» Spanyolország

» Spanyolország » Katalónia » Katalónia

Barcelona látnivalói bennfentes tippekkel


Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

Barcelona Európa egyik legszebb tengerparti helye. Ha egy városi kirándulást egy tengerparti nyaralással szeretné összekapcsolni, akkor a Costa Brava -i spanyol metropolisz a megfelelő hely.

Barcelona a világ legzsúfoltabb turisztikai célpontja évi 20,37 millió látogatóval. A túlturizmus következményei Barcelonában? Láthatóak és láthatatlanok is. Túlterhelt infrastruktúráról beszélünk – hosszú sorok, lassú forgalom és korlátozott hozzáférés. Ráadásul a nagy kereslet miatt az árak is megugranak, a zajszint is megnő, és a pazarlás is. 

 

Spanyolországban 2012 óta vannak idegenforgalmi adók, Katalónia vezette be először az éjszakánként 0,60 és 3,50 euró közötti „ökoadót”. Mostanra több város és régió is bevezette az idegenforgalmi adót, amelyet a szállásadónak kell fizetni, általában a bejelentkezéskor.

A barcelonai idegenforgalmi adó az egyik leggyorsabban emelkedő Európában, amit 2025-ben megdupláztak.

2025. március elején a katalán kormány megállapodást írt alá, amely lehetővé teszi Barcelonának és más katalán célpontoknak, hogy a luxusszállodák esetében éjszakánként 3,50 euróról 7 euróra emeljék a díjat.

Ezen felül Barcelona weboldala szerint hamarosan éjszakánként 4 eurós önkormányzati felárat kell fizetni, amely 2025-ben szintén megduplázódhat. Az idegenforgalmi adókkal együtt az éjszakánkénti összköltség 15 euróra emelkedne a felső kategóriás szállodákban, az áfával együtt.

LÁTNIVALÓK

Barcelona 26 csillagos éttermet, valamint öt luxus divat- és hét Rolex üzletet kínál.

Legfontosabb látnivalók közé tartozik még a Güell park, a La Rambla sétány, a csodálatos Palau de la Música Catalana koncertterem és a Montjuïc-kastély, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a városra és a tengerre.

Gaudi épületei Barcelonában

Európában Antoni Gaudí (1852-1926) katalán építész a szecesszió egyik legérdekesebb, legeredetibb egyénisége. Fantasztikus épületei - a Sagrada Família, a Güell park, a Casa Mila és a Casa Batlló Barcelonában - ma is csodálatra késztetik az embereket. A Casa Milá és a Casa Batlló Barcelona lakóépületnek tervezett, ma már múzeumként működő jellegzetes épületei. 

A Casa Milà, Gaudí egyik fantasztikus alkotása a Passeig de Gràcia sugárúton áll. A Milà család megbízta az építészt a hatemeletes ház építésével, amelyben a legnagyobb lakást ők maguk is elfoglalták. Műszaki szempontból 1912-ben messze megelőzte korát, a légkondicionálás helyett természetes szellőzéssel, a teherhordó falak helyett pedig rugalmas helyiségelrendezéssel. A La Pedrera, azaz a kőbánya becenevet kapta, mivel homlokzata nagyon szabálytalan és sok kiálló részből áll. A kovácsoltvas erkélyrácsok hínárra emlékeztető absztrakt szobrok.

A látógató az öt emeleten egy eredetileg berendezett és díszített lakást tekinthet meg a 20. század első harmadából, valamint a padláson Gaudí összes művét bemutató kiállítást. 270 boltíve olyan benyomást kelt, mintha egy óriás bálna csontvázában lennénk. A tetőterasz fölött szellőzőaknák, lépcsőházak és kémények emelkednek, mint megkövült harcosok. Koncerteket is tartanak itt.

Sagrada Família

Antoni Gaudi legismertebb műve a Barcelona jelképévé magasodott Sagrada Família (Szent Család) - templom. A Sagrada Familia évi 4,5 millió látogatójával a legnépszerűbb műemlék Spanyolországban.

Bár a bazilika legkorábban 2026-ban készülhet el, Antoni Gaudí fő művének tekintik. A megbízást csak az 1882-es építkezés megkezdése után vállalta el, amikor a neogótikus stílus dominált, és a modernizmus stílusában dolgozott tovább. Ennek során a természetből vett formákhoz igazodott. Ilyen például az úgynevezett Születés homlokzatának központi portálja, amelyet egy ciprusfa koronáz. 18 tornyot terveztek, de Gaudí életében (1852-1926) csak a Szent Barnabás harangtorony valósult meg.

