» Magyarország

» Magyarország »


Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

Helyreállították a ciszterci apátság romkertjét
MTI

Bátaszék, 2001. augusztus 15., szerda (MTI) - A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának támogatásával helyreállították az első magyarországi ciszterci apátság Bátaszéken feltárt romjait, a 35 millió forintos költséggel elkészült romkert ünnepélyes átadására a millenniumi ünnepségek keretében pénteken kerül sor.

Bognár Jenő, Bátaszék polgármestere az MTI érdeklődésére elmondta: az 1142-ben alapított apátság helyszíne sokáig vitatott volt a történészek körében, egyes vélekedések szerint Cikón, mások szerint Bátaszéken állhatott a templom.

Az ásatásokat 1994-ben Valter Ilona régész és Sümegi József gimnázium igazgató kezdte meg diákok közreműködésével, s a három nyáron át tartó munka eredményeként 1996 nyarára igazolódott a feltevés, hogy az egykor a Heiligenkreutz-i apátság fennhatósága alá tartozó apátság romjait találták meg Bátaszéken.

Az akkor visszatemetett romok újbóli feltárása és a helyreállítása a polgármester tájékoztatása szerint a minisztériumi pályázat által nyújtott több mint húszmillió forintos támogatás, valamint az önkormányzat 15 millió forintos beruházása révén valósulhatott meg a millennium tiszteletére.

A munkálatok során helyreállították a templom eredeti bejáratát, teljes területét, padozatát és embermagasságig a falait, valamint gazdagodott egy oltárral, ezáltal szabadtéri misézésre alkalmassá vált.

A bátaszékiek a létesítménynek fontos szerepet szánnak város kulturális életében, a romkertet

pénteken szentmise keretében Mauro Estéva ciszterci generális apát adja át, az ünnepségen a Heiligenkreutz-i apátság is képviselteti magát.

Romkert épül az első hazai ciszterci apátság helyén
MTI

Bátaszék, 2001. július 14., szombat (MTI) - Romkertet avatnak néhány hét múlva Bátaszék központjában az első magyarországi ciszterci apátság helyén.

A templom tövében 1994 nyarán kezdte meg az ásatást Valter Ilona, a Műemlékvédelmi Hivatal főosztályvezető helyettese, akit Zakar Polikárp, a ciszterci rend akkori generális főapátja Rómában kért fel, hogy határozza meg pontosan a cikádori, első magyarországi, ciszterci apátság helyét, amit 1142-ben alapított II. Géza király a Bécs mellett fekvő Heiligenkreuz-i apátság leány-egyházaként.

A hely megtalálásában segítettek a bátaszéki gimnázium történész igazgatójának Sümegi Józsefnek kutatásai, aki a korabeli oklevelek alapján jutott arra a következtetésre, hogy az apátságnak a mostani templom mellett kellett lennie.

A feltevést már az első kutatóárok igazolta, s Valter Ilona, aki a többi hazai ciszterci apátságot is feltárta korábban, több nyáron át folyó ásatás során felszínre hozta az épület alapjait.

Ám akkor ezt be kellett temetni, de az ásató és a város vezetői is reménykedtek abban, hogy később lesz pénz egy romkert kialakítására itt.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának pályázatán az idén húszmillió forintot nyert a város, amit kiegészítve, Schőnerné Pusztai Ilona tervei alapján készül a romkert.

Mellette áll a ,48-as szabadságharc és az első világháború hőseinek állított emlékmű, így amellett, hogy ez a városközpont látványossága, az augusztus 17-i avatást követően itt tartják majd a szabadtéri ünnepségeket, egyházi rendezvényeket, hangversenyeket.

Még nem érkezett hozzászólás!