» Horvátország »
A horvátországi „Via Apsyrtides” új hosszútávú túraútvonal birkákkal és delfinekkel, érintetlen természeti tájakra nyíló kilátással és festői öblökben való fürdőzéssel csábítja a kirándulókat. Bemutatjuk a 149 kilométeres útvonalat.
Ha szereti a hegyeket, de a tengerpartot is, akkor a Kvarner-öbölben található horvátországi Cres és Lošinj szigeteken található új, hosszú távú túraútvonal, a „Via Apsyrtides” a megfelelő hely. A szakaszokon apró hegyi falvakat fedezhet fel, griffmadarakat pillanthat meg a levegőben, és kis szerencsével még delfineket is láthat.
Változatos természet kíséri az útvonalat, amelyet a stilizált V és A betűkkel jelöltek kék színnel, piros ponttal.
A „Via Apsyrtides” hosszútávú túraútvonal a horvátországi Cres-Lošinj szigetcsoport messze északi és déli részét köti össze, és összesen 149 kilométer hosszú. Tizenegy napi szakaszra van osztva, és a túrázás legjobb ideje szeptemberben, a nyári hőség után van.
A „Via Apsyrtides” elnevezés az ókorból származik, amikor a szigeteket a görög hősről, Apsyrtosról nevezték el, aki itt tudott elmenekülni üldözői elől. Aki ott elmerül a természetben, azt a türkizkék tengerre nyíló kilátással, álomszerű strandokkal és szokatlanul változatos növény- és állatvilággal jutalmazzák.
A túraútvonal első szakasza a horvátországi Cres szigetének északi részén kezdődik.
A Kvarner-öbölben találhatók Cres és Lošinj szigetek. A delfinek is otthon érzik itt magukat a szigetek előtti türkizkék tengerben.
Cres gyönyörű déli és nyugati partjai számos öblöt és strandot kínálnak a fürdőző nyaralóknak. A sziget változatos - északon sűrű erdőkkel, délen mediterrán növényzettel és kopár legelőkkel.
Lošinj szigete Európa egyik legnaposabb helye. Virág- és gyógynövényillatú, a Veli Lošinj gyógyhely levegőjének állítólag méregtelenítő hatása van, és sűrű fenyőerdők, ciprusok és pálmafák jellemzik a sziget tájképét. Az egyébként inkább Mexikóban és Latin-Amerikában elterjedt olajfaligetek és agávék is virágoznak itt.
A levendula, a rozmaring vagy a mirtusz illata, valamint a számos álomstrand és rejtett öböl éppúgy hozzátartozik Lošinj idilljéhez, mint a nyugodt kikötővárosok, amelyek színes, öblökbe ágyazott házaikkal olyan olasz városokat idéznek, mint Portofino.
A negyedik szakasz könnyűnek minősül, és Cres szigetén található. A kiindulópont a kis sziget fővárosa, a körülbelül 2500 lakosú Cres, amely egy öbölben fekszik. A város történelme hosszú múltra tekint vissza, amiről a városkapuk, az erődfalak maradványai és a pompás paloták tanúskodnak.
A varázslatos Valun halászfalu innen érhető el. Az útvonal fénypontjai közé tartozik a 13. századból származó ferences kolostor, amelynek kertjét ma is gondozzák, valamint a valuni Szent Márk plébániatemplom, amely a híres valuni tábla glagolita és latin feliratokkal, az egyik legrégebbi horvát nyelvű írásos emlék.
Már maga a célállomás is szemet gyönyörködtető. Valun egy öbölben fekszik, és festői kavicsos strandokkal van megáldva, amelyek tökéletesek az úszáshoz és a napozáshoz. Magában a faluban a házak teraszokként emelkednek ki a vízből a Pernat-hegység dombjára, és mire eléri ezt a gyöngyszemet, 14 kilométert tesz meg.
Az ötödik szakasz nehéznek van jelölve, és 14,6 kilométeren át tart. Ezért jó fizikai állapotban kell lennie, és rendelkeznie kell némi túratapasztalattal. Ezen az útvonalon magas dombok és a Vrana-tó várnak rátok, és az eredeti falvak mellett a tó menti völgyek és erdők is a táj részét képezik.
Lubenice kis erődfaluja ennek a nehéz túraútvonalszakasznak az egyik csúcspontja.
A 380 méter magas sziklás fennsíkon fekvő Lubenice apró erődített városkája az egyik csúcspont. A helyiek, akiknek száma hat és 40 között változik, még ma is szőlőtermesztésből és juhtenyésztésből élnek. Az Adriai-tengerre nyíló álomszerű kilátással itt epikus naplementét élhet át.
