» Egyesült Királyság » Skócia » Skócia
Ahol Skócia és Skandinávia találkozik, és az Északi-tenger az Atlanti-óceánnal, ott fekszik Shetland mintegy 100 szigetecskéje.
A sok helyen szinte érintetlen szigetcsoport a természet szerelmeseinek paradicsoma: a Shetland-szigetek közül mindössze 15 lakott, és a fő szigeten, a "Mainland"-en mintegy 19 000 ember él. A tenger mély bejáratai és a shetlandi Voes (fjordok) a világhírű skandináv bejáratokra emlékeztetnek.
Nem számít, hol van Shetlanden: sehol sincs öt kilométernél messzebb a tengertől. A sziklák és sziklák ideális költőhelyet biztosítanak több ezer tengeri madárfaj számára, a partokon pedig néha fókákat és vidrákat is lehet látni. Tényleg érdemes bepakolni egy távcsövet!
A kis sziget, ahol kevesebb mint 40 ember él, soha nem tért át teljesen a Gergely-naptárra. A munkaszüneti napok ezért még mindig a Julián-naptár alapján vannak, amely a Julius Caesar alatti Római Birodalom maradványa.
A karácsonyt januárban is ünneplik, ahogyan egyes ortodox templomokban is.
A Julián-naptárat (vagy Julianus-naptár) a mindennapi életben nem használják szigorúan Foulán, amely az összes sziget közül a legtávolabb van a brit szárazföldtől - gyakorlati okokból: a repülőjáratok és a kompok menetrendje a modern naptár alapján készül, amelyet az Egyesült Királyságban 1752 óta használnak.
A naptárat XIII. Gergelyről nevezték el, aki 1582-ben rendelte el. Bevezetésének oka az volt, hogy a Julián-naptár azt feltételezte, hogy a Föld 365,25 nap alatt kering a Nap körül - valójában azonban 365,2422 napot vesz igénybe, ezért a naptári év és a napév között egyre nagyobb eltérések mutatkoztak. A Gergely-naptár más szabályt vezetett be a szökőévekre vonatkozóan, amely ma is érvényes.
|
Értékeld te is!