Két felvonó viszi a látogatókat 65 méteres magasságba. A Mária-torony 2021-ben készült el, és egy tizenkétágú, világító csillag koronázza. Még nem épült meg a főtorony, amely 172,50 méteres magasságával a világ legmagasabb templomtornya lesz. A belső tér viszont 2010 óta teljes. Itt kőoszlopok támasztják alá a boltozatokat, amelyek faként ágaznak felfelé, és egyfajta leveles tetőben végződnek. A színes ablakokat Joan Vila-Grau festő és üvegművész tervezte.

Parc Güell - zöld oázis mozaikokkal

Antoni Gaudí ismét: Eusebi Güell már 1886-ban megbízta őt új lakóhelye, a Palau Güell építésével. Az angol kertekért rajongó iparmágnás 1900-tól ezt a parkot alakíttatta ki. A nehéz pénzügyi helyzet miatt az építész a költséghatékony építkezésre fordított figyelmet: A nagy földmozgások elkerülése érdekében a terveket a dombos terephez igazította, amelybe szervesen illeszkednek a támfalak és teraszok. Az építőanyagok nagy része vagy magáról az építkezésről vagy a környékről származik. A mozaikkövek például a közeli kerámiagyárak hulladékai.

Így jött létre három lakóépület és több, gazdag díszítésű funkcionális épület: a bejárati részen két kerámiatöredékekkel borított pavilon áll kapualjként, a sárkánylépcsőház körül a színes mozaikos sárkány, amely az épület nevét adja, két grottát, egy szökőkutat és egy ódon épületet. A természet központi terét egy hullámzó, padként is szolgáló, apró kerámia- és kristálykövekkel borított korlát szegélyezi. A dekorációban absztrakt motívumok váltakoznak az állatövi jegyekkel, csillagokkal, virágokkal és halakkal.

Eltűnt a térképről a Güell parkhoz vezető buszjárat

Barcelonában többé nem találhatjuk meg a térképeken az Antoni Gaudí Güell parkjához felvezető buszútvonalat. A változást a lakosok igencsak üdvözölték, ugyanis a tömegközlekedési eszköz állandóan tele volt turistákkal.

Eltűnt a Google és az Apple térképekről az egyik leghíresebb barcelonai látnivalóhoz, a Güell parkhoz felvezető 116-os busz útvonala, az útvonaltervezők csak a gyalogos és az autós megközelítést mutatják. A La Salut negyed lakói éveken át panaszkodtak, hogy a zsúfoltság miatt nem tudnak hazajutni, ugyanis a járműre rengeteg turista szállt fel. Megoldásképpen a városi tanács elintézte, hogy az útvonalat töröljék a térképekről, így a busszal újra a helyi lakosság közlekedhet majd.

A Park Güell jegyeket 2024. július 1-től csak online árulják

A jegyek bizonyos idősávokra lesznek kaphatók, hogy a turisták egyenletesebben oszoljanak el a nap folyamán

Alig két hónappal azután, hogy a barcelonai Park Güell a címlapokra került, miután a navigációs térképekről eltávolították az ott elhaladó buszjáratról szóló információkat, a város híres nevezetessége ismét a hírek középpontjába került. Ezúttal a vezetősége úgy döntött, hogy 2024. július 1-jétől minden jegyértékesítést digitálisan bonyolít le.

Akárcsak a buszjárattal kapcsolatos intézkedést, ezt a lépést is az indokolta, hogy csökkentsék a területen tapasztalható zsúfoltságot. A Güell Parknak otthont adó La Salut negyed lakói évek óta panaszkodnak a turisták örök kedvencének szomszédságában élés kellemetlenségeire.

A jegyértékesítés teljes digitalizálására való áttérés már csak azért is természetes, mert az online értékesítés már eddig is az eladott jegyek 85%-át tette ki.

Mégis úgy vélik, hogy ez teljesen megszünteti a bejáratnál való zsúfoltságot és a szomszédos utca elzárását, mivel a turisták mostantól tudják, hogy mikor érkezhetnek egy időbeosztás szerint. A park bejáratához érkező turisták számára is megszűnik a kellemetlenség, akik csak azért utaznak a park bejáratához, hogy rájöjjenek, hogy nincs több jegy.

Barri Gòtic

Gótikus negyednek nevezett városrész a legrégebbi Barcelonában. A középkori utcák mellett egyik legfőbb nevezetessége a Barcelonai Katedrális gótikus épülete, aminek az alapjait a 13. században tették le. A templom arról is nevezetes, hogy itt kereszteltek meg hat, Kolumbusz Kristóf által Európába hozott amerikai őslakost.

La Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia

A katalán gótika e háromhajós és két harangtornyos remekművének építése 1298-tól 1913-ig tartott. A nagy ablakok ellenére a katedrális meglehetősen árnyékosnak, a kripta pedig szinte kísértetiesnek tűnik. Tizenkét kápolnája szinte rejtve van, a pálmákkal, magnóliákkal és narancsfákkal díszített kerengő pedig, ahol 13 lúd lakik, olyan, mint egy kert. Ezek részei Santa Eulaia, Barcelona védőszentjének legendájának, aki egy alabástrom koporsóban nyugszik.

A belső térben Guerau Gener, Gabriel Alemany és Bernat Martorell oltárképei találhatók. Minden korszakból származó ólomüveg ablakok, egy filigrán faragott kórusszék és a fekete feszület, amely állítólag segített legyőzni a török flottát a lepantói tengeri csatában.

Vasárnaponként a városlakók, fiatalok és idősek a katedrális előtt gyűlnek össze a hagyományos sardanára. Ez a körtánc a katalán identitás része.

Torre Glòries

Gaudihoz hasonlóan Jean Nouvelt is a Barcelonától északra fekvő Montserrat-hegység lekerekített formája ihlette a Torre Glòries tervezésekor. 

A 2005-ben felavatott épület a város egyik jellegzetes épülete, amely 144 méter magasra emelkedik. A kilátóteraszról 360°-os kilátás nyílik a városra.

Nappal az alumíniumból és üvegből készült homlokzat a sötétkéktől a fehérig tartó szabálytalan színátmenettel egy szökőkútra emlékeztet. Éjszaka 4500 különböző színű LED-projektorral világítják meg.

A tizenegy felvonó közül néhány üvegből készült, ami a 125 méter magasan lévő 30. emeletre, a kilátószintre való feljutásnak további varázst kölcsönöz. A tervezés során Nouvel ügyelt arra, hogy a Sagrada Família magassága alatt maradjon, így tisztelegve Antoni Gaudí előtt. 

A torony alján egy multimédiás kiállítás Barcelona ismeretlen oldalát mutatja be.

Palau de la Música Catalana - a zene temploma

Az 1905 és 1908 között Lluís Domènech i Montaner tervei alapján épült hangversenyterem bármennyire is játékosnak tűnik, modern módon épült. A központi acélkeretbe nagyméretű ablakokat építettek be, amelyek rengeteg természetes fényt engednek a "zenedoboz" belsejébe. Ehhez járul még a szobrokkal, mozaikokkal, ólomüveggel és kovácsoltvasakkal gazdagított dekoráció. Ez teszi a modernista stílusú épületet, amely 1997 óta az Unesco világörökség része, az építészet szerelmesei számára éppúgy érdekessé, mint a zene rajongói számára. Egy vezetett túra tehát éppúgy érdemes, mint egy koncertlátogatás.

A nagy terem és a színpad, amely fölött az orgonasípok trónolnak, harmonikus egységet alkot. A német Eberhard Friedrich Walcker által tervezett hatalmas hangszer 63 regiszterrel rendelkezik négy manuálon. A Palau vendége volt többek között az Orfeó Català katalán népi kórus, amelynek a Palau-t építették, Richard Strauss, Igor Stravinsky, Szergej Rahmanyinov és Montserrat Caballé.

La Boquería

A világ egyik leghíresebb, legpatinásabb, festői szépségű piaca és vásárcsarnoka a La Boquería.

Barcelonában tényleg nincs hiány piacokból. A Mercat de Sant Josep de la Boqueria, amely egy 1835-ben lebontott kolostorról kapta a nevét, azonban magabiztosan állítja, hogy a világ legjobbja. Ezen a helyen már 1217-ben húskereskedelmet folytattak, 1840-től pedig Josep Mas i Vila tervei alapján épültek a jelenlegi acél- és üvegcsarnokok. Nem zárt épületnek, hanem fedett szabadtéri piacnak tervezték. A Ramblasra néző, különösen fotogén portált Antoni de Falguera i Sivilla építész tervezte.

A vendégek "Barcelona gyomrában" a Pinotxo bárban vagy a másik tíz pult valamelyikében telepedhetnek le, élvezhetik a tapasokat, tortillákat, paellát, sonkát egy cava mellett, és vásárolhatnak kulináris ajándéktárgyakat. A közel 2600 négyzetméteres árusítóhelyen a világ minden tájáról származó húsok, halak és tenger gyümölcsei, sajtok, kenyér, olajbogyó, gyümölcsök és zöldségek hatalmas választékát kínálják.