Martinšćica az ötödik szakasz célállomása, és szintén érintetlen strandokat kínál.
Az útvonal azonban valójában az olajfákkal körülvett Martinšćica üdülőhelyre vezet tovább. A következő kilométereken pedig többek között fantasztikus kilátás vár a 482 méteres tengerszint feletti magasságban lévő Helm-hegy csúcsáról, valamint a célpont fölé magasodó Vidovići falu meglátogatása. A pásztorok lakhelyéből kinőtt falu építészeti értékei jól megmaradtak, annak ellenére, hogy ma már csak két állandó lakos él itt.
A 180 méter magasan, egy hegygerincen magasodó kis, érintetlen Ustrine falucskából az Adriai-tengerre nyílik kilátás. Itt még 21 állandó lakos él, és a tengerre való leereszkedés után a kavicsos strandok kristálytiszta vize vár. Ustrine a 14,5 kilométeres, közepesnek minősített hetedik szakasz kiindulópontja.
Az út egy kis kápolna mellett és olajfaligeteken keresztül vezet. Ezen a szakaszon a juhok hagyományos legelői mellett halad el, és a fakapukat mindig zárva kell tartani, hogy az állatok ne szaladjanak el. A túrázás egyik csúcspontja a Jami na Sredi barlang, amely évezredekkel ezelőtt lakott volt, és amelybe egy meredek ereszkedésen keresztül jutunk be. A mennyezeten lévő nyílás az égig ér, és természetes fényt biztosít.
A szakasz a 70 lelket számláló Osor on Cres faluban ér véget, amelyet csak egy keskeny mesterséges csatorna választ el a déli Lošinj-szigettől. A csatornát még a Római Birodalom idején ásták ki, elválasztva a két, korábban összekötött szigetet. Osor így az ókorban fontos kikötővárossá vált. A történelmi piactérrel és a környező 15-16. századi épületekkel, valamint az ősi városfal romjaival Osor egyfajta szabadtéri múzeumként mutatkozik be.
Két nehéznek minősített szakasz után a tizedik szakasz egy közepes nehézségű szakasz, rengeteg természettel és fantasztikus kilátással. Az útvonal Mali Lošinj szigetvárosból indul és Veli Lošinjban ér véget. Az útvonal nagy részében a tengerpart mentén haladunk.
A festői Mali Lošinj, a népszerű üdülőhely egy védett öbölben fekszik, és ennek a szakasznak a kiindulópontját képezi. A várostól nyugatra fekvő erdőparkon keresztül a fenyőerdőkkel körülvett Cikat-öbölbe jutunk. A kultúra iránt érdeklődők számos szakrális épületet és egy különleges múzeumot fedezhetnek fel Mali Lošinjban: itt látható az Apoxyomenos, amelyet 1999-ben mentettek ki a tengerből Lošinj előtt.
Az Apoxyomenosban látható az azonos nevű, kétezer éves bronzszobor, amelyet 1999-ben a Lošinj előtti tengerből hoztak ki.
Az útvonal tizedik szakasza nem egészen ilyen hosszú. De 18 kilométert kell megtenni. Rögtön az elején a 62 méter magasan fekvő Vela Straža kilátópontról csábító a kilátás. És még egy bronzszobor keresztezi az utat: itt Haračić botanikus és meteorológus professzornak állítottak emlékművet, aki többek között a sziget tömeges erdősítését szorgalmazta.
Miután végigtúráztunk a nyugati parton, induljunk a sziget másik oldalára, a keleti parton fekvő festői Veli Lošinj faluba. A színes házakkal díszített falut zöldövezet veszi körül. És a táj nem csak a túrázóknak kedvez: Veli Lošinj és dombos környéke már háromszor adott otthont a Downhill Európa-kupának, ahol a hegyikerékpáros profik 1300 métert száguldanak lefelé a hegyről Veli Lošinj kikötőjéig.
1. szakasz: A Jablanac-foktól Beliig, mérsékelt
2. szakasz: Beli és Predošćica között, nehéz.
3. szakasz: Predošćicától Cresig, közepesen nehéz.
4. szakasz: Cresből Valunba, könnyű.
5. szakasz: Valunból Martinšćicába, nehéz
6. szakasz: Martinšćicától Ustrine-ig, könnyű
7. szakasz: Ustrine-tól Osorig, közepes nehézségű
8. szakasz: Osorból Ćunskiig, nehéz
9. szakasz: Ćunskiból Mali Lošinjba, nehéz
10. szakasz: Mali Lošinjból Veli Lošinjba, közepesen nehéz.
11. szakasz: Veli Lošinjból Radovanba, közepesen nehéz.
|
Értékeld te is!