelt észlelőhelye.
Mátraszentimrén egy rövidebb, de annál izgalmasabb útvonal. A Csörgő-szurdok hazánk egyik legvadregényesebb hasadéka, ahol a több méteres andezitfal között lehet megcsodálni a víz felszínformáló erejét.
Az Egererdő Zrt. kezelésében lévő területen a Felső-Mátra irányából a piros sáv jelzésen haladva járhatjuk be a páratlan szépségű völgyet.
Vörös-kő-hegyen emelkedő Vörös-kő-kilátóból nézhettünk körbe. A közel 800 méter magasból dél felé Ágasvártól Galyatetőig, északra pedig a Magas-Tátráig látható be a táj.
A vöröskő elnevezés a vidéken fellelhető vöröses színezetű kövekről született.
Mátraszentlászló közigazgatásilag Mátraszentimréhez tartozó falucska, Magyarország legmagasabban fekvő települése, melynek eredeti neve Fiskalitáshuta volt. Ezt váltotta fel 1938-ban a Mátraszentlászló elnevezés.
Festői hangulatú, a Kút (Narád)-hegy oldalában fekszik.
|
Értékeld te is!