Camp Nou - a futballrajongók Mekkája

Az 1957-es megnyitása óta az aréna az FC Barcelona otthona, és közel 100 000 néző befogadására alkalmas, Európa legnagyobb futballstadionja. Az elnöki páholy, VIP-szalonok, valamint több televíziós stúdió, sportorvosi központ, a labdarúgó veteránok számára kialakított terület, az FC Barcelona klubmúzeum és egy kápolna is helyet kapott.

Sok-sok ezer szurkoló látogatja naponta az arénát és a hozzá tartozó, lenyűgöző múzeumot, valamint komoly összegeket költenek a klub elképesztően látványos, több emeletes ajándékboltjában is.

A program múzeumlátogatással és Camp Nou-túrával kezdődik, beleértve a panorámát és a Lionel Messinek szentelt területet, aki több mint 21 évig játszott az FCB-ben. A túra a trófeaszekrénnyel és egy interaktív teremmel folytatódik, ahol a "Barça" történetének mérföldköveit lehet megtapasztalni. A skála felső végén találhatók a VIP- és privát területek, a játékosok kabinjai, a sajtó területe és egy professzionális fotóstúdió.

Montjuïc

A turisták ezreit vonzó erődítményben a város lakói az elnyomás jelképét látják, miután az egyik várárokban végeztette ki a Franco-diktatúra (1939-1975) Lluis Companys katalán kormányfőt és ellenálló társait, és egészen 1960-ig politikai foglyok ezrei sínylődtek a vár falai között. 

A katalánok évszázadok óta idegen testnek tekintik a Montjuic-hegyen épült várat és "Katalónia Gibraltárját látják benne". A történelem során a spanyol kormányok mindig arra használták az erődöt, hogy sakkban tartsák vele Barcelona lakosságát. Espartero tábornok 1842-ben ezernél több gránátot lövetett ki onnan a városra, hogy legyőzze a felkelőket. 1909-ben az egyik várárokban végezték ki Franesco Ferrer i Guardia anarchista pedagógust, 1940. október 15-én pedig Companys katalán kormányfőt, akinek ezek voltak az utolsó szavai: "Katalóniáért halok meg".

Fundació Joan Miró és Torre de comunicacions

A Montjuïc-hegy lábánál egy fehér, tiszta kocka formájú épületben található a világ legnagyobb Joan Miró (1893-1983) műveinek gyűjteménye. 217 festménye, 8000 rajza, 178 szobra, négy kerámiája és kilenc textíliája mutatja művészi fejlődését a katalán népművészettől a kubizmuson és a dadaizmuson át a szürrealizmusig, amellyel kilépett az ábrázoló művészetből.

A kiállítási tárgyak többségét maga a művész adományozta, de olyan kollégák neki szentelt művei is láthatók, mint Max Ernst, Marcel Duchamp, Antoni Tàpies és Pipilotti Rist, a kétévente kiosztott Joan Miró-díj nyertese.

Torre de comunicacions de Montjuïc

Az 1991-ben elkészült tévétorony Santiago Calatrava építész összetéveszthetetlen kézjegyét viseli. Alakja egy 136 méter magas sportolót szimbolizál, aki az olimpiai lángot viszi.

Las Ramblas

A Las Ramblas sétálóutca Barcelona legnépszerűbb promenádja.

A város leghíresebb sétánya a Placa de Catalunya térről öt szakaszon, 1,2 kilométer hosszan húzódik le az régi kikötőig, ahol a Kolumbusz-oszlop jelzi a végét. A platánok alatt utcai kávézók váltakoznak kioszkokkal, virágárusokkal, zenészekkel és pantomimesekkel. A Rambla de Sant Josep és a Rambla dels Caputxins közötti átmenetnél ezek a zavaró tényezők sok sétálót arra késztetnek, hogy figyelmen kívül hagyja Joan Miró sárga, kék és piros színű kerek padlómozaikját.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni a Ramblas mentén félúton a Gran Teatre del Liceu, Barcelona legnagyobb operaházának homlokzatát. Két tűzvész után 1999-ben itt nyitották meg a harmadik épületet a Turandot című operával. A Nagyteremben 2286 opera-, koncert- és musicalrajongó foglalhat helyet. A Tükörszalon mennyezeti és falfestményekkel, márvánnyal és csillárokkal gazdagon díszített. A program egyik középpontjában Richard Wagner művei állnak - csak Bayreuthban van nagyobb fesztivál az ő műveiből.

Tartomány:Katalónia
Település:Barcelona
GPS: 41° 23′ 6.23004″, 2° 10′ 24.2526″
Honlap: https://www.barcelonaturisme.com/wv3/en/

Még nem érkezett hozzászólás!