» Görögország » Dél-Égei-szigetek » Sziget
Az Égei-tengerben fekvő Kiklád-szigetcsoporton ötezer évvel ezelőtt új fejezet indult Európa történelmében. Az itt kialakult kultúrával az egész európai térséget meghatározó korszak kezdődött: a bronzkor.
A Kikládok nem minden szigete alacsony népességű, de ha azokhoz utazik, amelyek igen, garantáltan élvezheti Görögország varázsát a családjával anélkül, hogy egy emberhadsereg venné le a lábáról.
A Kikládok legcsendesebb szigetei a következők:
Mindegyik sziget megér egy látogatást, de ha a kultúrát, a pihenést, a felfedezést és a nyugalmat szeretné ötvözni, akkor Koufonissia vagy Schinoussa a legjobb választás.
Gyönyörű falvak, fantasztikus homokos strandok és a Görögországra jellemző nyugalom teszik Mykonost az Égei-szigetek egyik legnépszerűbb üdülőszigetté.
A sziget nevezetessége a 16. századból származó régi Kato Mili szélmalmok, ám a gyönyörű város Chora önmagában vonzerő. A keskeny utcák és a hangulatos terek labirintusa, fehér és türkizkék szimfóniája jellemzi a szigetet.
Naxos (c) pixabay
Kilométernyi homokos strandok, kitűnő helyek a szörfözéshez, festői városok. Mykonos-szal és Santorini-nal ellentétben a nyüzsgés itt nem olyan nagy. Pontosan ez teszi a görög szigetet annyira bájossá. A Naxos valódi paradicsom az individualisták és a természet szerelmeseinek.
Szantorini (c) pixabay
A Kükládok déli részén fekvő sziget fehérre meszelt házairól ismert, fényes kék kupolás tetővel, kis teraszokkal és medencékkel.
Oía és Firá kráterfalui a nagy vulkáni kráter szélén fészkelnek, amely úgy emelkedik ki, mint egy szikla az Égei-tengerből. De ennek a szépségnek is van ára: a szantorini-i éjszakai árak az egyik legdrágább az egész Görögországban.
A Kükládok központjában Párosz szigete óvatosan emelkedik fel a tengerből. Kis sziklás öblök és homokos strandok jellemzik a sziget tájait. Párosz kisebb és kevésbé ismert, mint a szomszédos Naxos-sziget, de ugyanolyan gyönyörű.
Parikia, a Párosz nyugati partján fekvő csodálatos főváros tiszta kükladikus építészettel rendelkezik. Érdemes megnézni a Naoussa szigetvárosát is - ez az Égei-szigetek egyik legszebb halászkikötője.
A szélfodros sziget tökéletes hely bárki számára, aki békét és magányt keres. Amorgos különbözik a Küklád-szigetek többi részétől - robusztus és sziklás, magas hegyekkel és mély szurdokokkal.
Öszvérútvonalak emlékezet óta összekötik a falvakat. Ma a régi öszvérutakat vörös és fehér túraútvonalak jelzik. Valószínűleg a legszebb és leghosszabb túraútvonal a Palia Strata - egy régi út, amely Chora fővárosából Aegiali-ba vezet. Ne hagyja ki a bizánci szikla kolostort, Panagia Chozoviotissa-t sem.
Az északi Kikládok szigete gyönyörű utcáinak és magas színvonalú szállásának köszönhetően az utóbbi években népszerű nyaralási célpont lett a turisták számára.
A görög ortodox hívők számára azonban Tinos egy szent sziget: Mária megjelenésének helyén a gyönyörű Panagia Evangelistria templom áll - Görögország egyik legfontosabb szentélye. Pároson kívül Tinos a Kikládok második legnagyobb márványszigete. Az egész falut márványból készítik, és sok szobrász betekintést nyújt stúdióiba.
Miloszt a színek szigetének is nevezik, színes halászfaluinak és a tenger mélykék játékának köszönhetően. Milos világhírűvé vált a " Milo Vénus " felfedezésével, amelyet Görögországban helyesen "Milos Aphrodite" néven ismernek el, és amely ma a Párizs Louvre-ban csodálható meg. A márványszobor másolata a miloszi régészeti múzeumban található.
Androsz az egyik legtermékenyebb Kiklád-sziget, buja növényzettel és csodálatos virággal, amely tavasszal mutatja a legszebb oldalát.
Festői öblök, vad természet, ősi helyek és elegáns tengerparti városok - annyi felfedezésre váró élmény van a Syros-ban, hogy szívesebben mindenki maradna egész nyáron.
Ha kompokkal érkezik a főváros Ermoupoli kikötőjébe, akkor szinte azt hiheti az ember, hogy Olaszországban van. A tipikus fehérre meszelt házak helyett a pasztell színű klasszicista villák és elegáns kupolás épületek tömörülnek. Bárki, aki Syrosba érkezik, szánjon rá időt és fedezze fel a nyüzsgő kikötővárost, csodálatos épületeivel, gyalog, mielőtt továbbmenne a szigetre vagy a strandokra.
Sifnos egykor az egyik leggazdagabb sziget volt Görögországban, arany- és ezüstlelőhelyeinek köszönhetően. A bányák kimerültek, de a gazdagság továbbra is nyilvánvaló a sziget festői kikladikus falvain. Az Artemon gyönyörűen ápolt utcáin szép villák, rusztikus kocsmák és számos fazekasműhely áll.
Noha a főszezonban gyorsan zsúfolt lesz, de szezonon kívül szinte elhagyatott. Azok, akik tovább tartózkodnak, felfedezhetik a sziget természetét a túraútvonalakon, amelyek közül néhány festői a sziklák mentén halad, kilátást nyújtva a nyílt tengerre.
1990 óta az UNESCO világörökség része. Délosz a Kikládok szigetcsoport által alkotott kör közepén helyezkedik el Mükonosztól 2,5 kilométerre nyugatra.
Szent helyként tartották számon, a görög mitológia szerint ez volt Apolló, a Napisten szülőhelye. Kultikus helyként és az égei-tengeri rabszolga-kereskedelem központjaként Délosz 700 éven keresztül, a Kr.e. 8. és a Kr.e. 1. század között élte virágkorát. Hanyatlása az után kezdődött, hogy VI. Mithridatész pontoszi király Kr.e. 88-ban lerohanta a szigetet és lemészárolta 20 ezer lakosát. Délosz a Kr.u. 5. században néptelenedett végleg el.
Csak egy kőhajításnyira Athéntól található ez a varázslatos sziget. Számos athéninak van háza Kea-ban.
Folegandros menekülést kínál a népszerűbb görög szigetek nyüzsgése elől.
A népszerű Szantorini szigetétől mindössze egy órányi gyorshajózással elérhető Folegandros azoknak való, akik egy egyszerűbb és felejthetetlenebb görög élményre vágynak. A tengerparti sziklán magasodó sziget nem sok látnivalót kínál, de a helyi bájjal kárpótol. A látogatók felfedezhetik az érintetlen strandokat, megkóstolhatják a hagyományos ételeket, és csendes estéket tölthetnek a lélegzetelállító, napfénytől megcsókolt sziklák szemlélésével.
Folegandroson, a Kikládok közeli szigetén hasonló építészetet találunk, mint Szantorinin - pala burkolatú utcákat, színes virágokkal díszített, fehérre meszelt épületeket, egy-egy görög ortodox templomot fényes kék kupolával - a tömegek nélkül. A szigeten mindössze három kis falu található. A fő falu, Chora, tele van fehérre festett házakkal, sokszínű ajtókkal és ablakokkal, magasan a sziklán a kék tenger felett.
Folegandroszra a Pireusz - Milosz - Szantorini kompvonalon, vagy a Pároszról, Mykonosról, Ioszról és Szikinoszról induló hidroplánokkal juthat el.
A tiszta természet, az izgalmas régészeti lelőhelyek és a fantasztikus strandok miatt a varázslatos Kikládok szigete érdekes célpont egy kiránduláshoz.
Sikinos (ókori Oinoe vagy Oenoe) Görögország egyik kisebb szigete, a szigetcsoport déli részén, Ios és Folegandros között található. Lakossága 273 fő. A déli oldalon szelíd domborzatú, míg az északnyugati oldalon egy 280 méter magas meredek sziklafal található, amelynek tetején a város épült.
Azok, akik itt nyaralnak, érintetlen természetet és magányos öblöket találnak. Kiemelendő a Mavri Spilia, a Kikládok egyik legszebb barlangja.
A Sikinos szigetén található Episkopi ókori műemlék, egy bizánci templommá átalakított római mauzóleum a 2022-es Európai Örökség Díj nyertesei közé került.
Az Episkopi műemléket a Kr. u. 3. században építették, majd később bizánci templommá alakították át, és folyamatosan használták.
A szigeten talált régészeti leletek azt mutatják, hogy a sziget már az őskor óta lakott. Első lakói a mükénéi korban érkeztek a szigetre, amelyet később a jónok népesítettek be.
Koufonisia egyike a legkevésbé lakott szigeteknek Görögországban, ahol a sziget felső részén egyáltalán nincs település, alsó részében pedig csak kicsi a népessége, amely kis fehérre meszelt házakban telepedett le a partmenti halászfalvakban.
Míg a szigetnek számos olyan strandja van, amelyeket a külvilág nem szennyezett, a Pori strand messze a legjobb strand a szigeten. A Pori, csupán néhány kilométerre Chora halászfalujától, egy félreeső, rejtett tengerpart, amely kristálytiszta kék vízzel és nagyon puha homokkal büszkélkedhet.
|
Értékeld te is!